لیتیوم | عوارض و فواید قرص لیتیوم | بهترین مرکز روانشناسی شمال و غرب تهران

ایتیوم
0 ۱,۲۰۲

لیتیوم

لیتیوم چیست؟

 

طبق تحقیقات علمی، افسردگی با بیش از 16 میلیون نفر، آمریکایی ها را تحت تاثیر خود قرار می دهد. لیتیوم سالیان زیادی ست که برای درمان برخی از بیماری های روانی، از جمله افسردگی، اختلالات دوقطبی استفاده شده است. لیتیوم خوراکی (که کربنات لیتیوم نیز نامیده می شود) ازعنصر طبیعی  لیتیوم حاصل می شود. این عنصر در طبیعت یافت می شود و سبک ترین فلز شناخته شده است.

فروش بدون نسخه ی لیتیوم به علت عوارض گاها جبران ناپذیر و مرگ بار، غیرقانونی محسوب می شود.

ایتیوم
ایتیوم

 

لیتیوم چگونه اثر می کند؟

حتی با بیش از 50 سال استفاده بالینی و تحقیق، هنوز به طور کامل روشن نیست که چرا (و تا چه حد) لیتیوم برای درمان نشانه های اختلال دوقطبی مورد استفاده قرار می گیرد.

به نظر می رسد لیتیوم برای کنترل دراز مدت اختلال دوقطبی بسیار موثر است. این به این دلیل است که می تواند تعداد قسمت های ناخوشایند یا افکار خودکشی را که شخص مبتلا به دو قطبی و افسرگی شدید با آن درگیر است را کاهش دهد.

پزشکان اعتقاد دارند که لیتیوم سیستم عصبی مرکزی را هدف قرار می دهد. لیتیوم مقدار مواد شیمیایی خاصی را در مغز شما افزایش می دهد که به تعادل خلق می انجامد.

بعضی از محققان معتقدند که استفاده از لیتیوم باعث تقویت اتصالات عصبی در مغز می شود که به علت پروتئین موجود در آن، خلق و خوی شما را کنترل می کند.

ایتیوم
لیتیوم

 

آیا لیتیوم یک درمان اثبات شده برای افسردگی است؟

لیتیوم یک درمان بالینی قوی بوده و به عنوان یک درمان موثر برای افسردگی دو قطبی شناخته شده است. به طور خاص، بیش از 300 مطالعه در بررسی های بالینی، نشان داده اند که استفاده از لیتیوم به طور ویژه ای تلاش های خودکشی را در شرکت کنندگان مورد مطالعه کاهش داده است.

لیتیوم نه تنها بر تمایل به خودکشی تاثیر میگذارد بلکه نشانه های دیگر بیماری را نیز سرکوب می کند. محققان این یافته ها را به عنوان شواهدی اثبات شده ارائه می دهند که، اثرات ثبات دهنده خلق و خوی لیتیوم به دلیل آن است که افرادی که آن را مصرف می کنند، قسمت های مانیک(شیدایی) کمتر و در نتیجه اندیشه های خودکشی کمتری دارند. به همین علت، لیتیوم نیز ممکن است به عنوان یک روش درمان کوتاه مدت برای افرادی که دارای قسمت های حاد شیدایی و خلق بالا هستند عمل کند.

لیتیوم اغلب برای افسردگی همراه با اختلال دوقطبی نیز مورداستفاده قرار می گیرد. البته این دارو ممکن است برای دیگر انواع افسردگی نیز مفید باشد اما آزمایش های بیشتری در این باره لازم است. اگر داروهای ضد افسردگی مصرف می کنید و هنوز هم علائم آن را دارند، با پزشک خود در مورد اینکه آیا اضافه کردن لیتیوم به داروهایتان می تواند کمک کند یا خیر، صحبت کنید.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه افسردگی و اختلالات شخصیتی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858 –  09212773724

ایتیوم
لیتیوم

آیا مصرف لیتیوم برای همه مناسب است؟

لیتیوم می تواند داروی بی خطری باشد، به شرطی هنگام مصرف آن تحت نظارت دقیق پزشک قرار داشته باشید، به خصوص اگر درشرایط بیماری، پایدار هستید و لازم است به طور مداوم دارو مصرف کنید.

اگر چه فلز لیتیوم اغلب برای ساخت باتری استفاده می شود، کربنات لیتیوم مورد استفاده در داروهای لیتیوم تا حدودی متفاوت است. بدن شما لیتیوم را به نحوی مشابه با سدیم جذب می کند چرا که یک فلز قلیایی است.

مصرف لیتیوم برای کودکان زیر 7 سال و برای زنان باردار و شیرده ایمن نیست. لیتیم همچنین در صورتی که وضعیت سندرم Brugada قلب دارید، ممکن است خطرناک باشد.

تداخل دارویی لیتیوم

لیتیم می تواند با یک لیست طولانی از داروها، از جمله بسیاری از داروهای روانگردان دیگر، تداخل داشته باشد. با پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می کنید صحبت کنید، از جمله داروهای بدون نسخه و مکمل ها.

ایتیوم
لیتیوم

 

دوز مناسب برای مصرف لیتیوم چقدر است؟

دوز مناسب برای لیتیوم با توجه به سن، وزن و اطلاعات پزشکی فرد متفاوت است. این دارو باید با مراقبت کامل و تنها با توجه به دستورالعمل های خاص پزشک شما مصرف شود.

