مرکز روان شناسی شمال و غرب تهران | بهترین مرکز روانشناسی شمال و غرب تهران

0 ۲۲۹

مرکز روان شناسی شمال و غرب تهران

 

روان درمانی چیست؟

روان درمانی، راهی برای کمک به افراد با طیف گسترده ای از بیماری های روانی و مشکلات عاطفی است. روان درمانی می تواند به از بین بردن یا کنترل علائم نگران کننده کمک کند تا فرد بتواند عملکرد بهتری داشته باشد و باعث افزایش رفاه و بهبود زندگی وی شود.
مشکلاتی که روان درمانی به کمک آنها می آید شامل مشکلاتی در کنار آمدن با زندگی روزمره است. تأثیر تروما، بیماری جسمی یا از دست دادن مانند مرگ یک عزیز و اختلالات روانی خاص، مانند افسردگی یا اضطراب. انواع مختلف روان درمانی وجود دارد و برخی از آنها ممکن است برای مشکلات خاص بهتر موثر باشد. روان درمانی ممکن است در ترکیب با دارو یا سایر روش های درمانی استفاده شود.

جلسات درمانی

درمان ممکن است در یک فرد، خانواده، زوج و یا گروه انجام شود و به کودکان و بزرگسالان نیز کمک می کند. جلسات به طور معمول یک بار در هفته حدود 30 تا 50 دقیقه برگزار می شود. هم بیمار و هم درمانگر باید به طور جدی در روان درمانی شرکت کنند و به تمرینات آن متعهد باشند. اعتماد و ارتباط بین یک شخص و درمانگر وی برای همکاری مؤثر و بهره مندی از روان درمانی ضروری است.

روان درمانی می تواند کوتاه مدت (چند جلسه)، برخورد با موضوعات جدی یا طولانی مدت (ماه ها یا سال ها) باشد، که با موضوعات طولانی و پیچیده سروکار دارد. اهداف درمان و تمهیدات برای مدت زمان جلسات و مدت زمان کل درمان به طور مشترک توسط بیمار و درمانگر برنامه ریزی می شود.

محرمانه ماندن اسرار یک نیاز اساسی روان درمانی است. همچنین، اگرچه بیماران احساسات و افکار شخصی خود را با درمانگر به اشتراک می گذارند، اما تماس جسمی صمیمی با یک درمانگر هرگز مناسب، قابل قبول یا مفید نیست.

مرکز روانشناسی شمال تهران
مرکز روانشناسی شمال تهران

روان درمانی و دارو

روان درمانی اغلب در ترکیب با دارو برای درمان شرایط سلامت روان استفاده می شود. در برخی شرایط ممکن است دارو به روشنی مفید باشد و در برخی دیگر روان درمانی بهترین گزینه است. برای بسیاری از افراد، درمان ترکیبی از دارو و روان درمانی بهتر از هرکدام به تنهایی است. بهبود سبک زندگی مانند تغذیه مناسب، ورزش منظم و خواب کافی می تواند در حمایت از بهبودی و سلامتی کلی اهمیت داشته باشد.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه مشکلات روانی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 09212773724

آیا روان درمانی موثر است؟

تحقیقات نشان می دهد که بیشتر افرادی که تحت روان درمانی قرار می گیرند، تسکین علائم را تجربه کرده و قادر به عملکرد بهتر در زندگی خود هستند. حدود 75 درصد افرادی که وارد  جلسه های روان درمانی می شوند، از این مزیت بهره مند می شوند. نشان داده شده است که روان درمانی احساسات و رفتارها را بهبود می بخشد و با تغییرات مثبت در مغز و بدن در ارتباط است. این مزایا همچنین شامل روزهای بد کمتر، ناتوانی کمتر، مشکلات پزشکی کمتر و افزایش رضایت از کار و زندگی است.

محققان با استفاده از تکنیک های تصویربرداری از مغز پس از گذراندن یک روان درمانی توانستند تغییراتی در مغز ببینند. مطالعات بیشماری تغییرات مغزی در مبتلایان به بیماری های روانی (از جمله افسردگی، اختلال هراس، PTSD و سایر شرایط) را در نتیجه روان درمانی مشخص کرده اند. در بیشتر موارد، تغییرات مغز ناشی از روان درمانی مشابه تغییرات ناشی از دارو بود.

برای کمک به بیشترین تاثیر استفاده از روان درمانی صریح و صادق باشید و از برنامه توافق شده خود برای درمان پیروی کنید. هرگونه تکلیف بین جلسات، مانند نوشتن  یا تمرین آنچه را که در مورد آن صحبت کرده اید، به خوبی انجام دهید.

انواع روان درمانی در مرکز مشاوره حال کوک

روانپزشکان و روانشناسان متخصص در کلینیک حال کوک از انواع مختلفی از درمان ها استفاده می کنند. انتخاب نوع درمان بستگی به بیماری و شرایط خاص بیمار و ترجیح او دارد. درمانگران ممکن است رویکردهای مختلف را ترکیب کند تا به بهترین نحو پاسخگوی نیاز فرد دریافت کننده درمان باشد.

