بهترین مرکز زوج درمانی در شمال و غرب تهران | زوج درمانی | مشاوره پیش از ازدواج

0 ۱۹۹

بهترین مرکز زوج درمانی در شمال و غرب تهران

چرا زوجین اختلاف نظر دارند؟

هر زوج در روابط خود شدیدترین و کمترین اتفاق را می گذرانند، از سناریوهای کوچک گرفته تا مسائل بزرگتر که هر مرحله از رابطه را تحت الشعاع قرار می دهد. طبق گفته مشاوران ازدواج و خانواده، زوجین اغلب اختلاف نظراتی دارند که حل نشده است. در حقیقت، تقریباً 70 درصد اختلاف نظرها حل نشده باقی می ماند.

بهترین مرکز زوج درمانی در شمال و غرب تهران
بهترین مرکز زوج درمانی در شمال و غرب تهران

چه عواملی باعث ایجاد تنش در روابط زوجین می شود؟

طبق تحقیقات انجام شده عوامل مهم ایجاد تنش در رابطه برای زوجین شامل موارد زیر است:

اوقات فراغت ( کجا غذا بخوریم و کدام فیلم برای تماشا و کدام تفریح )، مشکلات مالی، انجام وظایف خانه، مسائل جنسی، زیاد شدن تعهدات خانوادگی و مسائل، کودکان، حرفه، خروپف و سایر عادت های خواب، روابط گذشته و غیره. در بعضی موارد، زوجین می توانند درمورد مسائل در مقیاس بزرگتر، مانند خیانت، دچار اختلاف شوند.

قدم های اول زوج درمانی

اگر مراحل زیر فقط برای موقعیت خاص شما موثر نیست، زوج درمانی می تواند مسیری ارزشمند برای بهبود و حفظ روابط شما باشد. زوج درمانی می تواند پاسخ به سؤالات زوجین را فراهم کند و به آنها در کشف محرک های فردی و جنبه های دیگر کمک کند. هنگامی که زوجین اختلاف نظر دارند، برخی از راه حل ها شامل موارد زیر است:

به جای تمرکز روی جنگیدن، هنگام بروز اختلافات، از برقراری ارتباط با شریک زندگی خود نترسید. گوش دهید و فقط آنچه را که دوست دارید بشنوید در نظر نگیرید. یادگیری نحوه صحبت کردن در مورد احساسات، افکار و مسائل اساسی، مهمترین راه حل مسائل موجود است. مشاوره زوجین می تواند در این امر به شما کمک کند.

مسائل خود را دریابید

این مرحله با تغییر روند تفکر شما به دست می آید. اگر هر دوی شما، الگوی تکراری را در اختلاف نظرها می بینید، به جای ترک کردن آن، بنشینید و صحبت کنید. آیا نسبت به صورتحساب ماهانه استرس زیادی داشته اید؟ آیا در مورد فرزندان خود اختلاف نظر دارید؟ آیا نسبت به سایر تعهدات خانواده احساس ناراحتی می کنید؟ هر چه که باشد، با شریک زندگی خود صحبت کنید، بنابراین می دانید که هر دو در مقابل مسائل کلیدی خود در خانه ایستاده اید.

مسائل را به انفجار تبدیل نکنید

اصلا دشوار نیست که از کاه کوه نسازیم. وقتی اختلاف نظر ایجاد می شود، به وضعیت فعلی و مسائل اساسی آن فکر کنید. در مورد حاشیه ها حرف نزنید و اطلاعات نامربوطی برای ایجاد یک درگیری گسترده تر ایجاد نکنید. هدفمند باشید و سعی کنید از الفاظ تحریک آمیز استفاده نکنید و اتفاقات یا تخلفات گذشته را در رابطه برقرار نکنید. از گفتن “همیشه این کار را می کنی” یا “این اتفاق بار ها  قبل از این اتفاق افتاده” خودداری کنید.

توافق در مورد بحث مورد نظر

توافق برای بحث درباره یک موضوع خاص می تواند به شما در حل مسائل رابطه کمک کند. با کلمات و زبان بدن خود مهربان باشید و شرایط را به گونه ای ارائه دهید که شریک زندگی شما اذیت نشود. به عنوان مثال، اگر فرزندتان برای شروع مهد کودک آماده می شود و خانم می خواهد او را به مدرسه غیردولتی بفرستد، اما همسرش می خواهد او را در مدارس دولتی ثبت نام کند، پس بحث کردن می تواند به آنها کمک کند تا موضوع را حل کنند. شوهر می تواند بگوید، “من می دانم که ما هر دو در زندگی خودمان به آموزش و پرورش فرزندمان اهمیت می دهیم و آنچه را برای فرزندمان بهتر است می خواهیم. هر دو در مورد آن موافق هستیم. بیا در مورد برخی مراحل بعدی برای تحقیق در مورد گزینه های مراکز آموزش در منطقه خودمون صحبت کنیم.”

