تست روانشناسی | تست شخصیت | خود را بهتر بشناسید

تست روانشناسی
0 ۱,۴۹۱

تست روانشناسی

تست روانشناسی

تست های روانشناسی ارزیابی های نوشتاری، دیداری یا گفتاری هستند که برای تعیین و شناسایی عملکرد های شناختی و احساسی کودکان و بزرگسالان انجام می شوند.

هدف تست روانشناسی

تست های روانشناسی برای تعیین گستره ای از توانایی ها و ناتوانایی های ذهنی استفاده می شوند. از جمله توانایی، شخصیت و عملکرد عصبی.

برای کودکان، تست های مربوط به توانایی و هوش ممکن است به عنوان ابزاری برای آزمودن در مدرسه استفاده شود. جهت کشف و تشخیص اختلالات مربوط به ناتوانی در یادگیری یا تاخیر در رشد. همچنین برای شناسایی توانایی خاص یا کشف پیشرفت های ذهنی. تست های هوش ممکن است همچنین در نوجوانان و جوانان استفاده شود تا بتوان توانایی های کلامی و گفتاری آنها را تشخیص داد.( به خصوص در مصاحبه های شغلی)

تست روانشناسی
تست روانشناسی

تست شخصیت تستی است که به علت های بسیار گوناگونی استفاده می شود. از آسیب شناسی روانی( مثلا اختلالت شخصیتی، اختلالات افسردگی) گرفته، تا بررسی شرایط فرد برای استخدام در یک شرکت. این تست ها همچنین ممکن است در تشکیلاتی آموزشی انجام پذیرند تا نقاط قوت و ضعف های شخصیتی  تشخیص داده شوند.

تست روانشناسی چیست؟

تست روانشناسی معیار های اندازه گیری عملکرد ذهنی فورموله شده ای هستند. بیشتر این تست ها هدفمند و قابل سنجش اند. هرچند برخی از تست های تصویری شامل برخی از مراحل تفاسیر ذهنی هم می شوند. تست های روانشناسی معمولا در قاب پرسشنامه ها، فهرست های سوالات شخصی، جداول و غیره، در مدارس پیش دبستانی، مدارس راهنمایی، دانشگاه، بیمارستان ها، مراکز مدد رسانی های اجتماعی و در آژانس های اجتماعی انجام می گیرند. تست روانشناسی به شکل های مختلفی انجام می شود. از جمله به شکل نوشتاری، گفتاری و تست های کامپیوتری یا آنلاین.

توان سنجی و موفقیت سنجی

تست های موفقیت و تست توان سنجی، برای آن طراحی شده اند که سطح عملکرد هوش و توان شناختی کودک را اندازه گیری کنند.  بیشتر تست های موفقیت و توان سنجی استاندارد شده هستند. به این معنی که در طی مرحله ی طراحی این تست ها هنجار هایی رعایت شده اند. این استاندارد ها از انجام آن تست مشخص در میان گستره ی بزرگی از تعداد افراد زیاد، به دست آمده اند.

تست های موفقیت و ناتوان سنجی، یک پروتکل مشخص را دنبال می کنند. ( مانند دستورالعمل های مشخص، وضعیت های های تستی و روند امتیاز دهی). همچنین امتیازات ثبت شده در این تست ها هم می توانند در ارتباط با این هنجار ها تفسیر و تعبیر شوند.

انواع تست روانشناسی

تست شخصیت و فهرست های شخصیت شناسی، افکار، احساسات و تمایلات و رفتار های که شخصیت فرد را نشان می دهند، ارزیابی می کند. نتیجه ی این تست ها می تواند به تشخیص و تعیین نقاط قوت و ضعف شخصیت کودک کمک کند.  همچنین ممکن است بتواند در شناسایی برخی از اختلالات شخصیتی یا آسیب شناسی روانی کودک مفید باشد. تست هایی همچون MMPI-A و تست پیشا بلوغ میلتون (M-PACI)، برای شناسایی آسیب های روانی یا مشکلات احساسی در کودک مورد استفاده قرار می گیرند.

تست روانشناسی
تست روانشناسی

یکی دیگر از انواع تست شخصیت، تست تعیین شخصیت تصویری است. به این معنا که در یک تست تصویری از کودک خواسته می شود معنی یا حسی که از یکسری تصلویر مبهم دریافت می کند را بیا کند. تصاویری مانند لکه های جوهر روی کاغذ. پاسخ های کودک نما و تصویری از روند فکری و شکل شخصیتی او به روانشناس می دهد. برای مثال در تست تصویری هولتزمن، تعدای از تصاویر شامل لکه های گنگ جوهر به کودک نشان داده می شود و از او خواسته می شود آنچه را که می بیند توصیف و تفسیر کند.

