مشاوره کودک | بهترین مرکز مشاوره کودک در شمال و غرب تهران

مشاوره کودک
0 ۲۶۲

مشاوره کودک

مشاوره کودک

کودکان هم مانند بزرگسالان مشکلات روحی و روانی مشابهی دارند و برای درمان و رفع آنها به مشاوره نیاز دارند. در ادامه راه هایی را به شما توصیه و پیشنهاد می کنیم که از طریق آنها می توانید یک مرکز مشاوره کودک خوب برای فرزندتان پیدا کنید.

بزرگسالان معمولا فکر می کنند که دوران کودکی دورانی پر از بی خیالی و شادی و بازی و لذت بردن از زندگی است. این باور تا حدودی درست است اما همه ی کودکان اینطور نیستند و شرایط دوران کودکی همه ی افراد به این ایده آلی و سلامت نیست.

مشاوره کودک
مشاوره کودک

کودکان هم معمولا به برخی از مشکلات و مسائل روانی که بزرگسالان را تهدید می کنند حساس هستند و مثل بزرگسالان ممکن است به این مشلات دچار شوند. تقریبا یک پنجم کودکان از همان مشکلاتی که یک بزرگسال هم ممکن است از آن رنج ببرد، رنج می برند . این مشلات به خوبی در کودکان، مانند بزرگسالان، قابل تشخیص و شناسایی است و به همان اندازه هم مهم است که درمان شود. حداقل یک نفر از هر ده کودک یک مشکل احساسی جدی دارد دارد که در روند طبیعی زندگی اش خلل ایجاد کرده است.

مشاوره روانشناسی می تواند به درمان بسیاری از این مسائل و مشکلات روحی و روانی کمک کند. مشاوره کودک می تواند به کودکانی که دچار مشکلاتی مانند اضطراب، افسردگی، اختلال دو قطبی، اختلال بیش فعالی کودکان و اختلال یادیگری هستند کمک کند.

در ادامه ی مقاله به نشانه ها و علائمی که نشان می دهند فرزند شما به مشاوره کودک نیاز دارد، اشاره خواهیم کرد. اگر به عنوان والدینی مسئولیت پذیر به سلامت روحی و روانی فرزندتان به اندازه ی  سلامت جسمانی اش اهمییت می دهید، بهتر است در ادامه ی مقاله همراه ما باشید.

جهت استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه کودک و خانواده و سایر اختلالات روانشناسی و رزرو وقت از متخصصین مرکز مشاوره حال کوک می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

02122636858 – 09212773724

نشانه ی های نیاز به مراجعه به مشاوره کودک

علائم هشدار دهنده ای که نشان می دهند فرزند شما به مشاوره کودک نیاز دارد عبارتند از :

 • احساس مداوم ناراحتی و نا امیدی
 • خشم و تمایل به واکنش بیش ازحد در برخی از شرایط و وضعیت ها
 • نگرانی، اضطراب و ترس مداوم و پایدار
 • اینکه کودک همیشه نگران است تا مبادا مریض شود
 • نگرانی و استرس بیش از حد در مورد زیبایی ظاهری
 • ترس از اینکه یک نفر نا معلوم دارد زندگی و ذهنش را کنترل می کند، یا فکر اینکه زندگیش تحت اختیار و انتخاب های خودش نیست
 • افت ناگهانی و بی دلیل در نمرات مدرسه
 • بی میلی نسبت به کار ها و فعالیت هایی که قبلا از انجام آنها لذت می برد
 • تغییر در الگوی خواب و خوراک
 • انزوا و خلوت گزینی، و ترجیح دادن تنهایی. به جای اینکه دوست داشته باشد در جمع دوستان و خانواده باشد
 • شندین صدا های نامعلوم یا از کسانی که واقعا وجود ندارند
 • تجربه کردن افکار مربوط به خودکشی
 • ناتوانی در تمرکز کردن، شفاف فکر کردن و تصمیم گرفتن
 • اینکه کودک نمی تواند یکجا آرام بنشیند
 • با وسواس انجام دادن کارهای روزانه مثل شستن دست ها یا تمیز کردن وسایلش
 • کابوش های شبانه ی متعدد
 • مصرف پنهانی الکل یا مواد مخدر
 • رژیم وسواسی
 • حساسیت ناگهانی و بی دلیل به لاکساتیو، به گونه ای که با خوردن، آن را بالا می آورد
 • انجام دادن کار های خشونت بار و وحشیانه مانند آتش زدن چیزها یا کشتن حیوانات

اگر کودک یا حتی یک بزرگسال، چند تا یا همه ی این علائم را از خود نشان دهد، به این معنی است که احتمالا به مشاوره نیاز دارد. مشاوره کودک می تواند بسیار سودمند و کارآماد باشد، به خصوص اگر مشکل کودک پیش از آنکه بزرگتر و بدتر شود شناسایی گردد.

مشاوره کودک
مشاوره کودک

اگر احساس می کنید کودکتان این علائم از مشکلات روحی و روانی را دارد، هرچه سریعتر او را به مشاوره کودک ببرید تا نتیجه ی بهتری از درمان بگیرید.

نکته : به یاد داشته باشید که همه ی رفتار های بعضا عجیب کودکتان نشانی از وجود مشکلات روحی و روانی نیست. بلکه بسیاری از  رفتار های کودکان، حتی با اینکه ممکن است در ظاهر عجیب بیایند، در واقع بسیار طبیعی هستند. تاکید بی خود و اصرار بر بیمار بودن کودک، به جای کمک کردن به او، بیشتر به او آسیب می رساند. هیچگاه خودتان مستقلا و قطعا نگویید که کودکتان دچار مشکل است، بلکه برای تشخیص دقیق او را پیش مشاور کودک ببرید و نشانه هایی را که دیده اید به او بگویید. در نهایت این مشاور است که باید تشخیص دهد آیا کودک شما مشکلی دارد یا نه.

