مشاوره تلفنی چه مزیت هایی نسبت به حضوری داره؟

مشاوره تلفنی رایگان
0 ۷۵۷

مشاوره تلفنی

مشاوره تلفنی

شاید اسم مشاوره تلفنی به گوشتان خورده باشد. عموما واژه ی مشاوره تلفنی مردم را یاد تماس های پشتیبان مشاور تحصیلی پیش از کنکور می اندازد، اما کاربرد آن خیلی گسترده تر از این حرف هاست. منظور از مشاوره تلفنی در حقیقت مشاوره روانشناسی تلفنی است که جزو یکی از روش های مشاوره از راه دور به حساب می آید.

هرچند هیچ گونه مشاوره ی از راه دوری اعم از مشاوره آنلاین و مشاوره تلفنی لطف و تاثیر مشاوره رو در رو را ندارد، اما به هر حال اگر به خاطر مزیت های فراوانش نبود، احتملا مشاوره تلفنی تا به امروز باقی نمی ماند.

مشاوره تلفنی رایگان
مشاوره تلفنی

 اگر حس می کنید در زندگیتان به نقطه ای بر خورده اید که به کمک و راهنمایی یک فرد متخصص و با تجربه احتیاج دارید وقتش رسیده که به روانشناس مراجعه کنید. مراجعه به روانشناس نیاز به دلیل بزرگ و مهمی مثل بیماری های روانی، همچون اسکیزوفرنی یا سندروم شیدایی ندارد، بلکه پدیده های کوچکتر و رایجتری مانند انواع افسردگی و اضطراب و حتی ناراحتی عمومی هم می توانند دلایل کافی برای مراجعه به روانشناس باشند.

تازه الزاما نیازی نیست حتما مشکلی وجود داشته باشد تا یک روانشناس به شما کمک کند، بلکه ملاقات های عمومی با روانشناس به شما کمک می کند تعادل بخش روحی و روانی زندگیتان را حفظ کنید و از وقوع هرگونه مشکلی جلوگیری نمایید. چرا که روانشناسی بیشتر اوقات علمی است که طراحی شده تا به افراد مهارت هایی را بیاموزد تا بتوانند خودشان با مشکلات و مسائل زندگیشان کنار بیایند.  خلاصه که همه از مزیت های بی شمار روانشناسی اطلاع دارند.

اگر فکر می کنید آشنایی چندانی با روانشناسی و مزیت های آن ندارید، بهتر است مقاله روانشناس را مطالعه کنید.

اما بعضی از افراد هستند که با همه ی علم و اطلاعی که از فواید روانشناسی دارند، و با همه ی علاقه ای که دارند تا از این خدمات بهره مند شوند، آنقدر مشغله ی زندگیشان زیاد است که نمی رسند و وقت نمی کنند که حضورا به یک مشاور روانشناس مراجعه کنند. به همین علت بسیاری از مشکلات احتمالی که با آنها درگیر هستند، مانند افسردگی و مشکلات زناشویی و خانوادگی، رفته رفته بدتر و شدیدتر می شود.

در چنین شرایطی است که گزینه ی مشاوره و روانشناسی از راه دور، گزینه ی مناسب و معقولی به نظر می رسد. و البته رایج ترین شکل آن، یعنی مشاوره تلفنی. با مشاوره تلفنی شما می توانید با یک تماس ساده ی تلفنی با مشاور، جلسه را به شکل غیر حضوری برگزار کنید و از کمک ها و راهنمایی های روانشناس استفاده نمایید. (مشاوره تلفنی )

مشاوره تلفنی رایگان
مشاوره تلفنی رایگان

طی یک مشاوره تلفنی، روانشناس ابتدا حرف های شما را می شنود و سپس با تحلیل وضعیت و شرایط شما، بهترین راهکار ها و توصیه ها را به شما می کند.