یکی دیگر از رایج ترین تست های تصویری شخصیت شناسی، TAT  است. در این تست از کودک خواسته می شود تا داستانی از یک سری تصاویر که می بیند بسازد و تعریف کند. البته برخی ها هستند که تست شخصیت تصویری را نسبت تست فهرست خود-گزارشی کمتر قابل اعتماد می دانند. البته اگر روانشناس یا درمانگر به خوبی آموزش دیده باشد و به اندازه کافی در زمینه ی ارزیابی های روانی حرفه ای باشد، تفسیر های ذهنی اش می تواند اثر مثبتی روی این تست های تصویری داشته باشد.

تست عصب شناختی

از کودکان و بزرگسالانی که تجربه ی آسیب مغزی یا آسیب به دیگر اعضای عصبی را داشته اند تست عصب شناختی  گرفته می شود  تا سطح عملکرد مغزی و نارسایی های احتمالی ذهنی شان مورد بررسی قرار بگیرد. تست عصب شناختی همچنین ممکن است برای ارزیابی میزان پیشرفت و بهبود بیماری که تحت درمان خاصی قرار گرفته یا به تازگی از یک آسیب یا بیماری عصبی خلاصی یافته، انجام شود. علاوه بر آن، برخی از تست های عصب شناختی ممکن است برای تشخیص تاخیر در رشد یا ناتوانی در یادگیری یک کودک مورد استفاده قرار گیرد.

نکتاتی در باره تست روانشناسی

تست روانشناسی نیازمند یک روانشناس آزموده و آموزش دیده ی حرفه ای است. تمام تست های روانشناسی باید توسط یک فرد ماهر و آموزش دیده انجام، ثبت نتیجه و تفسیر شوند. آن هم ترجیحا توسط یک روانشناس یا یک روانپزشک که تخصص کافی در زمینه ی گرفتن آزمون یا تست روانشناسی دارد.

تست روانشناسی تنها یکی از عناصر تشخیص اختلالات روانی است. این تست ها هرگز نباید به عنوان منبع اصلی تشخیص مورد استفاده قرار گیرند. سابقه ی بالینی و شخصی کودک برای بررسی شرایط روحی و روانی کودک ضروری است. بررسی سابقه ی تحصیلی، نمونه های کار هایی که سابقه ی انجام دادن آنها وجود دارد و شرایط سلامت کودک یا هر فرد بیماری با تفسیر نتایج آزمون های ارزیابی روانشناسی حتما مورد نیاز است.

تفاوت زبان و فرهنگی در میان کودکان ممکن است بر نحوه ی گرفتن تست اثر بگذارد و موجب به دست آمدن نتایج غیر دقیق شود. انجام دهنده ی تست روانشناسی پیش از برگزاری تست باید حتما بررسی کند تا ببیند آزمون دهنده از چه فرهنگ و چه زبانی است، و کدام شهر بزرگ شده است.

تست روانشناسی
تست روانشناسی

این امر به خصوص در کلانشهر های ایران که افرادی از هر قومیت در آنها هستند بسیار مهم است. علاوه بر آن سطح انگیزه ی کودک برای انجام تست هم باید مورد بررسی روانشناس قرار گیرد.

آماده شدن برای تست روانشناسی

مقدم بر انجام هرگونه تست روانشناسی ، روانشناس باید با کودک و والدینش در باره ی طبیعت این تست حرف بزند و انگیزه ی انجام آن را با آنها در میان بگذارد. پس از آن با رعایت کامل استاندارد های موجود تست را انجام دهد ( شامل اعمال هرگونه محدودیت زمانی و مجازات های کوچک برای جواب های دروغ). همچینن روانشناس موظف است به والیدن و کودک یادآوری کند که اطلاعات این تست کاملا بین پزشک و آزمون دهنده محرمانه می ماند. مثلا اگر تست روی یک کودک انجام می شود، کودک باید مطمئن شود که نتیجه ی تست به پدرو مادرش گزارش نمی شود.

پس از انجام تمام این مراحل، و پیش از انجام تست نهایی، باید رضایت کودک و والدین درباره انجام این تست، از انها گرفته شود.

بهترین مرکز روانشناسی در تهران

مراکز روانشناسی زیادی در تهران نیستند که بتوانند تست روانشناسی تخصصی به مراجعینشان ارائه دهند. چراکه این روز ها تست های شخصیت و تست های روانشناسی به سرگرمی های آنلاین تبدیل شده اند و کمتر روانشناسی رغبت دارد، این تست های تخصصی را برای بیمارش انجام دهد. به جز درموارد خاص.

مرکز مشاوره بوجیکا، با کادری مجرب از روانشناسان و روانپزشکان متخصص، از معدود مراکزی است که به صورت تخصصی تست روانشناسی انجام می دهد. شما هم اکنون می توانید برای آشنایی بیشتر این مرکز، به صفحه ی تماس با ما مراجعه کنید.
مرکز مشاوره کودک | بهترین متخصص روانشناسی کودکان
کلینیک روانشناسی |مرکز مشاوره روانشناسی | بهترین روانشناس تهران
راهکار هایی برای درمان افسردگی | چگونه افسردگی را درمان کنیم؟
مرکز مشاور ه روانشناسی چجور جاییه؟
مهارت های توجه به فرزند