خود و شریکتان را خوب بشناسید

ارزش ها، افکار، اعتقادات و سایر قسمت های جدایی ناپذیر خود را ارزیابی کنید. آیا آنها با شریک زندگی شما مطابقت دارند یا تفاوت هایی دارند؟ یک شریک زندگی می تواند احساس کنترل بیشتری داشته باشد و این بحثی را در مورد اینکه چرا بعضی از اعمال شما مطابق ارزش های او نیست ایجاد می کند.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی زوج درمانی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 0921277372

زوج درمانی چگونه می تواند موثر باشد؟

زوج درمانی می تواند در مراحل فوق و موارد دیگر به زوجین کمک کند. طبق مطالعات روانشناسی امروز، برای اینکه زوج  درمانی بتواند موثر باشد، هر دو فرد باید متعهد به بهبود روابط خود باشند، در حالی که به درون خود و نقاط قوت و ضعف فردی نگاه می کنند. دانستن صفات و عادات آنها می تواند در ایجاد تغییرات شخصی و روابط تأثیر مثبتی بگذارد. زوج درمانی مطلقا به این معنا نیست که یک شریک زندگی بتواند عصبانیت، نارضایتی و سایر رفتارهای آسیب زا را نسبت به شریک زندگی خود کنار بگذارد. این روش در مورد باز کردن راه حل های مبتنی بر عشق، فداکاری و موارد دیگر است.

یک زوج درمانگر نگاه به روابط و زوجین می اندازد و به نقاط قوت و ضعف مشترک و همچنین موارد فردی آنها می پردازد. زوج درمانی به عنوان یک واسطه بی طرف عمل می کند و به هر دو شریک توصیه هایی می کند. او ممکن است ارتباط دو طرفه تری برقرار کند، راههای مثبت تری در تعامل و تفکر ایجاد کند و روشهای مختلفی که زوج می توانند عشق و پشتیبانی خود را از یکدیگر نشان دهند.

بهترین مرکز زوج درمانی در شمال و غرب تهران
بهترین مرکز زوج درمانی در شمال و غرب تهران

مزایای زوج درمانی

در حالی که زوج درمانی ممکن است در هر شرایطی به همه کمک نکند، بسیاری از مردم علاقه خود را به زوج درمانی و روش هایش ابراز می کنند. برخی از مزایای زوج درمانی شامل موارد زیر است:

سطح بالایی از رضایت

در طول  جلسات درمان و پس از آن، زوج ها سطح بالاتری از رضایت و خوشبختی کلی را ابراز می کنند. طبق مطالعه ای که توسط انجمن های ازدواج و خانواده درمانی انجام شده است، 97 درصد زوج های مورد بررسی گفته اند که آنها کمک مورد نیاز خود را دریافت کرده اند. آنها گفتند که زوج درمانی به آنها منابع لازم برای تصمیم گیری مؤثرتر در مورد روابطشان می دهد. به علاوه، سلامت کلی جسمی و روانی آنها و همچنین عملکرد شغلی بهبود یافته است.

خیلی طول نمی کشد

معمولاً یک زوج درمانگر همه این موارد را دیده و شنیده است، از کوچکترین مشکلات گرفته تا پر فشار ترین مسائل. در روابط. وقتی زوج ها در جلسات مشترک شرکت می کنند، برای حل مشکلات می تواند جلسات کمی طول بکشد، زیرا زوج درمانی روش های مختلفی دارند. تلاش برای حل مسائل توسط خودتان می تواند زمان بیشتری ببرد، بنابراین مراجعه به یک متخصص دارای مجوز باعث صرفه جویی در وقت می شود و به طور کلی خیلی زمان بر نیست.

بهترین مرکز زوج درمانی در شمال و غرب تهران
بهترین مرکز زوج درمانی در شمال و غرب تهران

تکنیک های زوج درمانی

روش گوتمن: به زوجین کمک می کند نزدیکی، احترام و محبت کلی خود را از طریق “نقشه های عشق” افزایش دهند.
روایت درمانی: زوج ها به طور بیرونی در مورد نگرانی های درونی خود صحبت می کنند، که می توان از زاویه های متعدد و عینی آن را مورد بررسی قرار داد.
روانشناسی مثبت: درمانگران از این روش استفاده می کنند تا جنبه های مثبت فرد و روابط را در پی داشته باشند تا خوشبختی را القا کنند.
رابطه درمانی ایماگو: این ترکیبی از تکنیک های رفتاری و معنوی است که سؤالاتی را برای زوجین ایجاد می کند، مانند “چرا شریک زندگی خود را انتخاب کردید؟”

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی زوج درمانی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 0921277372

مطالب پیشنهادی:

دلریوم

ترس از مار

ترس از تاریکی

بیماری های مقاربتی چیست؟

مشاوره زناشویی

خودارضایی آیا به رابطه زناشویی آسیب می زند؟

درمان بی خوابی در بزرگسالان