تست شخصیت | انواع تست های شخصیت | بهترین مرکز روانشناسی برای تست شخصیت

تست شخصیت
0 ۴۲۰

تست شخصیت

تست شخصیت

تست شخصیت تکنیکی روانشناسانه است که برای تشخیص شخصیت فرد به شکلی دقیق  استفاده می شود.

تست شخصیت می تواند دید بسیار خوبی در مورد مولفه های شخصیتی که “تو را به آنکه هستی” تبدیل می کند، به شما بدهد. معنای شخصیت در واقع نحوه ی تعامل ما با دنیا و محیط اطرافمان است. شخصیت ما است که مشخص می کند آیا ما بعد از یک حادثه ی ناگوار یا بروز مشگلاتی در رابطه دوباره کمر راست میکنیم، یا زیر بار احساسات ناخوش آیند آن خم می شویم. شخصیت شما به شما کمک می کند که تشخیص دهید آیا می توانید با همکاران و رئیس خود رابطه ی خوب و دوستانه ای داشته باشید و با آنها کنار بیایید، یا معمولا بحث هایتان به مجادله می رسد.

 تست شخصیت
تست شخصیت

بیشتر دانستن درمورد شخصیت و خودتان می تواند به شما کمک کند که زندگی تان را به جای راهبردن در مسیر خیال، در مسیر خوشبختی هدایت کنید. حتی اگر شناخت این شخصیت ، ویژگی هایی از شما را نشان می دهد که ممکن است برایتان خوشحال کننده یا خوش آیند نباشند. اطلاعات مربوط به شناخت شخصیت خویش، به شما کمک می کند تا بهتر بتوانید چیزهایی را که باید در زندگی شما تغییر کنند بشناسید.

شخصیت چیزی است که ما هر روز به صورت ناخودآگاه آن را برای خودمان تعیین می کنیم و توصیفش می نماییم. هنگامی که در مورد خودمان یا دیگران حرف می زنیم، در واقع داریم به مشخصه های شخصیت یک فرد اشاره می کنیم. روانشناسان هنگامی که شخصیت یک نفر را تعیین می کنند تقریبا کاری بسیار مشابه این انجام می دهند، اما با این تفاوت که بسیار علمی تر و سیستماتیک تر این کار را می کنند.

تست های شخصیت برای چه کاری استفاده می شوند؟

  • برای تشخیص دادن تئوری های درمانی
  • برای شناختن تغییرات شخصیتی
  • برای ارزیابی اثر بخشی درمان
  • تشخیص مشکلات روانشناختی
  • بررسی شرایط اینکه فردی گزینه ی مناسبی برای یک شغل هست یا نه

تست شخصیت همچنین گاهی اوقات در تشکیلات دادگاهی مورد استفاده قرار می گیرد تا تعیین وتشخیص ریسکی جرم ها را کمی راحتتر کند. علاوه بر آن در برخی از دادگاه های خانوادگی، برای تشخیص شایستگی یکی از والدین برای پذیرفتن حضانت بچه می تواند مفید باشد.

همچنین تست های شخصیت می توانند به خصوص در زمینه های استخدامی راه مناسبی برای تعیین شایستگی باشند.

انواع تست شخصیت

در واقع دو نوع اصلی یا کلی از تست شخصیت وجود دارد: فهرست خود-گزارشی و تست های تصویری

  • فهرست های خود- گزارشی شامل این کار می شود که آزمون دهنده سوالات را می خواند و سپس میزان درستی آنها درمورد خودش را امتیاز می دهد. این مدل از تست شخصیت، رایج ترین شکل تست شخصیت است که معمولا در همه جا می بینیم.
  • تست های تصویری شامل قرار دادن آزمون دنده در یک صحنه ی برخورد و تعامل با سناریو ها و اشیاء گنگ می شود. سپس آزمون گیرنده، از فرد مورد آزمون می خواهد تقسیراتش را از آن آیتم بیان کند. یکی از شناخته شده ترین تست های تصویری، آزمون شخصیتی رورشاک است.( همان آزمونی که پزشک برگه هایی با لکه های نا مشخص را به فرد نشان می دهد و از او می خواهد که بگوید در آن تصویر مبهم چه می بیند.)
 تست شخصیت
تست شخصیت

مزایا و محدودیت های تست شخصیت

هر کدام از این تست های شخصیت مزایا، ضعف ها و محدودیت های خاص خودشان را دارند. بزرگترین مزیت فهرست های خود-گزارشی آن است که می تواند استاندارد شود و در قاعده های مشخصی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین به نسبت تست تصویری انجام دادن آنها بسیار راحتتر است و نتایجشان بسیار قابل اعتماد تر و معتبر تر خواهد بود.

یکی از بزرگترین معایب فهرست های خود-گزارشی این است که ممکن است فردی که آزمون می دهد در انجام آن و پر کردن لیست دروغ بگوید. هرچند تکنیک هایی وجود دارند که میتوان از آنها برای تشخیص دروغگویی فرد استفاده کرد، اما با این حال هم هنوز افرادی هستند که با موفقیت برگه ی سوالات فهرست را با اطلاعات غلط پر می کنند تا نتیجه ی مثبتی تقلبی را ثبت بنمایند. همچنین تا از نظر اجتماعی مورد پذیرش و استقبال بیشتری قرار بگیرند.

