انواع خیانت | مرکز مشاوره ازدواج و زوج درمانی شمال و غرب تهران

0 ۱۷۰

انواع خیانت

 

پنج مورد از انواع خیانت

اگر تا به حال قربانی خیانت بوده اید، اولین سؤالی که احتمالاً پرسیدید این بوده که “چرا؟” عواقب خیانت بی شمار است و طبیعی است که فقط بخواهید بدانید چرا شریک زندگی تان مسیر خیانت را انتخاب کرده است. دلایل زیادی می تواند وجود داشته باشد، زیرا انواع بسیاری از خیانت و بی وفایی وجود دارد.

هر مورد خیانت متفاوت است و به منظور هدف خاصی است. من شک دارم اینکه بدانید چرا شریک زندگی تان به شما خیانت کرده است، باعث کاهش درد شما شود، اما قادر به منطقی کردن رفتار و تعریف آن شده و برخی از سردرگمی ها را کاهش می دهد. همچنین به شما کمک می کند که ازدواج خود را بهبود بخشید یا اگر تصمیم به طلاق گرفتید، سریعتر حرکت کنید. در زیر لیستی از پنج دلیل که افراد مرتکب خیانت می شوند تهیه شده است.

انواع خیانت در روانشناسی
انواع خیانت در روانشناسی

خیانت فرصت طلبانه

خیانت فرصت طلبانه هنگامی اتفاق می افتد که فرد عاشق و به همسر خود دلبسته باشد، اما به دلیل میل جنسی به شخص دیگری تسلیم می شود. به طور معمول، در این نوع خیانت فرد به واسطه شرایط موقعیتی یا فرصت عای مختلف، به سمت رفتارهای پرخطر و استفاده از الکل یا مواد مخدر هدایت می شود. هرچه فرد نسبت به همسر خود عاشق تر باشد، احساس گناه بیشتری در نتیجه برخورد جنسی خود تجربه خواهد کرد.

در ادامه بخوانید: برگشت به رابطه بعد از جدایی درسته؟ ۱۷ روش مدیریت دلتنگی بعد از جدایی

انواع خیانت
انواع خیانت

خیانت اجباری

این نوع خیانت مبتنی بر ترس است. ترس از مقاومت در برابر موقعیت های جنسی که منجر به طرد فرد می شود. ممکن است افراد احساس تمایل جنسی، عشق و دلبستگی به شریک زندگی خود داشته باشند، اما همچنان در نهایت خیانت کنند زیرا نیاز شدید به تأیید دارند. علاوه بر این، نیاز آنها به تأیید می تواند باعث شود آنها به گونه ای عمل کنند که با احساسات دیگرشان مغایر باشد. به عبارت دیگر، برخی افراد خیانت می کنند، نه به این دلیل که می خواهند خیانت کنند، بلکه به این دلیل که به تأیید نیاز دارند که همراه با جلب توجه دیگران است.

جف در نیروی هوایی است. او با خدمه پرواز خود راحت است و می خواهد یکی از آنها محسوب شود. به طوری که احساس راحتی با او داشته باشند. در واقع، برای جف بسیار مهم است که خدمه وی او را نه به عنوان فرمانده آنها، بلکه به عنوان شخصی که می توانند با آنها ارتباط برقرار کنند، بدانند. به همین دلیل جف خیانت می کند. هنگامی که از خانه دور می شود و او و خدمه اش بیرون از خانه هستند، ارزش های خود را نادیده گرفته و به خیانت می پردازد. خود و یا خدمه او نیز ممکن است از کار اشتباهش طرفداری کنند.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی زوج درمانی ،خیانت و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 0921277372

خیانت عاشقانه

این نوع خیانت هنگامی اتفاق می افتد که فرد خیانت کار وابستگی عاطفی کمی به شریک زندگی خود دارد. ممکن است آنها به ازدواج خود متعهد باشند و آن را عملی کنند، اما آنها مدت طولانی در گیر برقراری ارتباط صمیمی و عاشقانه با شخص دیگری هستند. بیش از آنچه پیش بینی می شود، تعهد آنها به ازدواج، مانع از ترک همسر خود می شود. خیانت عاشقانه به معنای درد برای مرد و زن دیگر و شریک خیانت است.

به ندرت این رابطه تبدیل به یک رابطه طولانی مدت و متعهد می شود. کارولین 19 سال است که ازدواج کرده است. گرچه او به ازدواج خود متعهد است، اما احساس نزدیکی و عاطفی با همسرش ندارد. کارولین  این نوع ارتباط را با یک مرد آرزو می کند. این میل و اشتیاق باعث می شود تا کارولین آنچه را که احساس می کند عشق باشد در ازدواجش وجود ندارد.

در طول شش سال گذشته، کارولین با دو مرد متفاوت دو رابطه طولانی مدت داشته است. رابطه او اصلاحات کوتاه مدت برای یک مشکل زناشویی طولانی مدت است.