مرکز روانشناسی شمال تهران
مرکز روانشناسی شمال تهران

1- درمان شناختی رفتاری (CBT)

به افراد کمک می کند تا الگوهای تفکر و رفتاری را که مضر یا بی اثر هستند تشخیص دهند و تغییر دهند و آنها را با افکار دقیق تر و رفتارهای کاربردی جایگزین کنند. این می تواند به فرد کمک کند تا بر مشکلات فعلی و چگونگی حل آنها تمرکز کند. این روش اغلب شامل تمرین مهارتهای جدید در “دنیای واقعی” است.

CBT می تواند در درمان انواع اختلالات از جمله افسردگی، اضطراب، اختلالات مربوط به تروما و اختلالات خوردن مفید باشد. به عنوان مثال، CBT می تواند به فرد مبتلا به افسردگی کمک کند تا الگوهای فکری یا رفتارهای منفی را که در افسردگی نقش دارند تغییر دهد.

2- درمان بین فردی (IPT)

نوعی درمان کوتاه مدت است. این روش کمک می کند تا بیماران درک مسائل اساسی بین فردی را بهتر انجام دهند، مانند اندوه حل نشده، تغییر در نقش های اجتماعی یا کاری، درگیری با افراد مهم و مشکلات مربوط به دیگران. این روش کمک می کند تا مردم روشهای سالم برای بیان احساسات و راههای بهبود ارتباط و نحوه ارتباط آنها با دیگران را یاد بگیرند. بیشتر اوقات برای درمان افسردگی استفاده می شود.

3- رفتار درمانی دیالکتیکی

نوعی خاص از CBT است که به تنظیم احساسات کمک می کند. این روش اغلب برای معالجه افراد مبتلا به افکار خودکشی مزمن و افرادی که دارای اختلال شخصیت مرزی، اختلالات خوردن و PTSD هستند، استفاده می شود. این روش مهارت های جدید را برای کمک به افراد در به عهده گرفتن مسئولیت شخصی برای تغییر رفتارهای ناسالم یا مخرب آموزش می دهد. این روش شامل درمان فردی و گروهی است.

4- روان کاوی

روان کاوی مبتنی بر این عقیده است که رفتار و احساس  فرد تحت تأثیر تجربیات کودکانه و افکار و احساسات تکراری نامناسب است (ناخودآگاه) (خارج از آگاهی فرد). فرد برای بهبود خودآگاهی و تغییر الگوهای قدیمی با درمانگر همکاری می کند تا بتواند به طور کامل مسئولیت زندگی خود را بر عهده بگیرد.

روانکاوی نوعی فشرده تر از روان درمانی است. جلسات معمولاً سه یا چند بار در هفته انجام می شود.

مرکز روانشناسی شمال تهران
مرکز روانشناسی شمال تهران

5- درمان حامی

از راهنمایی و تشویق برای کمک به بیماران برای بهبود آن ها استفاده می کند. این امر به ایجاد عزت نفس، کاهش اضطراب، تقویت مکانیسم های مقابله و بهبود عملکرد اجتماعی کمک می کند. روان درمانی حمایتی به بیماران کمک می کند تا با مسائل مربوط به شرایط روحی و روانی خود مقابله کنند که به نوبه خود بر بقیه زندگی آنها تأثیر مثبت می گذارد.

روشهای درمانی دیگر که در کلینیک حال کوک بهمراه روان درمانی استفاده می شود عبارتند از:

1- درمان با کمک حیوانات 

کار با سگ ، اسب یا حیوانات دیگر برای ایجاد راحتی ، کمک به برقراری ارتباط و کمک به مقابله با آسیب

2- هنر درمانی 

استفاده از هنرهای درمانی، رقص، تئاتر، موسیقی و شعر درمانی

3- بازی درمانی

برای کمک به کودکان در شناخت و گفتگو درباره احساسات و احساساتشان

بهترین مرکز مشاوره روانشناسی در شمال و غرب تهران

اگر قصد دارید به روانشناس مراجعه کنید، سعی کنید بهترین مرکز مشاوره روانشناسی را برای این کار انتخاب نمایید و از خدمات و نتایج فوق العاده ی روان درمانی بهره مند شوید و آسوده زندگی کنید.

مرکز مشاوره حال کوک با کادری مجرب از روانشناسان و روان پزشکان حرفه ای، بی اغراق بهترین مرکز مشاوره روانشناسی در شمال و غرب تهران می باشد. شما هم اکنون می توانید برای آشنایی بیشتر و تماس با حال کوک به صفحه ی تماس با ما مراجعه کنید.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی مشکلات روانی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 09212773724

مطالب پیشنهادی:

دلریوم

ترس از مار 

ترس از تاریکی

بیماری های مقاربتی چیست؟

مشاوره زناشویی

خودارضایی آیا به رابطه زناشویی آسیب می زند؟

درمان بی خوابی در بزرگسالان