یکی دیگر از پتانسیل های مشکل دار بودن فهرست خود-گزارشی  این است که همه ی مردم همیشه در اینکه دقیقا رفتارهایشان را از طریق آزمون توصیف کنند، خوب و توانمند نیستند. یعنی نمی توانند به درستی رفتارهایشان را شناخته و سوالات شخصیتی را پاسخ دهند. مردم اغلب اوقات برخی تمایلات و توانایی هایشان را بیشتر از حدی که هست می بینند ( به خصوص آنهایی که به لحاظ اجتماعی افراد پذیرفته شده تری به نظر می رسند) و از درک جنبه ها و مولفه های دیگر شخصیتشان غافلند. این اتفاق می تواند تاثیر بسیار زیادی در دقت این نوع تست شخصیت داشته باشد.

تست های شخصیتی خود-گزارشی همچنین می توانند بسایر طولانی مدت باشند و در برخی موارد ساعت ها طول بکشند تا فرد بتواند برگه ی آزمون شخصیتی را پر کند. به همین علت آزمون دنهده ها ممکن است در طول آزمون خسته شوند و حوصله شان سر برود. وقتی که این اتفاق می افتد آزمون دهندگان معمولا سوالات را سریع و بدون دقت جواب می دهند. و ممکن است حتی برخی از سوالات را نخوانند.

 تست شخصیت
تست شخصیت

تست های شخصیت تصویری، بیشتر اوقات در تشکیلات روانشناسی مورد استفاده قرار می گیرند و به روانشناس اجازه می دهند که به سرعت اطلاعات زیادی درمورد بیمار خود کسب کند. برای مثال یک روانشناس نه تنها می تواند به واکنش ها و پاسخ های بیمار به به یک تست مشخص نگاه کند، بلکه می تواند در طول آزمون تصویری در مورد سایر کیفیات رفتاری بیمار همچون تن صدا و زبان بدنش نیز اطلاعاتی به دست بیاورد. همه ی این ویژیگی ها با جلوتر رفتن درمان، به مرحله های عمیقتری می رسد.

هرچند تست تصویری شخصیت هم می تواند محدودیت ها و ناکارآمدی هایی داشته باشد. اولین مشکل در تفسیر واکنش ها و پاسخ ها است.  امتیز دهی به آیتم های آزمون بسیار ذهنی است و آزمون دنهده های مختلف ممکن است هرکدام نقطه نظر های کاملا متفاوتی از هم داشته باشند و هرکدام جواب های صد و هشتاد درجه متفاوت از دیگری بدهند. بنابراین تشخیص و تفسیر این پاسخ ها و واکنش ها برای روانشناس بسیار سخت است، چراکه معیار مشخصی برای آن ندارد.

تست های تصویری  شخصیت همچنین در مقوله ی قابل اعتماد بودن و معتبر بودن دچار اشکالند. به یاد داشته باشید که قابل اعتماد بودن یک تست شخصیت به پیگری و تداوم تست اشاره دارد، در حالی که اعتبار تست به این بستگی دارد که آیا این آزمون واقعا می تواند آن چیزی که ادعا می کند اندازه می گیرد را، اندازه بگیرد یا نه.

تست شخصیت : سرگرمی یا علم؟

اگر به دنبال همه ی انواع روش های گوناگون تعیین شخصیت باشید، احتمالا به سرعت متوجه می شوید که تعداد زیادی تست های شخصیتی غیر رسمی وجود دارند. یک جستجوی اینترنتی ساده می تواند تعداد بسیار زیادی از تست های غیر رسمی شخصیت را به شما عرضه کند.

 تست شخصیت
تست شخصیت

بگذارید یک چیز را روشن کنیم. بسیاری از این تست های شخصیت که در اینترنت با آنها مواجه می شوید فقط برای سرگرمی طراحی شده اند. آنها می توانند بسیار سرگرمتان کنند و البته دید کوچکی هم درمورد شخصیتتان به شما بدهند. اما این آزمون های آنلاین هرگز شکل رسمی و معتبر ندارند و نتایجشان اصلا قابل استناد و اطمینان نیست.

کلینیک روانشناسی برای تست شخصیت

تستس شخصیت یک آزمون حرفه ای است که به عنوان ابزاری نسبتا مناسب در دستان روانشناس قرار دارد. یک مشاور روانشناس با استفاده از این تست ها شناخت بیشتری از بیمار یا مراجعش به دست می آورد و راحت تر می تواند او و مشکلاتش را درک کند.

مرکز مشاوره بوجیکا با کادری مجرب از روانشناسان و روانپزشکان حرفه ای، آماده ی گرفتن تست شخصیت تخصصی از شما می باشد. شما هم اکنون می توانید برای دریافت اطلاعات تماس با بوجیکا، به صفحه ی تماس با ما مراجعه کنید.

لینک منبع

دکتر روانپزشک | روانپزشک خوب در شمال تهران | بهترین روانپزشک در تهران
استعداد یابی کودکان | مرکز استعداد یابی کودکان در شمال تهران
مشاوره روانشناسی | بهترین مرکز مشاوره روانشناسی در تهران | روانشناسی چه کمکی به ما
خود ارضایی در مردان
مشاوره جنسی
منبع