علاوه بر مشغله ی زندگی، خیلی ها هم هستند که از مراجعه ی حضوری به روانشناس احساس راحتی نمی کنند. آنها ترجیح می دهند که بدون اینکه بخواهند سختی نشستن در حضور مشاور را تحمل کنند، از راه دور با او صحبت کنند. چراکه از پای تلفن راحتتر می توانند احساسات خود را بروز بدهند و با روانشناس راحت باشند. مشاوره تلفنی برای این دسته از افراد بهترین راه چاره ی موجود است.( مشاوره تلفنی )

نکته : اما همیشه به یاد داشته باشید که بهترین مشاوره های تلفنی، چه برای مقاصدی مانند مشاوره ازدواج باشند یا مشاوره برای مشکلات فردی، بیشتر نقش مسکن را دارند. چراکه یکی از بهترین منابع شناخت بیمار برای روانشناس بررسی رفتار های او در طول جلسه ی مشاوره است، و مشاوره تلفنی این امکان دیداری را از روانشناس می گیرد. به همین علت مشاوره تلفنی ممکن است به دقت و اثر گذاری مشاوره حضوری نباشد.

به این خاطر از مزیت های بزرگ دیگر مشاوره تلفنی، می توان به امکان ارزیابی مشاور اشاره کرد. مشاوران روانشناس زیادی در سطح تهران وجود دارند، اما همه ی آنها روانشناس خوبی برای شما نخواهند بود( نه به  این معنی که روانشناس خوبی نباشد، بلکه ممکن است یک روانشناس بسیار خوب و معروف، آنی نباشد که بتواند به شخص شما کند).

به همین دلیل پیدا کردن یک روانشناس مناسب برای شما، کاری وقتگیر و انرژی بر است. از این رو مشاوره تلفنی به شما کمک می کند تا بدون مراجعه ی حضوری، از پای تلفن بفهمید که آیا روانشناسی که با او صحبت می کنید فرد مناسبی برای شما هست یا نه. اگر پای تلفن با روانشناس احساس راحتی کردید و به نظرتان رسید که این همانی است که می تواند به شما کمک کند، تعلل نکنید و هرچه زود تر از او وقت مشاوره حضوری بگیرید. مشاوره تلفنی بستر بسیار مناسبی برای ارزیابی مشاور روانشاس است.( مشاوره تلفنی )

مشاوره تلفنی رایگان
مشاوره تلفنی

در ادامه به مقوله ی درمان افسردگی از طریق مشاوره تلفنی خواهیم پرداخت. اگر شما هم به هر دلیلی امکان مراجعه ی حضوری به مشاور را ندارید، اما واقعا احساس می کنید که به کمکش نیازمندید، بهتر است در ادامه مقاله همراه ما باشید.

جهت استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه کودک و خانواده و سایر اختلالات روانشناسی و رزرو وقت از متخصصین مرکز مشاوره حال کوک می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

02122636858 – 09212773724

درمان افسردگی از طریق مشاوره تلفنی

افسردگی یک اختلال رایج و البته ناتوان کننده است. گستره ی زیادی از درمان ها از جمله برخی از روش های روانشناسی و دارو درمانی، می توانند به درمان علائم افسردگی کمک کنند. یکی از موثر ترین روش های روانشناسی برای درمان افسردگی، درمان رفتار شناختی است. این درمان به افراد کمک میکند تا شیوه ی صحیح الگوهای فکری، حسی و رفتاری را بیاموزند. روانشناسانی که از درمان رفتار شناختی استفاده می کند آموزش های زیادی دیده اند و مهارت های زیادی در این درمان خاص دارند.

امروزه به دلایل بسیار زیادی، که یکی از آنها کمبود روانشناس خوب و با کیفیت است، مردم به شکل روز افزونی به پزشکان عمومیشان روی می آورند تا افسردگیشان را درمان کنند. برخی از بیماران هم هستند که ترجیح می دهند به جای مشاوره، فقط از دارو درمانی برای رفع افسردگی استفاده کنند.  برخی دیگر هم هستند که مایلند از مشاوره با یا بدون دارو بهره ببرند.( مشاوره تلفنی رایگان )

یکی از بدی های درمان رفتار شناختی این است که ممکن است برای بیمار سخت باشد تا برای ماه ها هر هفته به روانشناس مراجعه ی حضوری کند. تازه پیدا کردن روانشناسانی که در درمان رفتار شناختی مهارت داشته باشند هم خودش پروسه ی زمان بر و انرژی بری است. اینجا است که مشاوره تلفنی به کمک شما می آید.

