مشاور کودک | بهترین مشاور کودک در شمال و غرب تهران

مشاور کودک
0 ۳۲۴

مشاور کودک

مشاوره کودک

مشاور کودک

آیا از رفتارهای کودک خود خسته و کلافه شده اید. دندان روی جگر گذاشته اید و سعی کرده اید با صحبت و راهنمایی حلش کنید، اما رفتار دیشب دیگر شما را مصمم کر، فرزند شما به مشاور کودک احتیاج دارد. کودک شما به کمک نیاز دارد. خانواده ی شما به کمک نیاز دارد. اما برای گرفتن این کمک از کجا شروع کنید؟

فکر کرده اید که گرفتن تصمیم برای اینکه به مشاور کودک مراجعه کنید سخت بود، اما پیدا کردن یک مشاور کودک به نظر حتی سخت تر می رسد. از کجا یک مشاور کودک پیدا می کنید؟ چه عواملی یک روانشناس را به یک مشاور کودک خوب تبدیل می کند؟

مشاور کودک
مشاور کودک

آرام باشید. ما هوای شما را داریم. حالِ کوک، به عنوان یکی از بهترین مراکز مشاوره کودک نکاتی را در مورد اینکه دنبال چه چیزی بگردید و چه سوالاتی بپرسید برایتان روشن خواهد کرد. بیایید .

جهت استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه کودک و خانواده و سایر اختلالات روانشناسی و رزرو وقت از متخصصین مرکز مشاوره حال کوک می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

02122636858 – 09212773724

چگونه یک مشاور کودک خوب پیدا کنیم

پیدا کردن یک مشاور کودک خوب نباید خیلی سخت باشد. بسیاری از مردم با اینکه یک نفر آشنا و قابل اعتماد یک مشاور کودک را به آنها معرفی کند راحت تر هستند. با دوستان و اعضای فامیل صحبت کنید. مطمئنا از اینکه می فهمید چند نفر از آنها قبلا به مرکز مشاوره کودک مراجعه کرده اند غافلگیر خواهید شد.

همچنین یک مشاور کودک خوب ارتباطات خوبی با افرادی که عضو جمع کوچک آشنایان شما هستند، دارد. از کلینیک پزشک کودک خود بپرسید و از آنها بخواهید یک مشاور کودک قابل اعتماد و خوب را به شما معرفی کنند. بسیاری از کلینیک های پزشک کودکان فهرستی از مشاوران کودک دارند. مدرسه هم یک منبع فوق العاده ی دیگر است. اگر مدرسه ی فرزند شما یک مشاور پرورشی یا مددکار اجتماعی دارد، از آنها بخواهید که مشاور کودکی را به شما معرفی کنند.

جای خوب دیگری که می توانید از آنجا جستجویتان را شروع کنید، اینترنت است. بیشتر مشاوران کودک یک وبسایت تخصصی دارند. اگر در مورد مشاوران کودک حاضر در شهرتان در اینترنت جستجو کنید، مطمئناً به نتایج و سایت های زیادی بر خواهید خورد. این کار به شما کمک می کند تا گزینه های پیش رویتان را زیاد کنید.

همچنین سایت های زیادی وجود دارند که می توانند لیستی از  مشاوران و روانشناسان کودک را در اختیار شما قرار دهند.

برای آشنایی بیشتر مقاله ی مرکز مشاوره و روانشناسی کودک را مطالعه نمایید.
مشاور کودک
مشاور کودک

فرق بین روانپزشک و روانشناس چیست؟

بسیار خب. حال لیست بلند بالایی از اسامی و شماره تلفن ها جمع آوری کرده اید. اما تخصص های هریک از آنها چه فرقی با دیگری می کند؟

اگر گزینه ی مورد نظرتان یک روانپزشک است یعنی اینکه او اساسا با استفاده از دارو بیمارانش را درمان می کند. روانپزشک کودک با تجویز داروهایی خاص سعی می کند تا سطح مواد شیمیایی داخل مغز بچه را متعادل کند تا از این طریق مشکلات روحی و روانی اش را تسکین دهد.

اما روانشناس یا مشاور کودک هرگز یک دارو درمانگر نیست. او با مشاوره یعنی صحبت کردن با کودک و همچنین رهیافت های درمانی دیگر مانند بازی درمانی، سعی می کند رفتار های او را اصلاح نماید و مشکلات روحی و روانی اش را حل کند.

رفتن به مرکز مشاوره کودک

ما در مرکز مشاوره حالِ کوک سعی می کنیم همیشه جلسه ی اول را تنها با والدین دیدار داشته باشیم. اما همه ی مشاوران کودک این کار را نمی کنند. از نظر ما بسیار مفید خواهد بود که والدین بدون بچه بتوانند ارتباط خوبی با مشاور کودک برقرار کنند. اینکار به شما به عنوان والدین و مشاور کودک آزادی لازم را می دهد تا بتوانید از هم سوالات مورد نیاز را بپرسید. بدون اینکه نگران باشید این سوالات و جواب ها بر روی کودکتان تاثیری می گذارد.

