روانشناس کودک | بهترین روانشناس کودک در تهران | کلینیک روانشناسی کودک

روانشناس کودک
0 ۲۱۹

روانشناس کودک

روانشناس کودک

وجود هر گونه مشکل در کودک می تواند والدین را تا مرز جنون بکشاند.وقتی که صحبت از اختلالات روحی و روانی کودکان نیز مطرح باشد حجم نگرانی و دغدغه والدین نیز بیشتر می شود.

شاید شما هم در اطرافتان کودکانی را دیده اید که به نظر تفاوت های عمده ای با دیگر کودکان دارد.بازی نمی کند،کمتر می خندد ،یا برعکس از شدت فعالیت و هیجان یک لحظه روی پا بند نمی شود و مدام در حال خرابکاری است.

روانشناس کودک
روانشناس کودک

در چنین شرایطی که دیگر آموزش های والدین و خانواده بی فایده به نظر می رسد بهترین راهی که برای حل این معضل وجود دارد مراجعه به یک روانشناس کودک می باشد.

روانشناس کودک اصولا به نوعی آموزش دیده است که بتواند به خوبی با کودک ارتباط برقرار کند و از خلال راه ها و روش هایی که به کار می گیرد بتواند علت اصلی مشکل کودک را دریافته و به درمان آن بپردازد.

همان گونه که می دانید کودکان اصولا نمی توانند به خوبی مشکلات و معضلات خود را بیان کنند و بیش از این که نمود کلامی داشته باشند با رفتار و حرکات خود درونیات خود را به نمایش می گذرانند.

به همین خاطر شخصی باید به آن ها رسیدگی کند که زبان خاص کودک را بداند و بتواند به همان شیوه با آن ها ارتباط برقرار کند.

در روند جلسات درمانی، کودک شروع به صحبت می کند و یاد می گیرد که چگونه مشکلاتش را بیان کرده و حل کند.رفتن به نزد یک روانشناس کودک به فرزند شما کمک می کند که چگونه می تواند بهتر با شرایط و محیط کنار آمده؛ ارتباط برقرار کرده و روش بهتری داشته باشد.

 

روانشناس کودک در چه مشکلاتی می تواند مفید باشد ؟

تمام روانشناسان کودک به گونه ای آموزش دیده اند که بتوانند تمام مشکلات فرزند شما را حل کنند.به عنوان مثال؛ آن ها به کودک یا نوجوان شما کمک می کنند که در مراحل سختی مانند موارد زیر قوی بوده و بهتر عمل کنند :

روانشناس کودک
روانشناس کودک
 • مشکلات خانوادگی
 • مشکلاتی که در مدرسه وجود دارد
 • قلدری های کودکانه
 • مشکلاتی که درباره سلامت کودک وجود دارد

 

هم چنین درباره احساساتی نظیر موارد زیر نیز می توانند کمک کننده باشند :

 • غم و اندوه
 • خشم
 • استرس و نگرانی
 • اعتماد به نفس پایین
 • عزاداری

 

هم چنین به هنگام وجود مشکلات و بیماری هایی نظیر موارد زیر نیز می توانند موثر باشند

 

 • بیش فعالی
 • افسردگی
 • اضطراب و اختلال وسواس اجباری
 • اختلال خوردن
 • آسیب زدن به خود
 • اختلال رفتارهای مخرب
 • اختلالات ناشی از تروما

کدام دسته از کودکان و نوجوانان به جلسات روانشناسی احتیاج دارند ؟

کودکان و نوجوانان هنگامی به یک روانشناس کودک احتیاج پیدا می کنند که دچار مشکلی شده اند و قادر نیستند که به تنهایی از عهده ی آن برآیند.

یا این که مشکلاتشان به نحوی در زندگی آن ها تاثیر گذاشته که دیگر قادر به عملکرد درست؛احساس خوب و کارایی صحیح نیستند.

روانشناس کودک
روانشناس کودک

اگر مسائل خود به خود حل نشوند،برای این که اوضاع و احوال فرزندتان بهتر شود نیاز است که به یک روانشناس کودک مراجعه کنید.برخی مواقع؛ برای این که کودک بتواند به خوبی ارتباط برقرار کرده، آموزش های لازم را ببیند و هم چنین پیوندهای اجتماعی خود را برقرار کند، لازم و ضروری است که کل اعضای خانواده از وی حمایت کنند و به مانند خانواده ای مستحکم هوای یکدیگر را داشته باشند

جلسات درمانی به چه صورتی پیش خواهد رفت ؟

در این جلسات؛ کودک از طریق انجام دادن کارها، آموزش می بیند.در صورتی که کودک شما سن پایینی دارد ؛این مسئله به این معنی است که جلسات درمانی اش شامل بازی کردن،نقاشی،صحبت کردن و ارتباط موثر با سایر اعضای خانواده می باشد.برای کودکان بزرگ تر و نوجوانان، روانشناس کودک ایده ها و فعالیت هایی را با آن ها در میان می گذارد که بتوانند مهارت هایی که نیاز دارند را به خوبی یاد بگیرند.

