چرا زوج درمانی و مشاوره ازدواج از نون شب واجب تره؟

زوج درمانی
0 ۴۸۶

زوج درمانی

زوج درمانی

همه ی ما می دانیم که رابطه های احساسی و رمانتیک روابطی هستند که در کنار شیرینی شان، سختی ها و دشواری های خاص خودشان را دارند. دقیقا مثل یک ماشین که نیازمند مراقبت های منظم و مرتب است تا بتواند درست کار کند و بهینه باشد. اگر مشکلی برای ماشین پیش بیاید ، بهترین کار این است که برای جلوگیری از خرابی ها و مشکلات بیشتر در جاده، سریعا آن را برای تعمیر ببرید. رابطه هم دقیقا مثل ماشین به مراقبت و گاهی اوقات هم تعمیرات جزئی یا حتی کلی نیازمند است.

زوج درمانی
زوج درمانی

ما معمولا خودمان می توانیم تعمیرات پایه ای و ساده ی ماشینمان را انجام دهیم، اما گاهی اوقات علی رغم همه ی تلاش هایی که می کنیم باید به یک متخصص مراجعه کنیم تا به ما در تعمیر ماشینمان کمک کند.

جالب است که ما چه قدر آسان و سریع حاضریم کار های لازم برای تعمیر خودرومان را انجام دهیم، اما وقتی بحث رابطه و ازدواجمان به میان می آید، معمولا تا وضعیت و مشکلات بسیار جدی و سخت نشده حاضر نمی شویم از کمک یک متخصص استفاده کنیم.

متاسفانه بیشتر زوج ها زمانی به زوج درمانی روی می آورند که از قبل آسیب های زیاد و بعضا جدی به رابطه وارد شده است. زمانی که الگوهای ناسازگار ارتباطی قبلا جایگیر شده اند، ارتباط احساسی بین زوجین به شدت ضعیف شده است و سطح بالایی از رنجش و خشم موجب دعواها و بحث های حل نشده گردیده است. این فهرست می تواند همینطور ادامه داشته باشد…

نکته : تحقیقات نشان داده اند که معمولا زوج های حداقل بعد از 6 سال مشکل داشتن، تازه اقدام به زوج درمانی می کنند.

اصلا نمی خواهیم بگوییم که زوج درمانی نمی تواند برای حل کردن مشکلات طولانی مدت مفید و سودمند باشد. اما با این حال اگر مشکلات برای مدت طولانی رسوب کرده باشند، زوج درمانی می تواند چالش بر انگیز تر و زمانبر تر باشد. در این شرایط فرآیند زوج درمانی به تعهد و کوشش زیادی  از طرف هر دوی زوجین نیاز دارد.

سوء برداشت هایی که معمولا از چیستی زوج درمانی و هدفش می شود، هم در اغلب اوقات جلو زوج ها برای انجام آن در اوایل بروز مشکلات را می گیرد. برخی از زوجین ممکن است با خود فکر کنند که زوج درمانی تنها برای مسائل و مشکلات بسیار جدی ای است که بر رابطه اثر می گذارند. از جمله برای مشکلاتی مانند  نا باروری و اعتیاد. برخی دیگر اما ممکن است زوج درمانی را به عنوان آخرین گام و تلاش پیش از تصمیم برای پایان رابطه ببینند.

زوج درمانی
زوج درمانی

بعضی ها فکر می کنند زوج درمانی راهی برای مجبور کردن  همسرشان به تغییر است چراکه فکر می کنند مشکل خود طرف مقابل است. بسیاری از مردم از مزایای زوج درمانی در کمک به حل گستره ی بزرگی از مشکلات یک رابطه اطلاع ندارد. آنها نمی دانند که زوج درمانی چقدر میتواند در بهبود کلی رضایت از رابطه موثر باشد. رضایتی که می تواند بر سلامت ذهنی و روانی فرد تاثیر بگذارد.

جهت استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه کودک و خانواده و سایر اختلالات روانشناسی و رزرو وقت از متخصصین مرکز مشاوره حال کوک می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

02122636858 – 09212773724

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی نوعی از رواندرمانی است که در آن روانشناسی با تجربه ی بالینی و عملی با زوجین کار می کند. در اغلب اوقات این مشاور زوجین یا روانشناس زوجین، مدرک و تحصیلات معتبر مربوط به این تخصص را دارد. مشاور زوجین به زوج هایی که در رابطه هستند کمک می کند تا دید عمیق تر و دقیقتری از رابطه شان داشته باشند، دعوا ها و مشاجره ها را حل کنند و رضایت از رابطه را با استفاده از ترفند های گوناگون مشاوره حل نمایند. هرچند روش های مشاوره برای زوج درمانی می توانند بر اساس نظریه ی درمانی مشاور متفاوت و گوناگون باشند، با این حال زوج درمانی در کل و عموما شامل عناصر زیر می شود:

  1. تمرکز بر روی مشکل اصلی( مانند مشلات جنسی، اعتیاد به اینترنت، حسادت و غیره.)
  2. شرکت کردن های فعالانه در جلسات زوج درمانی، تا مشاور مجبور نباشد تنها با یکی از طرفین کار کند.( زوج درمانی بهترین نتیجه را زمانی می دهد که هر دو طرف در جلسه حاضر باشند)
  3. دخالت های راه حل محور و تغییر مدارانه در اوایل درمان و مشاوره
  4. روشن کردن دقیق اهداف درمانی

زوج درمانی معمولایا یک سری مصاحبه های استندارد که سولاتش به تاریخچه و سابقه ی رابطه مربوط می شود آغاز می گردد. همچنین مشاور ممکن است تحقیقات و بررسی هایی هم در مورد سابقه ی خانوادگی، ارزش های اخلاقی و پیش زمینه ی فرهنگی هریک از طرفین انجام دهد. مشاور ممکن است چند جلسه ی اول را در صورت نیاز به مداخله بحرانی اختصاص دهد.