برای آشنایی بیشتر، مقاله ی روانشناس کودک را بخوانید.

انواع مشاوره کودک

انواع مختلفی از مشکلات و مسائل روحی و روانی وجود دارند که می توانند در کودکان وجود باشند و رشد پیدا کنند. مشاوره کودک می تواند اشکال و انواع مختلفی داشته باشد. برخی از انواع مشاوره که می توانند برای درمان مشکلات و اختلالات روحی و روانی کودکان مفید و سودند باشند عبارتند از:

 • درمان رفتار شناختی. در این شکل از مشاوره کودک، به کودکان آموزش داده می شود که چگونه افکارشان می تواند بر حال و هوا و رفتار هایشان تاثیر بگذارد. در این نوع از مشاوره به کودکان نشان داده می شود که چگونه افکار منفی و اخلالگر الگو سازی می شوند و همچنین به آنها آموزش داده می شود تا با این الگو ها کنار بیایند. این نوع از مشاوره کودک برای شناسایی اختلالات خلق و خویی مانند اضطراب و افسردگی کودکان بسیار مفید و کمک کننده است.
 • بازی درمانی. در این روش از مشاوره کودک، اسباب بازی هایی به بچه داده می شوند تا با آنها بازی کند. سپس مشاور می نشیند و بازی کردن کودک را به دقت مشاهده می کند و سعی می کند از طریق تماشای بازی کودک  بفهمد که مشکلات و معضلات ذهنی و روانی او چیست. انواع مختلفی از بازی درمانی وجود دارند که می توانند به کودک کمک کنند تا احساساتش را بشناسد و یادبگیرد آنها را ابراز کند. بازی درمانی می تواند به کودکی که افسردگی یا اضطراب دارد کمک کند. این کودکان به این دلیل دچار این مشکلات شده اند که در کنار آمدن با مسائلی همچون طلاق والدین یا مرگ یکی از عزیزان با مشکل مواجه شده اند.
مشاوره کودک
مشاوره کودک
 • روانشناسی انگیزشی. این نوع از مشاوره کودک در حقیقت شکل کلاسیک آن یعنی درمان کلامی( درمان از طریق صحبت کردن با بیمار) است. در این روش درمانی روانشناس مسئله ی اصلی را شناسایی کرده و تلاش می کند بفهمد که چگونه این مسئله بر افکار و فعالیت های کودک تاثیر می گذارد. این نوع از مشاوره کودک بر اساس این تئوری بنا شده که رفتار کودک زمانی بهتر می شود که درگیری های درونی او بیرون کشیده شوند و عیان باشند. این کار به کودکی که دچار اضطراب و افسردگی است، یا با اختلال خوراک مواجه است یا دچار عدم تمرکز است، بسیار کمک می کند.
 • رفتار درمانی. این شکل از مشاوره کودک به این صورت با روش درمان رفتار شناختی تفاوت دارد که، رفتار درمانی بیشتر بر روی اصلاح رفتاری تمرکز می کند. در این روش درمانی رفتار ها به عنوان پدیده هایی شناخته می شوند که یا باید تشویق شوند یا باید سرزنش گردند. پس از آن والدین با مشاور همکاری می کنند تا عوامل محیطی که موجب رفتار های ناپسند می شود را تغییر دهند و همچنین پاداش و جزا هایی برای رفتار های مطلوب و نامطلوب در نظر بگیرند. این روش برای درمان کودکانی که به خصوص به بیش فعالی و اختلالات دیگر دچارند بسیار سودمند است. علی الخصوص اختلالاتی که به اصلاخ رفتاری نیاز دارند.

بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران

مراکز مشاوره زیادی در سطح تهران وجود دارند. اما اولا همه ی آنها خدمات مشاوره کودک را ارائه نمی دهند، و در ثانی اگر هم این کار را بکنند، خیلی از آنها تخصص  کافی در این زمینه درمانی را ندارند. روانشناسی که مشاوره کودک می دهد، اصولا آموزش ها و تمرینات ویژه ای در این زمینه دیده است تا آماده درمان کودکان باشد. چراکه هر چند مشکلات روحی و روانی کودکان ممکن است بسیار شبیه بزرگسالان باشد، اما روش درمان برای کودکان بسیار متفاوت از بزرگسالان است.

مشاوره کودک
مشاوره کودک

نکته : نوجوانان هم به اندازه ی کودکان می توانند در گیر مشکلات روحی و روانی شوند. به سلامت روانی نوجوانان هم به اندازه ی فرزندان کوچکترتان اهمییت دهید.

اگر فکر می کنید فرزندتان احتماالا مشکلاتی مربوط به سلامت روانی دارد، در اولین فرصت برای تشخیص و درمان او را پیش یک مشاور کودک متخصص ببرید. اما سعی کنید مرکزی را که برای مشاوره انتخاب می کنید، مرکز معتبری باشد.

مرکز مشاوره حالِ کوک با کادری مجرب از روانشناسان و روانپزشکان، یکی از بهترین مراکز مشاوره کودک در سطح شهر تهران می باشد. شما هم اکنون می توانید از طریق صفحه تماس با ما ، با حالِ کوک ارتباط برقرار کنید.

جهت استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه کودک و خانواده و سایر اختلالات روانشناسی و رزرو وقت از متخصصین مرکز مشاوره حال کوک می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

02122636858 – 09212773724

لینک منبع
رواندرمانی
خودارضایی
درمان لکنت زبان
مشاوره طلاق
افسردگی شدید