پارانویید چیست ؟ | علت پارانویا | بهترین مرکز مشاوره در شمال و غرب تهران

پارانوئید
0 ۲۹۱

پارانویید چیست ؟

اختلال شخصیت پارانویید چیست؟

 

اختلال شخصیت پارانوئید (PPD) یک نوع اختلال شخصیت غیر عادی است، به این معنی است که رفتار فرد ممکن است به نظر دیگران عجیب و غریب باشد. فردی با رفتار شخصیت پارانوئید بسیار از سوی دیگر افراد مشکوک است. آنها بر این باورند که دیگران می خواهند به آنها آسیب برسانند. سایر نشانه ها عبارتند از عدم تمایل به اعتماد به دیگران، تهمت زدن. فرد مبتلا به پارانوئید می تواند سریع احساس خشم و  خصمانه نسبت به دیگران داشته باشد. پارانوئید معمولا در اوایل بزرگسالی ظاهر می شود. به نظر می رسد مردان بیشتر از زنان است.

درمان پارانوئید می تواند چالش برانگیز باشد، زیرا افراد مبتلا به پارانوئید دارای سوء ظن و عدم اعتماد دیگران هستند. و لازم است که یک متخصص بهداشت روان باید با بیمار ارتباط برقرار کند.

پارانویید
پارانویید

 

علل اختلال شخصیت پارانویید چیست؟

علت اختلال شخصیت پارانوئیدی ناشناخته است. با این حال، محققان بر این باورند که ترکیبی از عوامل بیولوژیکی و محیطی می تواند منجر به اختلال شخصیت پارانوئید شود .

این اختلال بیشتر در خانواده هایی با سابقه اسکیزوفرنی و اختلالات دلخواه وجود دارد. آسیب زودرس دوران کودکی ممکن است عامل مهمی باشد.

علائم اختلال شخصیت پارانویید چیست؟

پارانویید
پارانویید

اغلب افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئیدی اعتقاد ندارند که رفتار آنها غیر طبیعی است. ممکن است فردی  پارانوئیدی  به نظر دیگران مشکوک باشد و کاملا منطقی به نظر برسد. با این حال، کسانی که در اطراف آنها هستند ممکن است اعتقاد داشته باشند که این بی اعتمادی ناعادلانه و توهین آمیز است. فرد مبتلا به پارانوئید ممکن است به شیوه ای خصمانه یا خشن رفتار کند. آنها ممکن است سارکوز باشند، که اغلب یک پاسخ خصمانه از سوی دیگران ایجاد می کند، که ممکن است ظاهرا سوء ظن های اصلی خود را تأیید کند.

کسی که پارانوئید دارد ممکن است شرایط دیگری داشته باشد که می تواند به پارانوئید خود کمک کند. به عنوان مثال، افسردگی و اضطراب می تواند بر خلق و خوی فرد تأثیر بگذارد.

02122636858 – 09212773724

سایر علائم  پارانویید عبارتند از:

 • اعتقاد بر این که دیگران انگیزه های پنهان دارند و یا  می خواهند به آنها آسیب می رسانند.
 • تردید در وفاداری دیگران
 • حساس به انتقاد است
 •  با دیگران مشکل دارد
 • به سرعت خشمگین می شوند.
 • از دست دادن روابط اجتماعی

برخی از علائم پارانوئید می تواند شبیه علائم اختلالات دیگر باشد. اختلال اسکیزوفرنی و اختلال شخصیت مرزی دو اختلال با علائم مشابه با پارانوئید است. تشخیص این اختلالات دشوار است.

پارانویید
پارانویید

اختلال شخصیت پارانویید چگونه تشخیص داده می شود؟

روان پزشک درباره علائم و طول مدت ایجاد این علایم سوال خواهد کرد. آنها همچنین ارزیابی فیزیکی را انجام خواهند داد تا هر شرایط پزشکی دیگری را که ممکن است داشته باشند، بررسی شود. پزشک شما را به یک روانپزشک، روانشناس یا سایر متخصصان بهداشت روانی برای آزمایش بیشتر ارجاع می دهند.

متخصص بهداشت روانی ارزیابی جامع انجام خواهد داد. آنها ممکن است درباره کودکی، مدرسه، کار و روابط فرد سوال کنند. آنها همچنین ممکن است بپرسند چگونه می توانید به یک وضعیت تصور پاسخ دهید. این  سوال برای سنجش چگونگی واکنش فرد به شرایط خاص است. سپس روان پزشک تشخیص داده و یک برنامه درمان را تشکیل می دهد.

 

چگونه اختلال شخصیت پارانویید درمان می شود؟

درمان پارانوئید می تواند بسیار موفق باشد. با این حال، اکثر افراد مبتلا به این بیماری مشکل در پذیرش بیماری و شروع درمان دارند. اگر یک فرد مایل به پذیرش درمان باشد، بحث درمان یا روان درمانی مفید خواهد بود. این روش ها عبارتند از:

-به فرد کمک می کند تا یاد بگیرد چگونه با این اختلال مقابله کند
-یاد بگیرید چگونه با دیگران در شرایط اجتماعی ارتباط برقرار کنید
-کمک به کاهش احساسات پارانویا
-داروها همچنین می توانند مفید باشند، به خصوص اگر فرد مبتلا به پارانوئید دارای شرایط مرتبط دیگری مانند افسردگی یا اختلال اضطرابی باشد.

داروها ممکن است عبارتند از:

 • داروهای ضد افسردگی
 • بنزودیازپین ها
 • ضد جنون
  ترکیب دارو با گفتار درمانی یا روان درمانی می تواند بسیار موفق باشد.

  پارانویید
  پارانویید

چشم انداز دراز مدت پارانوئید چیست؟

چشم انداز  پارانوئید بستگی به این دارد که آیا فرد مایل به پذیرش درمان است یا خیر. افرادی که درمان را می پذیرند می توانند شغل خود را انجام دهند و روابط سالم را حفظ کنند. با این حال، آنها باید در طول عمر خود درمان خود را ادامه دهند، زیرا برای پارانوئیدهیچ درمان قطعی وجود ندارد. علائم پارانوئید ادامه خواهد یافت، اما می تواند با مراقبت و حمایت کنترل شود. افراد مبتلا به پارانوئیدکه در برابر درمان مقاومت می کنند، ممکن است زندگی کمتری را تجربه کنند. پارانوئید ممکن است  باعث از دست دادن شغل یا تعاملات مثبت اجتماعی مواجه شود.

02122636858 – 09212773724

مطالب پیشنهادی