روشهای افزایش اعتماد به نفس | بهترین مرکز روانشناسی در شمال و غرب تهران

افزایش اعتماد به نفس
0 ۲۹۰

روشهای افزایش اعتماد به نفس

روشهای افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس پایین مانند رانندگی در طول زندگی با ترمز دستی است! ” ماکسول مالتز”

هیچ کس با اعتماد به نفس بالا به دنیا نمی آید. اگر به نظر می رسد شخصی اعتماد به نفس باورنکردنی دارد، به این دلیل است که او سالها در ساخت آن تلاش کرده است. اعتماد به نفس چیزی است که شما می آموزید آنرا بسازید زیرا دنیای چالش برانگیز تجارت و زندگی به طور کلی می تواند آن را از بین ببرد.

بازخوردهای منفی دیگران یا رد ناگهانی از طرف سرمایه گذاران می تواند باعث شود اعتماد به نفس ما کاهش یابد. گاهی اوقات اظهار نظرهای ناشایست از کسانی که به ما نزدیک هستند نیز می توانند به شدت به اعتماد به نفس افراد ضربه بزنند.

مهمتر از همه اینها، باید با منتقد درونی خود با شک و تردید برخورد کنیم که مدام به ما می گوید که به اندازه کافی خوب نیستیم. هنگامی که توسط عناصر زیادی بمباران شده و اعتماد به نفس ما را تهدید می کنند، باید مسئولیت ساختن آن را خودمان بر عهده بگیریم.

روشهای افزایش اعتماد به نفس
روشهای افزایش اعتماد به نفس

1. تجسم خود را نسبت به خود قوی کنید

“آنچه ذهن می تواند تصور کند، معتقد است که می تواند به آن دست یابد.” ناپلئون هیل

تجسم، تکنیک دیدن تصویری از خود در ذهن است که به آن افتخار می کنید. وقتی با اعتماد به نفس پایین می جنگیم، درک ضعیفی از خودمان داریم که غالباً نادرست است. تمرین و تجسم نسخه فوق العاده ای از خود و رسیدن به اهداف خود را انجام دهید.

روشهای افزایش اعتماد به نفس
روشهای افزایش اعتماد به نفس

2. خود را تأیید کنید

ما تمایل داریم که مطابق با تصویر خودمان رفتار کنیم. ترفند ایجاد تغییر پایدار، تغییر در چگونگی مشاهده خودتان است.

تأییدها جمله های مثبت و خوشایندی است که به خودمان می گوییم. اگر جملات تائیدی با صدای بلند گفته شود، معمولاً مؤثرتر هستند. ما تمایل داریم هر آنچه را که به خودمان بگوییم دائماً باور کنیم. به عنوان مثال، اگر از ظاهر بدنی خود متنفر هستید، وقتی در آینه نگاه می کنید، چیزی را بیان کنید که از خودتان قدردانی کنید یا بگویید از آن خوشتان می آید.

برای این که مغز شما سریعتر اظهارات مثبت شما را بپذیرد، اظهارات خود را به عنوان سؤالاتی از قبیل “چرا من در انجام معاملات بسیار خوب هستم” به جای “من در انجام معاملات بسیار خوب هستم” را بیان کنید.

روشهای افزایش اعتماد به نفس
روشهای افزایش اعتماد به نفس

3. کاری را  انجام دهید که هر روز شما را می ترساند.

“رقابت را بیش از حد ارزیابی نکنید و خود را دست کم نگیرید. شما بهتر از آن چیزی هستید که فکر می کنید. ”

بهترین راه برای غلبه بر ترس، روبرو شدن با آن است. با انجام کاری که هر روز شما را می ترساند و اعتماد به نفس از هر تجربه ای که کسب می کنید، اعتماد به نفس خود را بالا ببرید. بنابراین از منطقه امن خود خارج شوید و با ترسهای خودتان روبرو شوید!

4. از منتقد درونی خود سوال کنید.

“شما سالهاست که از خودتان انتقاد می کنید و این امر، کاری برایتان نکرده است. سعی کنید خودتان را تأیید کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد. “- لوئیزه هی

برخی از سخت ترین اظهار نظرهایی که در مورد خودمان می کنیم از طریق “صدای منتقد درونی”است. اگر با اعتماد به نفس پایین مبارزه می کنید، احتمال این وجود دارد که منتقد درونی شما بیش از حد فعال است.