طبق تحقیقات انجام شده، افرادی که از خدمات مشاوره تلفنی استفاده می کنند نسبت به کسانی که مراجعه حضوری دارند، تمایل بیشتر ی برای انجام منظم و مرتب جلسات روانشناسی از خود نشان می دهند. تقریبا 21 درصد افرادی که طی این تحقیق از مشاوره تلفنی استفاده کرده بودند به روند جلسات ادامه ندادند، در حالی که 33 درصد از افرادی که باید مراجعه ی حضوری می داشتند، ادامه روند جلسات را متوقف کردند. جالب آنکه بیشتر افرادی که به شکل حضوری به مشاور مراجعه می کردند، تقریبا از جلسه ی چهارم به بعد( که اوایل دوره درمان حساب می شود) روند جلسات را متوقف نمودند. این در حالی است که مشاوره های تلفنی متوقف شده حداقل تا 8 جلسه ( 50 درصد درمان) ادامه داشتند.( مشاوره تلفنی )

مشاوره تلفنی رایگان
مشاوره تلفنی

این تحقیق نشان می دهد که مردم از نتیجه و اثر گذاری مشاوره تلفنی رضایت دارند و با این روش احتمال ادامه دادنشان به درمان بیشتر خواهد بود.

نکته : بسیاری از افرادی که به مشاوره روانشناسی مراجعه می کنند، معمولا پس از چند جلسه آن را رها می کنند. دلایل بسیار زیادی برای این امر وجود دارد، اما رایج ترین آنها هزینه ی درمانی است که افراد نمی توانند یا نمی خواهند پرداخت کنند.

تحقیقات نشان داده است که افرادی که از خدمات درمان رفتار شناختی چه به شکل حضوری و چه به شکل تلفنی، برای درمان علائم افسردگی استفاده کرده اند بعد از تقریبا 18 جلسه به درمان نهایی رسیده اند. نتیجه ی مهم این تحقیق این است که مشاوره تلفنی هم در صورتی که درست انجام شود، می تواند به اندازه ی مشاوره حضوری موثر باشد.( مشاوره تلفنی )

اما یکی از مزیت های کوچک مشاوره حضوری نسبت به مشاوره تلفنی این است که پایداری اثر مشاوره حضوری، اندکی از مشاوره تلفنی بیشتر است.

در کل احتمال بازگشت علائم برای افرادی که از مشاوره تلفنی استفاده کرده اند بیشتر از افرادی است که از مشاوره حضوری بهر ه برده اند.( مشاوره تلفنی )

مشاوره تلفنی رایگان
مشاوره تلفنی رایگان

هزینه مشاوره تلفنی

عموم مراکزی که مشاوره تلفنی دارند، این کار را به صورت رایگان انجام می دهند. مگر مراکزی که به شکل اختصاصی، فقط برای مشاوره روانشناسی تلفنی هستند.

اما حتی در آن صورت هم هزینه ی مشاوره تلفنی از مشاوره حضوری ارزانتر خواهد بود. چراکه مشاور لازم نیست هیچ هزینه ای بابت استفاده از محیط از شما بگیرد، بلکه فقط هزینه ی وقت را محاسبه می کند.( مشاوره تلفنی )

مرکز مشاوه حالِ کوک با کادری مجرب از روانشناسان و روانپزشکان حرفه ای و متخصص، یکی از بهترین مراکزی است که می توانید از خدمات مشاوره تلفنی آن استفاده کنید. شما هم اکنون می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما و شماره های 22636858 و 09212773724، با حالِ کوک ارتباط برقرار کنید.

جهت استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه کودک و خانواده و سایر اختلالات روانشناسی و رزرو وقت از متخصصین مرکز مشاوره حال کوک می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

02122636858 – 09212773724

لینک منبع
مشاوره کودک
اختلال شخصیت مرزی
مشاوره طلاق
سکستراپی
افسردگی شدید