لیتیوم خوراکی به صورت کپسول، محلول مایع و قرص وجود دارد.

برای اینکه لیتیوم بتواند افسردگی دو قطبی را درمان کند، ممکن است چند هفته مصرف دارو زمان لازم باشد. دوز استاندارد لیتیوم خوراکی برای بزرگسالان 600 تا 900 میلی گرم است که دو یا سه بار در روز مصرف می شود.

برای محافظت از سلامتی تان و در امان ماندن از عوارض جانبی لیتیوم، مطمئن شوید که داروهایتان را بیش از حد نیاز استفاده نمی کنید، پزشک شما معمولا برای این تشخیص مهم، نیاز به آزمایشات خونی دارد.

ایتیوم
لیتیوم

 

عوارض جانبی لیتیوم

تقریبا هر کس که لیتیوم را استفاده می کند عوارض جانبی آن را حتی به میزان کم تجربه می کند. همه افراد تمامی عوارض جانبی را تجربه نمی کنند، اما اگر شما لیتیوم مصرف می کنید، ممکن است برخی از این عوارض جانبی رایج را تجربه کنید:

 • تکرر ادرار
 • تشنگی غیرعادی
 • خشکی دهان
 • تحریک پذیری ناگهانی
 • احساس شکست ناپذیری کاذب و سردرگمی یا عدم آگاهی از محیط اطراف
 • افزایش وزن
 • خستگی و ناآرامی
 • حافظه کوتاه مدت ضعیف
 • سفتی عضلات
 • لرزش دست ها
 • حالت تهوع یا استفراغ و سردرد
  عوارض جانبی نادر:
 • تاری شدید دید
 • درد و تورم مفاصل
 • مشکلات شدید تنفسی
 • تغییر رنگ انگشتان دست و پا
 • توهم
 • تپش قلب شدید
 • سرگیجه های غیرطبیعی
 • احساس یخ زدگی دست و پا
 • کاهش شدید اشتها

  لیتیوم
  لیتیوم

نکاتی که قبل از مصرف لیتیوم باید بدانید

اگر لیتیوم برای شما تجویز شده است، با توجه به دستورالعمل پزشکان آن را با دقت و به موقع مصرف کنید. لیتیم در صورت مصرف بیش از حد ممکن است مسمومیت ایجاد کند. علائم مسمومیت لیتیوم عبارتند از:

  • لرزش شدید
  • از دست دادن کنترل عضلات
  • کمبود آب بدن
  • لکنت زبان
  • خواب آلودگی بیش از حد

اگر در اثر استفاده از لیتیوم، یکی از این علائم را تجربه کردید، ممکن است دچار یک وضعیت اورژانسی پزشکی شده باشید. سریعا با اورژانس تماس بگیرید در این شرایط به هیچ وجه اقدام به رانندگی نکنید. خطر مسمومیت لیتیوم را جدی بگیرید چرا که می تواند مرگ بار باشد.

مواردی وجود دارد که هنگامی که شما شروع به مصرف لیتیوم می کنید، افکار خودکشی یا گرایش های دو قطبی به صورت موقت یا به طور دائم بدتر می شوند. اگر احساس می کنید علائم شما بدتر شده است، با پزشک خود مشورت کنید.

اگر برای شما افسردگی دوقطبی تشخیص داده شده است، مصرف لیتیوم یا هر ترکیبی از داروهای ضد افسردگی دیگر را ادامه دهید. هرگونه تغییر در مصرف شما باید تحت نظارت دقیق پزشک انجام شود و قطع دارو نیز باید به تدریج انجام شود.

لیتیوم در بارداری

لیتیوم برای زنان باردار اصلا ایمن نیست. هنگام مصرف این دارو مهم است که از را های موجود برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید. اگر لیتیوم مصرف میکنید و فکر میکنید  که احتمال بارداری وجود دارد، با پزشک خود ارتباط برقرار کنید.

نتیجه گیری

لیتیوم اغلب برای افرادی که به یک استراتژی دراز مدت برای مدیریت افسردگی دو قطبی نیاز دارند، تجویز می شود. استفاده از لیتیوم خوراکی، شما را در معرض خطر عوارض جانبی جدی قرار می دهد که همین امر سبب کاهش محبوبیت آن نسبت به سایر گزینه های درمان می شود.

اما لیتیوم، هنگامی که به درستی استفاده می شود،ثابت کرده است که فوق العاده برای کنترل نشانه های افسردگی، دوقطبی و سایر اختلالات مربوطه موثر بوده. حتی اگر محققین هنوز مکانیزم دقیق و دلایل آن را به طور شفاف نمی دانند. مسمومیت لیتیوم نادر است، اما ممکن است رخ دهد، بنابراین همیشه وقتی که لیتیوم خوراکی مصرف می کنید، دستورالعمل پزشک را برای مصرف خود دنبال کنید.

 

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه افسردگی و اختلالات شخصیتی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858 –  09212773724

 

مطالب پیشنهادی:

ترس از مار

بیماری های مقاربتی چیست؟

مشاوره زناشویی

خودارضایی آیا به رابطه زناشویی آسیب می زند؟

درمان بی خوابی در بزرگسالان