تست بیش فعالی | تست آنلاین بیش فعالی | بهترین مرکز مشاوره شمال و غرب تهران

تست بیش فعالی
0 ۱۲۰

تست بیش فعالی

تست بیش فعالی

 

آزمایشات و تشخیص ADHD

آیا به راحتی تحریک و عصبانی می شوید؟ در کارهایتان دچار بی نظمی و از هم پاشیدگی می شوید؟ یا غالباً خیلی چیزهارا فراموش یا گم می کنید؟ آیا حدس می زنید که اختلال بیش فعالی و کمبود توجه  (ADHD) دارید؟ آیا شما به کودک پر جنب و جوش خود نگاه می کنید و فکر می کنید ممکن است ADHD باشد؟ قبل از قضاوت و نتیجه گیری، به خاطر داشته باشید که تشخیص ADHD اصلا ساده نیست. به خودی خود، هیچ یک از علائم اختلال کمبود توجه غیر طبیعی نیست. بیشتر افراد گاهی اوقات دچار آشفتگی، بی قراری یا فراموشی می شوند. حتی بیش فعالی مزمن یا حواس پرتی لزوماً با ADHD برابر نیست.

هیچ آزمایش ویژه و به خصوصی برای تشخیص ADHD وجود ندارد اما برای تعیین اینکه آیا شما یا فرزندتان مبتلا به ADHD هستید یا خیر، به پزشک یا متخصصین روان شناس نیاز دارید که مداخله کنند و از روشهای مختلف برای تشخیص مشکل شما استفاده کنند.

به خاطر داشته باشید که علائم ADHD مانند مشکلات نقص توجه و بیش فعالی می تواند با سایر اختلالات و مشکلات پزشکی از جمله ناتوانی در یادگیری و مسائل مربوط به حافظه اشتباه گرفته شود، که به درمانهای کاملاً متفاوتی احتیاج دارند. بنابراین ارزیابی دقیق و تشخیص مهم است.

تست بیش فعالی
تست بیش فعالی

تشخیص ADHD

ADHD در هر فرد متفاوت به نظر می رسد، بنابراین معیارهای زیادی برای کمک به متخصصان در تشخیص وجود دارد. با متخصص انجام دهنده ارزیابی و آزمایشات خود، صریح و صادق باشید تا او بتواند به دقیق ترین نتیجه در تشخیص شما برسد.

برای دریافت تشخیص ADHD، شما یا فرزندتان باید ترکیبی از علائم برجسته ADHD، یعنی بیش فعالی، تحریک پذیری یا نقص توجه را نشان دهید. متخصص بهداشت روان با ارزیابی این مشکل، عوامل زیر را نیز مورد بررسی قرار می دهد:

علائم چقدر شدید هستند؟ برای تشخیص ADHD ، این علائم باید بر زندگی شما یا فرزند شما تأثیر منفی بگذارد. به طور کلی، افرادی که واقعاً ADHD دارند در یک یا چند حوزه از زندگی، مانند شغل، امور مالی یا مسئولیت های خانوادگی، مشکلات اساسی دارند.

چه زمانی علائم شروع شده اند؟ از زمان شروع ADHD در دوران کودکی، پزشک یا درمانگر چگونگی بروز علائم را در اوایل همان سال ها بررسی می کند. اگر بزرگسال هستید، می توانید علائم بیماری را در دوران کودکی خود ردیابی کنید.

چه مدت است که این علائم شما یا فرزندتان را آزار داده است؟ علائم بیماری باید حداقل 6 ماه قبل از تشخیص ADHD ادامه داشته باشد.

چه زمانی و کجا علائم ظاهر می شود؟ علائم ADHD باید در چندین حالت مانند خانه و مدرسه وجود داشته باشد. اگر علائم فقط در یک محیط ظاهر شود، بعید است که ADHD داشته باشید.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی تشخیص، تست و درمان بیش فعالی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 09212773724

