دلریوم | دلریوم در سالمندان | بهترین مرکز مشاوره شمال و غرب تهران

دلیریوم
0 ۱,۰۱۴

دلریوم

راجع به دلریوم چقد اطلاع دارید

 

دلریوم چیست؟

دلیریم یک تغییر ناگهانی در مغز است که سبب سردرگمی روانی و اختلالات احساسی می شود. این  اختلال باعث می شود که مشکلاتی در فکر کردن، به یاد آوردن، خواب، توجه و… داشته باشید.

چرا دلریوم رخ می دهد؟

ممکن است در حین مصرف الکل، بعد از جراحی و یا دمانس، این وضعیت را تجربه کنید. دلیری معمولا موقت است و اغلب می تواند به راحتی درمان شود.

دلیریوم

 

انواع دلریوم

دلیریم براساس  علت، شدت و ویژگی آن دسته بندی می شود:

ترموس بدخیم یک نوع شدید دلیریم است. این در شرایطی است که افراد مبتلا بعد از مدتها مصرف الکل از نوشیدن آن جلوگیری می کنند و عملکرد سیستم مغزی آنها دچار مشکل می شود. معمولا سالهاست که آنها مقدار زیادی الکل مصرف کرده اند. دلیریم هایپراکتیو یکی از انواع شایع تر است که با عدم همکاری شخص دیده می شود. با این نوع دلیریم فردتمایل دارد بیشتر بخوابد و به انجام وظایف روزانه بی توجه بوده و بسیار ناسازگار هستند. آنها ممکن است از خوردن غذا یا قرار ملاقات ها اجتناب کنند. بعضی از افراد ترکیبی از هر دو بدخیمی بیش از حد را دارند که متناوب بین دو حالت هستند.

چه چیزی دلیریوم را ایجاد می کند؟

بیماری هایی که التهاب و عفونت را ایجاد می کنند، مانند پنومونی، می توانند عملکرد مغز را مختل کنند. علاوه بر این، مصرف داروهای خاص (مانند داروهای فشار خون) یا مصرف مواد مخدر می تواند مواد شیمیایی مغز را دچار اختلال کند. مصرف بیش از حد الکل و خوردن یا نوشیدن مواد سمی نیز می تواند سبب  این اختلال شود.

هنگامی که دچار مشکل تنفس به علت آسم یا وضعیت دیگری می شوید، مغز شما اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت نمی کند. هر شرایط یا عاملی که عملکرد مغز را به طور قابل توجهی تغییر دهد، می تواند سردرگمی روانی یا دلیریم را ایجاد کند.

دلیریوم

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه دلریوم  و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858 –  09212773724

 

چه کسی در معرض ابتلا به دلیریوم قرار دارد؟

اگر بیش از 65 سال دارید یا شرایط بهداشت روانی خاصی دارید، بیشتر در معرض دلیریم هستید. دیگر عواملی که خطر ابتلا به دلیریم را افزایش داده اند عبارتند از:

 • بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند.
 • کسانی که شرایطی را تجربه کرده اند که به مغز آسیب می رسانند (مثلا سکته مغزی و زوال عقل)
 • افرادی که تحت استرس عاطفی شدید هستند
  عوامل زیر نیز ممکن است به دلیریم کمک کنند:

1- محرومیت از خواب
2- داروهای خاص (مانند آرام بخش، داروهای فشار خون، قرص های خواب آور و داروهای ضد درد)
3- کمبود آب
4- تغذیه نامناسب
5- عفونت (مثلا عفونت مجاری ادراری)

دلریوم
دلریوم

علائم دلیریوم

دلیریم بر ذهن، احساسات، کنترل عضلانی و الگوهای خواب تاثیر می گذارد. شما ممکن است دشواری تمرکز. شما همچنین ممکن است به آرامی یا سریعتر از حد معمول حرکت کنید و  تغییرات خلق و خو را تجربه کنید. سایر علائم عبارتند از:

– خواب ضعیف و احساس خواب آلودگی
– کاهش حافظه کوتاه مدت
– از دست دادن کنترل عضلات (به عنوان مثال، بی اختیاری)

 چگونه دلریوم تشخیص داده می شود؟

دکتر شما نشانه های شما را مشاهده خواهد کرد و شما را بررسی می کند تا ببینید آیا می توانید فکر کنید، صحبت کنید و به طور طبیعی حرکت کنید. بعضی از متخصصان سلامت از روش ارزیابی اختلال (CAM) برای تشخیص یا رد دلیریم استفاده می کنند. دکتر متوجه می شود که آیا:

 • رفتار شما در طول روز تغییر می کند، به خصوص اگر در بیمارستان بستری شوید
 • شما به سختی می توانید تمرکز کنید و یا در ادامه صحبت دیگران صحبت کنید.
 • تست ها و آزمون ها
 • بسیاری از عوامل می توانند تغییرات شیمیایی در مغز ایجاد کنند. دکتر شما سعی خواهد کرد که علت دلیریم را با آزمایش های مربوط به علائم و سابقه پزشکی شما تعیین کند. برای بررسی عدم تعادل لازم است یک یا چند آزمون زیر انجام شود:
 • آزمایش شیمی در خون
 • اسکن سر
 • آزمایش مواد مخدر و الکل
 • تست های تیروئید
 • آزمایش کبد
 • اشعه ایکس قفسه سینه
 • آزمایش ادرار

  دلیریوم چگونه درمان می شود؟

  بسته به علت دلیریم، درمان ممکن است شامل مصرف یا قطع داروهای خاص باشد. در افراد مسن، تشخیص دقیق برای درمان مهم است، زیرا علائم دلیریم شبیه زوال عقل است، اما درمان بسیار متفاوت است.

دارو درمانی دلریوم

پزشک شما داروهایی را برای درمان علت اصلی دلیریم تجویز می کند. به عنوان مثال، اگر دلیریم شما توسط یک حمله شدید آسم ایجاد شده باشد، ممکن است به یک دستگاه استنشاقی یا تنفس نیاز داشته باشید تا تنفس خود را بازسازی کنید. اگر یک عفونت باکتریایی باعث علائم دلیریم شود، ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود.

در بعضی موارد، پزشک ممکن است توصیه کند که نوشیدن الکل را متوقف کند یا مصرف داروهای خاصی (مانند کدئین یا سایر داروهایی که سیستم شما را کاهش می دهد) را متوقف کنید. اگر شما ت افسرده هستید، ممکن است دوز کمی از یکی از داروهای زیر مصرف شود:

– داروهای ضد افسردگی برای تسکین افسردگی
– رژیم های غذایی برای کاهش تدریجی الکل
– مسدود کننده های دوپامین برای کمک به مسمومیت با مواد مخدر
– تیامین برای جلوگیری از سردرگمی کمک می کند
– مشاوره ، اگر احساس ناراحتی میکنید، مشاوره ممکن است به افکار شما کمک کند.

مشاوره همچنین به عنوان درمان برای افرادی که دلیریم ناشی از مصرف مواد مخدر یا الکل دچار شده اند، استفاده می شود. در این موارد،  به فرد کمک میشود از استفاده از مواد مضر که باعث ایجاد دلیریم می شود، اجتناب شود.

جهت استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه دلریوم و سایر اختلالات روانشناسی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصین مرکز مشاوره حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858 – 09212773724