ذهن میمونی چیست؟ | درمان وسواس فکری با نوروفیدبک | مرکز تخصصی نوروفیدبک در شمال و غرب تهران

وسواس فکری
1 ۱,۸۹۶

وسواس فکری

ذهن میمونی چیست؟

در مکتب بودا اصطلاحی به نام ” ذهن میمونی” وجود دارد که اشاره به جدال بی پایان میان نگرانی ها، ترس ها، شک و تردیدها و در واقع گفتگوهای بی ثمر ذهنی ما دارد. ذهن میمونی به معنی ذهن نگران، بی‌قرار، بلهوس، دمدمی و خیالباف است. در این وضعیت گویی ذهن ما مثل میمون از این شاخه به آن شاخه می‌پرد. این حالتی است که ذهن مدام افکار مختلف را امتحان می‌کند بدون آن که واقعا روی یکی از آن‌ها تمرکز داشته باشد و نمی‌تواند کاری از پیش ببرد اما درعین‌حال آشفته و تحت فشار است.

وسواس فکری
وسواس فکری

فرقی نمی کند که این به اصطلاح پچ پچ ذهنی به خودمان مربوط است یا دیگران، زیرا اثرات منفی آن یکسان است. این حالت را حتما به کرات تجربه کرده اید و باید بدانید هنگامی که نمی دانید و نمی توانید چگونه ذهن خود را آرام کنید یا آرامش را به ذهن خود بازگردانید، در معرض آسیب های جدی روانی قرار خواهید گرفت، مانند:
بد خوابی، مشکلات گوارشی، کاهش اشتها، کاهش میل جنسی، تردید و دودلی، ضعف در تصمیم گیری، اضطراب، استرس، افسردگی، وسواس فکری و عملی و…

وسواس فکری
وسواس فکری

تفکر تکراری، عدم حل مسائل به نحوی مؤثر و به تعویق انداختن آن ها و اجتناب و چشم پوشی از مشکلات، تنها به مشکلات بیشتر منجر خواهد شد. احتمالا عبارت ” آنچه که در برابر آن مقاومت کنید همچنان ادامه خواهد داشت” را شنیده اید. این جمله مصداق وضعیت ذهن میمونی است. مبارزه بی ثمر با ذهن میونی فقط به میمون انرژی بیشتر می دهد و آن را قوی تر می کند. به عبارت دیگر، تا زمانی که سعی کنیم با ذهنمان مبارزه و مقابله کنیم، میمون را بزرگتر و قوی تر می کنیم.
متأسفانه، ذهن میمونی بخشی از انسان بودن است، به این معنی که هرگز از بین نمی رود. هر شخص یک ” ذهن میمون وار” دارد که با فانتزی ها، داستان ها، تصورات وحشی و پرخاشگرایانه، تفکرات منفی و شرم آور و به صورت کلی با افکاری هم مفید و هم مسخره و پوچ پر شده است.

وسواس فکری
وسواس فکری

درمان ذهن میمونی و وسواس فکری با نوروفیدبک

با این حال، این شمایید که توانایی ذهنتان را در اختیار دارید و می توانید با تکنیک های موثری آن را کنترل و آرام سازید و در جهت بهبود و ارتقاء عملکرد آن گام بردارید.
علاوه بر تکنیک های رایج مراقبه (مدیتیشن) و ذهن آگاهی، استفاده از فناوری‌های مؤثر جدید چون پروتکل های ویژه نوروفیدبک و tDCS، در آرام سازی ذهن و کاهش حجوم افکار، نشخوار های فکری و وسواس فکری و عملی و افزایش خلق و بهبود عملکرد ذهن می تواند بسیار اثر بخش و ماندگار باشد.

نویسنده :
مهدی فقیهی
دکتری تخصصی روانشناسی بالینی
متخصصی نوروتراپی

مرکز تخصصی حال کودک یک از بهترین مراکز نوروتراپی و درمان وسواس فکری در تهران می باشد که شما عزیزان میتوانید جهت تعیین نوبت و ویزیت از متخصصان با شماره های

02122636858 و 09212773724

تماس بگیرید 

 


مطالب پیشنهادی