تست افسردگی | بهترین مرکز مشاوره درمان افسردگی در شمال و غرب تهران

تست افسردگی
0 ۹۸

تست افسردگی

تست افسردگی

افسردگی یک بیماری رایج و البته جدی است که اثر منفی بر روی احساسات، افکار و رفتار های شما می گذارد. خوشبختانه افسردگی درمان پذیر است. افسردگی باعث بروز احساساتی مثل ناراحتی و غم و بی میلی به انجام کارهایی می شود، که قبلا از انجام آنها لذت می بردید. افسردگی می تواند موجب مشکلات احساسی و حتی جسمی فراوانی شود و می تواند عملکرد و بازدهی فرد سر کار یا در خانه را پایین بیاورد.

تست افسردگی
تست افسردگی

علائم افسردگی می تواند ملایم یا شدید باشند. علائمی که معمولا عبارتند از:

 • احساس ناراحتی و داشتن حال روحی افسرده
 • بی میلی یا لذت نبردن از کارهایی که زمانی از آنها لذت می بردید
 • تغییر در اشتها، کاهش یا افزایش وزن، بدون اینکه ربطی به رژیم غذایی داشته باشد
 • کم خوابی یا پر خوابی
 • کمبود انرژی و خستگی
 • افزایش فعالیت های جسمانی بی هدف یا کاهش سرعت حرکت و تکلم ( چیزهایی که دیگران به خوبی متوجهشان می شوند.)
 • احساس گناه یا بی ارزش بودن
 • دشواری در فکر کردن یا تمرکز داشتن برای تصمیم گیری
 • فکر مرگ و خود کشی

هر یک از این علائم برای اینکه نشانه ای واقعی از افسردگی باشند، باید حداقل تا دو هفته مداوم ادامه داشته باشند.

برای آشنایی بیشتر مقاله ی افسردگی را بخوانید.

جهت استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه کودک، خانواده، زوج درمانی و سایر اختلالات روانشناسی و رزرو وقت از متخصصین مرکز مشاوره حال کوک می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

02122636858 – 09212773724

تشخیص افسردگی

اگر قصد دارید تا برای تشخیص افسردگی به مشاور روانشناس یا دکتر روانپزشک مراجعه کنید، بهتر است به این اطلاعات درمورد انواع تست هایی که پزشک یا مشاور ممکن است از شما بگیرد توجه داشته باشید.

اولا خاطرتان باشد که هر تستی، تست افسردگی نیست. برخی از تست ها برای تشخیص افسردگی بالینی صورت می گیرند، اما بیشتر عارضه های دیگر را کنترل می کنند. عارضه هایی که ممکن است علائمی مشابه علائم افسردگی داشته باشند.

تست افسردگی
تست افسردگی

در بیشتر موارد پزشک از شما می خواهد برخی از تست های فیزیکی را انجام دهید تا مطمئن شود علائم افسردگی شما ناشی از عارضه ای فیزیکی مانند تیروئید، کمبود ویتامین د یا بیماری های دیگر نیست. اگر علائم افسردگیتان ناشی از یک بیماری دیگر باشد، درمان آن بیماری می تواند به شما در درمان افسردگی هم کمک زیادی بکند.

 انواع تست افسردگی

بعد از اینکه با مشاور در مورد حال روحی تان و اینکه چگونه این حال بر زندگییتان تاثیر گذاشته صحبت کردید، مشاور روانشناس ممکن است از شما بخواهد تا پرسشنامه ای را پر کنید. این پرسشنامه اختصاصا برای این طراحی شده تا به تشخیص افسردگی کمک کند. بسیار مهم است که این نکته را به یاد داشته باشید، که این پرسشنامه هایی که روانشناس ممکن است از آنها استفاده کند تنها یک بخش از پروسه ی تشخیص افسردگی هستند. هرچند تست افسردگی گاهی اوقات می تواند دید بهتری از وضعیت شما به پزشکتان بدهد. او می تواند از تست افسردگی استفاده کند تا در تشخیصش یقین پیدا کند و مطمئن شود.

یک مثال از تست افسردگی پرسشنامه ای دو بخشی است که نقش قابل توجه و قابل اعتمادی در شناسایی افسردگی از خود نشان داده است. زمانی که شما این تست افسردگی را انجام دهید، از شما خواسته خواهد شد تا به دو سوال زیر پاسخ دهید:

 1. آیا طی ماه های گذشته از احساس غم، افسردگی یا نا امیدی رنج برده اید؟
 2. طی ماه های گذشته آیا از بی میلی برای انجام کار های آزاری دیده اید؟

جواب شما به دو سوال بالا روشن می کند که پرشک در گام بعدی چه کاری می کند. پزشک روانشناس ممکن است سوالات دیگری هم از شما بپرسد تا بتواند مطمئن شود تشخیصش برای افسردگی درست بوده. یا اگر پاسخ هایتان نشان دهند که افسردگی ندارید، روانشناس ممکن است علائمتان را دوباره بررسی کند تا به تلاشش برای شناسایی دلیل علائم شما ادامه دهد.