علائم شایع ADHD

 • علائم کمبود توجه
 • غالباً توجه کافی به جزئیات نمی کند و مدام اشتباه می کند
 • غالباً در انجام وظایف یا مشارکت در فعالیتها مشکل دارد
 • اغلب به نظر نمی رسد که هنگام صحبت مستقیما با شما صحبت می کند
 •  نتوانسته است کارهای مدرسه یا وظایف کار را به پایان برساند
 • اغلب در سازماندهی کارها و فعالیتها با مشکل روبرو است
 • غالباً از انجام کارهایی که نیاز به تلاش ذهنی پایدار دارند، خودداری می کند
 • وسایل شخصی خود را زیاد از حد گم می کند
 • به راحتی توسط محرکهای بیرونی پریشان می شود
 • در فعالیتهای روزمره اغلب فراموشی دارد
 • علائم بیش فعالی و تکانشی
 • اغلب با دست و پا حرکات غیرطبیعی و مداوم انجام میدهد
 •  قادر به بازی یا فعالیت های اوقات فراغت بی سر و صدا نیست
 • اغلب “در حال حرکت” است ، مثل اینکه “توسط یک موتور رانده می شود”
 • قبل از اینکه یک سؤال تمام شود ، جوابهای خود را ارائه می دهد
 • اغلب در انتظار نوبت ماندن برای آنها دشوار است
 • اغلب بیش از حد صحبت می کند

پیدا کردن یک متخصص که می تواند ADHD را تشخیص دهد

متخصصان واجد شرایط آموزش دیده در تشخیص ADHD می توانند شامل روانشناسان بالینی، رونپزشکان یا مددکاران اجتماعی بالینی باشند. انتخاب یک متخصص در ابتدا ممکن است گیج کننده به نظر برسد. مراحل زیر می تواند به شما در یافتن شخص مناسب برای ارزیابی شما یا فرزندتان کمک کند.

توصیه هایی را دریافت کنید. پزشکان، درمانگران و دوستانی که به آنها اعتماد دارید ممکن است شما را به یک متخصص خاص ارجاع دهند. در مورد انتخاب خود از آنها سؤال کنید و توصیه آنها را امتحان کنید.

مجوز و مدارک علمی را بررسی کنید. گواهینامه های حرفه ای و مدارک دانشگاهی متخصصان مورد نظر خود را پیدا کنید. در صورت امکان با بیماران و مراجعین قبلی صحبت کنید و بدانید که تجربه آنها چه بوده است.

احساس آرامش. احساس راحتی با متخصص بخش مهمی از انتخاب شخص مناسب برای ارزیابی شما است. سعی کنید خودتان باشید

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی تشخیص، تست و درمان بیش فعالی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 09212773724

تشخیص ADHD در بزرگسالان

بسیاری از افراد فقط وقتی بزرگتر می شوند، ADHD را نشان می دهند. برخی از آنها پس از دریافت تشخیص بیماری پس از سال ها متوجه می شوند که از کودکی درگیر این مشکل بوده اند. مثلا هنگامی که در مورد شرایط تحصیل کودکی آنها سوال می شوند ، آنها نیز درک می کنند که از کودکی این مشکل را دارشتند. برای برخی افراد، این علائم بالاخره از مهارتهای مقابله ای آنها پیشی می گیرد و باعث می شود مشکلات زیادی در زندگی روزمره آنها ایجاد شود و به دنبال کمک هستند. اگر علائم و نشانه های ADHD را در خود مشاهده می کنید، برای ارزیابی، ویزیتی را با یک متخصص روانشناس داشته باشید. هنگامی که آن قرار ملاقات را برای اولین بار ترتیب می دهید، احساس ناراحتی نسبت به آن طبیعی است و به مرور بهتر خواهد شد.

تست بیش فعالی
تست بیش فعالی

روند ارزیابی ADHD گیج کننده و ترسناک نیست. بسیاری از متخصصان قبل از ارزیابی از شما درخواست می کنند پرسشنامه هایی را پر کنید و به او بدهید. احتمالاً از شما خواسته می شود، فردی را که در ارتباط نزدیکی با شما قرار دارد با خود ببرید تا در برخی از ارزیابی ها شرکت کند. برای تعیین اینکه آیا ADHD دارید، می توانید از تست های زیر استفاده کنید:

انواع تست تشخیصی ADHD

 • تست کانرز
 • تست تووا
 • EEG
 • IVA
کلینیک روان شناسی حال کوک با ارائه به روزترین خدمات در زمینه ی تشخیص و درمان مشکلات  بیش فعالی و نقص توجه در خدمت شما عزیزان می باشد

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی تشخیص،تست و درمان بیش فعالی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 09212773724

مطالب پیشنهادی

ازدواج با فرد اسکیزوفرنی

ترس از ازدواج

دلریوم

اضطراب سخنرانی

تاثیرات تنبیه بدنی بر روی کودکان

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.