زوج درمانی
زوج درمانی

زوج درمانگر یا مشاور زوجین سپس به زوجین کمک می کند تا مسئله ی اصلی را شناسایی کنند. مسئله ای که تمرکز روند درمانی بر روی آن خواهد بود. پس از آن زوج در کنار درمانگر یا مشاور اهداف درمانی را تعیین می کنند و ساختار برنامه ی درمانی را مشخص می نمایند.

در حین فاز درمانی، مشاور به زوجین کمک می کند تا دید عمیقتری به پویایی های رابطه پیدا نند. پویایی هایی که مشکل را ایجاد کرده و نگه می دارند. طی جلسه ی زوج درمانی مشاور به زوجین کمک می کند تا نقش همدیگر را در تعاملات مخرب بشناسند. این کار به زوج کمک می کند تا دیدشان را به همدیگر و رابطه اندکی تغییر دهند.

اگرچه به دست آوردن این دید مهم است، اما یکی از دیگر از ابعاد حیاطی در زوج درمانی عبارت است از تغییر واقعی رفتار ها و روش تعامل با یکدیگر. مشاوران زوجین معمولا برای زوجین تکالیفی را معین می کنند تا در خانه آنها را تمرین کنند تا از این طریق یاد بگیرند مهارت هایی را که در جلسه آموخته اند در زندگی روزمره هم به کار ببرند.

برای اطلاعات بیشتر مقاله مشاوره ازدواج را مطالعه کنید.

بیشتر زوج ها می توانند جلسه ی زوج درمانی را با فراگرفتن دیدی بهتر از الگو های رابطه، برونریزی های احساسی و بهبود مهارت های لازم برای ارتباط گیری و حل مشکل با همسرشان،  ترک کنند. پس از جلسه ی زوج درمانی در کل مهارت های عملی و تعاملات و ارتباطات زوجین با هم پیشرفت می کند و بهبود می یابد.

چرا زوج درمانی؟

زوج درمانی برای هر نوع رابطه ی احساسی و رومانتیک مناسب و مفید است. چه زوج ها زن و شوهر باشند، از قومیت های مختلفی باشند، نامزد باشند یا با هم ازدواج نکرده باشند. برای مثال زوجی که تازه با هم نامزد شده اند می توانند از خدمات مشاوره قبل از ازدواج بهره زیادی ببرند چرا که از این طریق می توانند بسیاری از مشکلات احتمالی در آینده را شناسایی کنند و از همین حالا مهارت های لازم برای مقابله با آنها را بیاموزند.

یا مثلا یک زوج دیگر که ممکن است پس از 25 سال زندگی مشترک، بفهمند که زوج درمانی می تواند راهی موثر برای بازیابی حس هیجان انگیز و رومانتیک اوایل رابطه برای آنها باشد.

زوج درمانی
زوج درمانی

زوج درمانی می تواند مشکلات تازه را حل کند، جلو تشدید مشکلات در آینده را به سادگی از طریق یک معاینه ی ساده بگیرد، تا یک زوج خوشبخت و خوشحال در آینده تجربه ی برحه ای از سختی و افزایش استرس در رابطه را پشت سر نگذارند. موارد رایجی که اغلب باعث می شوند زوج ها به زوج درمانی مراجعه کنند معمولا شامل مشکلات مالی، انجام دادن نقش والدین، مشکلات رابطه جنسی، نا باروری، مشکلات مربوط به خانواده های طرفین، مسائل شدید سلامت، خیانت، قمار، اعتیاد به مواد مخدر، فاصله ی احساسی بین طرفین و دعوا های مکرر می شود.

بهترین مرکز زوج درمانی در تهران

چنانچه احساس می کنید رابطه تان، از هر جنسی که هست، دچار موانع و مشکلاتی شده که خودتان از پسشان بر نمی آیید و برای حلشان به کمک یک متخصص نیاز داردی، وقتش رسیده که به مرکز زوج درمانی مراجعه کنید. اما به یاد داشته باشید که زوج درمانی زمانی بیشترین نتیجه را دارد که در اوایل بروز مشکل، برای حلش اقدام کنید. در غیر اینصورت وقت و انرژی بیشتری از شما می گیرد. سعی کنید تا جای ممکن اجازه ندهید مشکلات رابطه تان عمیق و ریشه دارد بشوند.

در ضمن، رفتن به جلسه ی زوج درمانی به معنی پذیرفتن این نیست که رابطه به پایانش نزدیک شده، بلکه عملی کاملا منطقی و از قضا سالم و مفید برای نگه داشتن رابطه است. کسی که به زوج درمانی می رود نگران رابطه است و رابطه اش برایش مهم است، نه این که آن را تمام شده ببیند.

زوج درمانی
زوج درمانی

اگر می خواهید به مشاور مراجعه کنید، بهترین مرکز برای زوج درمانی را انتخاب نمایید.

مرکز مشاوره حال ِکوک با کادری مجرب از روانشناسان و مشاوران ازدواج، یکی از بهترین مراکز زوج درمانی در شهر تهران است. شما هم اکنون می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما، با حال ِ کوک ارتباط برقرا کنید.

جهت استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه کودک و خانواده و سایر اختلالات روانشناسی و رزرو وقت از متخصصین مرکز مشاوره حال کوک می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

02122636858 – 09212773724

روانشناس
روانپزشک
مشاوره طلاق
افسردگی شدید
مشاوره آنلاین