انواع خیانت
انواع خیانت

خیانت همزمان

این نوع خیانت وقتی اتفاق می افتد که افراد عشق و تمایل جنسی واقعی را به بیش از یک نفر به طور همزمان تجربه کنند. با وجود تصورات آرمانگرایانه ما با وجود داشتن یک عشق واقعی، می توانیم رابطه ی عاشقانه ای شدید را با چندین نفر به طور همزمان تجربه کنیم. در حالی که چنین شرایطی از نظر عاطفی امکان پذیر است، بسیار پیچیده هستند و باعث ایجاد اضطراب و استرس زیادی دارند. در این حالت شرکای خیانت، در تلاش برای ایجاد صدمه ای به کسی نیستند اما در نهایت به همه آسیب می رسانند. این نوع خیانت مانند سایرین اصلا اخلاقی نیست.

خیانت از روی نارضایتی

این نوع خیانت هنگامی اتفاق می افتد که فرد در یک رابطه متعهد قرار داشته باشد، اما هیچ احساسی نسبت به شریک زندگی خود نداشته باشد. هیچ تمایل جنسی یا عشق یا دلبستگی وجود ندارد، فقط احساس تعهد برای نگه داشتن زوج موجود است. این افراد خیانت خود را اینگونه توجیه می کنند که حق دارند آنچه را که در رابطه فعلی خود بدست نمی آورند در جای دیگری جستجو کنند. بنابراین آنها در یک رابطه ناخوشایند می مانند اما در پی تحقق نیازهای خود در خارج از رابطه هستند.

دو دسته اصلی خیانت وجود دارد: جسمی و عاطفی.

در حالی که خیانت بدنی همان چیزی است که اکثر مردم هنگام خیال کردن خیانت به آن فکر می کنند، خیانت عاطفی می تواند به همان اندازه آسیب برساند. خیانت احساسی می تواند توهین آمیز باشد، به این دلیل که اغلب از طرف همسر خیانت کار پنهان می ماند. معمولاً این نوع خیانت حداقل در ابتدا غیر جنسی است. با این حال، با رسیدن به میل های جنسی، این امر به راحتی می تواند به خیانت جسمی منجر شود.

مشاهده این نوع خیانت می تواند مشکل باشد، اما یک روانشناس از همسران می خواهد تا به غرایز خود و آنچه در مورد حس وفاداری شریک زندگی خود می دانند اعتماد کنند. استفاده از تکنیک های مکالمه غیرمستقیم برای تشویق دیدگاه همسر در مورد خیانت می تواند یکی از راه های درک ذهنیت آنها باشد. این که آیا این تعریف از خیانت، شامل خیانت عاطفی است، می تواند یکی از عوامل موثر در کشف آن خیانت باشد. این روانشناس خاطرنشان می کند بهترین زمان برای مقابله با این مسائل زمانی است که رابطه سالم باشد. مداخله در زمانی که خسارات وارد می شود، می تواند مشکلات رابطه را دشوار کند.

انواع خیانت
انواع خیانت

قدم بعدی چیست؟

اکنون که سردرگمی شما کاهش یافته است، این وظیفه شماست که تصمیم بگیرید چه اقداماتی را در مرحله بعد انجام دهید. ازدواج ها و روابط می توانند به صورت نامطلوبی زنده بمانند، اما زنده ماندن یا نماندن شما بستگی به این دارد که چه نوع خیانتی صورت گرفته است.
اینکه چرا آنها فریب خورده اند، به این معنی نیست که آنها دوباره خیانت نخواهند کرد، بنابراین هنگام تصمیم گیری در مورد اقدامات بعدی باید این نکته را در خاطر داشته باشید.

دلایل خیانت

روانشناسان دلایل اصلی خیانت زوجین را از بین رفتن عشق و علاقه، تفکرات جنسی، هوس رانی، عدم جذابیت همسر، کوتاهی زوجین نسبت به یکدیگر، تنوع طلبی و عدم تحمل رفتارهای طرف مقابل عنوان کرده اند.

زمانی که با خیانت همسرتان روبرو شدید، چه کار کنید؟

آرامش خود را حفظ کنید و از تصمیمات ناگهانی مثل طلاق و ترک همسر خود داری کنید. اجازه دهید چند روز از این ماجرا بگذرد و در فرصت مناسب با همسرتان گفتگو کنید و علت خیانتش را جویا شوید و ان را بررسی کنید. به رفتارهای خود در زندگی نگاه کنید و ببینید آیا شما هم در نقشی داشته اید.

بهترین کار این است که به یک روانشناس زوج درمانگر مراجعه کنید و رابطه خود با همسرتان را ارزیابی کنید و سعی کنید مشکلتان را حل کنید. همیشه طلاق تنها راه حل خیانت نیست. ممکن است با طلاق شرایط شما بدتر شود.

آیا رابطه زوجین بعد از خیانت قابل اصلاح است؟

البته این بستگی به علت خیانت دارد. اگر علت خیانت کم توجهی همسر به مسائل جنسی و سرد شدن در رابطه باشد، می توان با جلسات مشاوره این مسائل را حل کرد. در بیشتر مواقع روابط بعد از خیانت قابل اصلاح هستند. اما احساس خشم در قربانی خیانت باقی می ماند که در دراز مدت و با جلسات مشاوره قابل حل است.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی زوج درمانی ،خیانت و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 0921277372

مطالب پیشنهادی:

ارضا نشدن زنان

تست شخصیت شناسی

بهترین مرکز زوج درمانی در غرب تهران

تست بیش فعالی

روانشناسی کودک