راهکارهایی مانند رفتار درمانی شناختی به شما کمک می کند تا از منتقدان درونی خود سوال کنید و به دنبال شواهدی برای حمایت یا انکار چیزهایی باشید که منتقد درونی شما به شما می گوید. به عنوان مثال، اگر فکر می کنید که شما یک فرد شکست خورده هستید، از خود بپرسید، “چه شواهدی وجود دارد که فکر کنم من یک فرد شکست خورده هستم؟” و “چه شواهدی وجود دارد که این عقیده را که من شکست خورده هستم، پشتیبانی نکند؟”

 

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی افزایش اعتماد به نفس و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 09212773724

5. خود را برای پیروزی آماده کنید.

“برای ایجاد اعتماد به نفس واقعی، باید بر موفقیت های خود متمرکز شویم و شکست ها و نکات منفی را در زندگی خود فراموش کنیم.” – دنیس ویتلی

افراد زیادی از توانایی های خود دلسرد می شوند، زیرا آنها اهداف خود را طوری تعیین می کنند که دستیابی به آنها دشوار است. با تعیین اهداف کوچک موفقیت خود را به راحتی آغاز کنید.

هنگامی که یک جریان موفقیت ایجاد کرده اید که باعث می شود احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید، می توانید به سمت اهداف سخت تر حرکت کنید. همچنین لیستی از تمام دستاوردهای خود، اعم از بزرگ و کوچک را نگه دارید وهر روز به آن نگاه کنید.

روشهای افزایش اعتماد به نفس
روشهای افزایش اعتماد به نفس

6. به شخص دیگر کمک کنید.

کمک به شخص دیگر غالباً ما را قادر می سازد که برای لحظاتی خودمان را فراموش کنیم و بابت آنچه که داریم شکر گذار باشیم. همچنین وقتی می توانید در زندگی شخص دیگری تغییر ایجاد کنید، احساس خوبی دارید.

به جای تمرکز روی نقاط ضعف خود، داوطلب شوید که به مربی گری، کمک یا آموزش دیگری بپردازید و خواهید دید که اعتماد به نفس شما به طور خودکار در این روند رشد می کند.

روشهای افزایش اعتماد به نفس
روشهای افزایش اعتماد به نفس

7. مراقب خود باشید

“مراقبت از خود هرگز یک عمل خودخواهانه نیست، این صرفاً هدایتی است که به خود هدیه می دهید”  پارکر پالمر

اعتماد به نفس به ترکیبی از سلامت جسمی، سلامت عاطفی و سلامت اجتماعی بستگی دارد. اگر از بدن خود متنفر باشید یا دائما کم انرژی باشید، احساس خوب در مورد خودتان ندارید.

برای ورزش، تغذیه مناسب و عادتهای عالی وقت بگذارید. علاوه بر این، به روشی که می خواهید، لباس بپوشید. اعتماد به نفس خود را با تلاش برای مراقبت از نیازهای اساسی خود بالا ببرید.

8. مرزهای شخصی خود را ایجاد کنید.

“هرگز با سکوت خود در برابر دیگران، مورد آزار و اذیت قرار نگیرید. هیچوقت نگذار قربانی ات کنند. تعریف دیگران را از زندگی خود قبول نکنید، بلکه خود زندگیتان را تعریف کنید. “- هاروی فیرشتین

یاد بگیرید که بگویید نه. به دیگران بیاموزید که به مرزهای شخصی شما احترام بگذارند. در صورت لزوم، در کلاس هایی در مورد چگونگی اعتماد بیشتر به خود شرکت کنید و یاد بگیرید که آنچه را می خواهید بپرسید و با احترام به دیگران بگویید نه. هرچه کنترل بیشتری بر روی زندگی خود داشته باشید و بگویید که بر زندگیتان تسلط دارید، اعتماد به نفس شما بیشتر خواهد شد.

9. تغییر تصور به یک ذهنیت برابر

“آرزوی شخص دیگری بودن، هدر دادن شخصی است که شما هستید.” – مرلین مونرو

افراد با اعتماد به نفس پایین، دیگران را بهتر یا لایق تر از خود می دانند. به جای قبول این عقیده، خود را برابر با قرار دهید. آنها از شما بهتر و شایسته تر نیستند. تصور خود را به یک ذهنیت برابر تغییر دهید و به طور خودکار شاهد بهبود اعتماد به نفس خود خواهید بود.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی افزایش اعتماد به نفس و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 09212773724

مطالب پیشنهادی:

مشاوره طلاق

سوالات مراسم خواستگاری

نقاط تحریک پذیر بدن زنان

درمان میگرن با بیو فیدبک

درمان قطعی بیش فعالی با نوروفیدبک