شیوه ی کار با کودکان بزرگ تر به این گونه است که از طریق صحبت کردن؛ احساسات خود را بیان کرده و به این ترتیب قادر خواهند بود که مشکلات خود را حل کنند.

 

ممکن است این جلسات تنها با حضور خود کودک باشد و یا این که در برخی جلسات والدین نیز حضور داشته باشند.این مسئله به سن کودک بستگی دارد.هم چنین باید از روانشناس کودک خود بخواهید که دستورالعمل هایی به شما بدهد که بتوانید در خانه بهتر با فرزند خود رفتار کنید

چه اتفاقی در روند درمان می افتد ؟

در ابتدا؛روانشناس برای این که با شما و کودکتان صحبت کند، قرار ملاقاتی را تنظیم می کند.از شما سوالاتی پرسیده و به پاسخ شما گوش می دهند.شاید از خودتان سوال کنید که این کار چه فایده ای دارد و بهتر نیست که از همان ابتدا دستورالعمل ها را به شما بدهد و جلسات را به اتمام برساند ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که فایده این اقدام آن است که از این طریق روانشناس می تواند بهتر شما و کودکتان را شناخته و مشکلات را شناسایی کند.به این ترتیب بهترین راهی که برای حل مشکل وجود دارد را به شما پیشنهاد خواهد کرد.

پس از آن؛کودک شما باید جلسات بیشتری داشته باشد.در طول این جلسات،کودک شما می تواند به دستاوردهای زیر برسد :

 • صحبت می کند : حرف زدن راه بسیار خوبی برای بیان احساسات است.وقتی که کودک احساسات خود را به جای این که نشان دهد، در قالب گفتار می آورد؛می توانند به بهترین شکل عمل کنند.وقتی که شخصی حضور داشته باشد که احساس آن ها را درک می کند، کودکان برای یادگیری و درک؛ آماده تر خواهند بود.

 

 

 • فعالیت هایی انجام می دهند : روانشناس از فعالیت های استفاده می کند تا درباره احساسات کودک به وی آموزش داده و مهارت های تقابل با آن ها را به وی یاد خواهد داد.ممکن است از بازی یا نقاشی برای آموزش به کودک استفاده کنند.یا این که احتمالا از روش های ذهن آگاهی یا تنفس عمیق برای کاهش استرس استفاده کنند.

 

 

 • مهارت های جدید را تمرین می کند : روانشناس به کودک کمک می کند تا ان چه که آموخته است را تمرین کند.ممکن است بازی های نوبتی با هم انجام دهند تا کودک یاد بگیرد تا وقتی که نوبتش نشده است نباید عصبانی شود،یا این که صبور بودن؛کنترل هیجانات،پیروی از دستورات، گوش دادن،تقسیم کردن،تلاش دوباره یا کنار آمدن با غم فقدان را به کودک آموزش خواهند داد.

 

روانشناس کودک
روانشناس کودک
 • مشکلاتش را حل می کند : روانشناس از کودکان بزرگ تر و نوجوانان می پرسد که مشکلات چگونه بر روی زندگی شان در خانه و مدرسه تاثیر گذاشته است و سپس راه حل های ممکن را با یکدیگر بررسی خواهند کرد.

 

روانشناس کودک در تهران

اگر به دنبال روانشناسی برای کودک خود می گردید و ساکن تهران هستید ما به شما مرکز روانشناسی بوجیکا را توصیه می کنیم.در این مرکز ،فرزند شما کاملا احساس راحتی کرده و می تواند با روانشناسان دلسوز و باتجربه کلینیک ارتباط برقرار کند.

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و هم چنین اخذ نوبت از این مرکز، به صفحه ی تماس با ما مراجعه کنید.

کلینیک روانشناسی کودک

یکی از بهترین کلینیک های روانشناسی کودک در شمال تهران، مرکز بوجیکا به شمار می آید که علاوه بر مجهز بودن به اتاق های بازی و فعالیت های مختلف؛ از پرسنلی حرفه ای نیز بهره می گیرد.

افتخار ما در این نیست که مبلمان شیکی داریم یا این که بهترین تابلوهای و نقاشی های اصیل را به در و دیوار آویزان کرده ایم. افتخار این مجموعه به روانشناسان حرفه ای و دلسوزش است که سوگند یاد کرده اند تا حل کامل معضل شما و کودک دلبندتان در کنارتان مانده و شما را با دلی خوش راهی کنند.

لینک منبع

مرکز مشاوره کودک | بهترین متخصص روانشناسی کودکان

کلینیک روانشناسی |مرکز مشاوره روانشناسی | بهترین روانشناس تهران

روانشناسی کودک

روانشناس خوب کودک