تست افسردگی
تست افسردگی

تحقیقات نشان داده اند که این دو سوال، به خصوص اگر در کنار یک تست دیگر به عنوان بخشی از روند تشخیص استفاده شوند، ابزار بسیار موثری برای تشخیص بیشتر عوامل افسردگی هستند.

پزشک همچنین ممکن است از تست افسردگی های دیگری هم استفاده کند تا میزان و شدت علائم افسردگی را بررسی نماید. نمونه های این تست های افسردگی عبارتند از:

 • پرسشنامه ی سلامت بیمار. این پرسشنامه یک ابزار شناسایی قوی برای تعیین شدت افسردگی است که  بر اساس معیار های اخیر تشخیص و شناسایی افسردگی های جدی تنظیم شده است.
 • تست افسردگی بک. این تست یک پرسشنامه ی 21 موردی است که انتخاب های گوناگونی را در اختیار بیمار قرار می دهد تا به صورت خود گزارشگرانه شدت و میزان علائم افسردگی را بروز دهد.
 • تست افسردگی زانگ. یک نظر سنجی کوتاه است که سطح افسردگی را نمایان می کند. از سطح نرمال گرفته تا شدید.
 •  (CES-D) : ابزاری است که به بیمار اجازه می دهد تا احساسات، رفتارها و روند عملکردش طی هفته ی گذشته را ارزیابی کند.
 • تست افسردگی همیلتون. این تست یک پرسشنامه با گزینه های انتخابی بالا است که روانشناسان ممکن است از آن برای سنجش شدت افسردگی یک فرد استفاده کنند.

هنگامی که این تست های افسردگی را انجام می دهید ممکن است صادقانه جواب دادن به سوالات مطرح شده در پرسشنامه برایتان کمی سخت و دشوار باشد.

جهت استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه کودک، خانواده، زوج درمانی و سایر اختلالات روانشناسی و رزرو وقت از متخصصین مرکز مشاوره حال کوک می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

02122636858 – 09212773724

تست افسردگی
تست افسردگی

کسی که این تست ها را از شما می گیرد، ازتان در مورد حال افسرده، احساسات فیزیکی ناشی از افسردگی مانند بی انرژی بودن، اختلال خواب و مشکلات جنسی سوال خواهد پرسید. سعی کنید تا جای ممکن با او صادق و رو راست باشید، چراکه او فقط دارد تلاش می کند علائم بیماری شما را بررسی کند.

پرسشنامه ها برای تست افسردگی می توانند به متخصص سلامت روان شما کمک کنند تا مشکل را تشخیص دهند. اما این نکته ی مهم را به یاد داشته باشید که این تست ها طراحی شده اند تا بخشی از روند تشخیص حرفه ای برای شناسایی افسردگی باشند. یعنی همیشه باید یک متخصص روانشناس نتایج آنها را ببیند و آن را با نتیجه ی جلسات مشاوره همراه کند، تا بتواند راه درمانی موثر و ممناسبی برای شما پیدا کند.

درمان افسردگی

افسردگی درمان پذیر است. نتیجتا تشخیص افسردگی می تواند شروع راه درمان به سمت زندگی سالم تر و بدون احساس نا امیدی و بی ارزش بودن باشد.

بعد از اینکه افسردگی شما تشخیص داده شد، برای اینکه حالتان بهتر شود باید برنامه ی درمانی را با دقت دنبال کنید. اگر برای درمان افسردگی به یک روانپزشک مراجعه کرده اید، مهم است که دارو های تجویز شده را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف کنید.

تست افسردگی
تست افسردگی

در کنار روانپزشک همچنین باید با یک روانشناس هم همکاری کنید تا بتوانید بر اساس راهنمایی هایش تغییرات مثبتی در زندگیتان ایجاد کنید. میلیون ها نفر از افرادی که افسرده اند، بی دلیل از آن رنج می برند، چراکه تلاشی نمی کنند برای حل مشکلشان از کمک یک فرد متخصص استفاده کنند.

برای آشنایی بیشتر مقاله ی درمان افسردگی را مطالعه نمایید.

بهترین مرکز مشاوره در تهران

اگر به این نتیجه ی مثبت رسیده اید که برای درمان حال روحی نامناسبتان به یک روانشناس یا روانپزشک مراجعه کنید، در نظر داشته باشید که بهترین مرکز را برای این کار انتخاب کنید. مرکز معتبری که بتوانید با پزشکانش ارتباط خوبی برقرار کنید و با آنها احساس راحتی داشته باشید.

مرکز مشاوره حالِ کوک، با کادری مجرب از روانشناسان و روانپزشکان حرفه ای و متخصص، یکی از بهترین مراکز مشاوره در تهران است که شما می توانید تست افسردگی بالینی و معتبری را در آن تجربه کنید و از خدمات درمانی آن نهایت استفاده را ببرید. شما هم اکنون می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما، با حالِ کوک ارتباط برقرار کنید.

جهت استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه کودک، خانواده، زوج درمانی و سایر اختلالات روانشناسی و رزرو وقت از متخصصین مرکز مشاوره حال کوک می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

02122636858 – 09212773724

لینک منبع
افسردگی شدید
روانشناسی کودک
منبع
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.