اگر مشاور کودک مورد نظر شما خواست تا در جلسات اولیه با کودک دیدار داشته باشد، از او بخواهید تا در صورت امکان اولین جلسه را تنها با والدین برگزار کند. یک مشاور کودک خوب انعطاف پذیر خواهد بود.

مشاور کودک
مشاور کودک

در جلسه ی اختصاصی با والدین چه اتفاقی می افتد؟

پس از جلسه ی ابتدایی و اختصاصی مشاور کودک با والدین از خودتان سوالات زیر بپرسید:

آیا ارتباط خوبی با هم گرفتیم؟

آیا مشاور کودک با شما گرم و صمیمی بود؟ اگر شما به عنوان والدین نمی توانید ارتباطی خوبی با مشاور کودک برقرار کنید، احتمال اینکه فرزندتان هم نتواند با او ارتباط خوبی داشته باشد بسیار زیاد است. ارتباط خوبی که بسیار مهم است. البته مشاوران کودک هم مانند همه ی مردم در دنیای واقعی انسان هستند، و شما ممکن است با برخی از افراد ارتباط خوبی داشته باشید و با برخی دیگر نه. این به تخصص مشاور ربط خاصی ندارد، بلکه به حس شما مربوط می شود. حسی که توجه کردن به آن مهم است.

بعد از جلسه چه احساسی داشتم؟

آیا جلسه را با حال خوب و امیدوار ترک کردید، یا با ناراحتی و تردید؟ اینکه مشاور کودک چه احساسی در شما ایجاد کرد تقریبا نشان دهنده ی آن است که چه احساسی را در کودک شما هم به وجود می آورد. معمولا وقتی والدین جملاتی مانند ” فقط صحبت کردن در موردش به من احساس خوبی می دهد” یا ” احساس بهتری در مورد همه چیز دارم”، را به زبان می آورند؛ مشاور کودک می فهمد که جلسه ی موفقی را با والدین پشت سر گذاشته است.

آیا مشاور کودک با کودکان کار می کند؟

خیلی خب، ممکن است فکر کنید سوال احمقانه ایست؛ البته که با کودک هم کار می کنند، هرچه باشد او یک مشاور کودک است. ولی برخی از مشاوران با همه ی بیماران کار می کنند. یعنی اختصاصا مشاوره کودک نمی دهند. البته ممکن است در سایتشان یا در پروفایل شخصی شان زده باشند که کودکان را هم درمان می کنند، اما این به معنای این نیست که آنها به شکل تخصصی در حوزه ی کودکان فعالند.

ما اعتقاد قوی داریم که هیچکس نمی تواند در همه چیز متخصص باشد. مشاوران کودک خوب مثلا با زوجین کار نمی کنند، چرا که می دانند تقریبا هیچ چیز از مشاوره ازدواج نمی دانند! پس بهتر است بدانید که همه نمی دانند چگونه باید با کودکان در زمینه ی مشاوره کار کنند. ممکن است یک مشاور بداند که چگونه می تواند اضطراب را درمان کند، اما درمان اضطراب در کودکان یک پروسه و جریان کاملا متفاوت از بزرگسالان است.

مشاور کودک
مشاور کودک

برخی از مشاوران یا روانشناسان تجربه ی زیادی در زمینه ی کار کردن با نوجوانان دارند اما ممکن است در درمان و مشاوره ی یک کودک خردسال و نوپا گیر کنند. خجالت نکشید، از مشاور کودک بپرسید که آیا با کار کردن با کودکی در سن و سال فرزند شما راحت است یا خیر.

اینکه بخواهید در میانه ی راه درمان، مشاور کودک را تغییر دهید، گام رو به عقب بزرگی محسوب می شود. پس پیش از انتخاب یک مشاور کودک با خیال آسوده تمام سوالتتان را بپرسید و از انتخاب صد در صدی آن مشاور مطمئن شوید.

اتاق مشاور کودک چه شکلی بود؟

نه، ما قرار نیست به دکوراسیون داخلی هیچ کلینیکی گیر بدهیم. اینکه اتاق مشاور کودک چه شکلی است مولفه ی کلیدی ای برای مشاوره کودک است. شما ممکن است بتوانید نسبت به یک فضای کوچک، غیر خوشآمد گو و ناراحت غافل باشید و آن را نبینید، اما کودکان نمی توانند.  کودکان هرگز در جلسه ی مشاوره، بی حرکت روی مبل یکجا نمی شینند.

کودکان زمانی بیشتر از هر وقت دیگری حرف می زنند که درگیر کاری باشند، حواسشان پرت باشد یا در حال بازی باشند. یک مشاور کودک از کودکی که در حال انجام دادن یک کار هنری است یا مینی بسکتبال بازی می کند،  بیشتر اطلاعات کسب می کند تا کودکی که بی حرکت یک جا می نشیند.

مشاور کودک
مشاور کودک

به همین خاطر فضای اتاق مشاور کودک بسیار مهم است. این اتاق باید فضا و امکانات آن را داشته باشد تا کودک بتواند به راحتی در آن بگردد و سرش را با بازی و کار های دیگر گرم کند.

برخی از اتاق های مشاورین کودک بیشتر شبیه یک زمین بازی کوچک هستند تا یک دفتر خشک و بی روح.

نکته : البته ممکن است مکانی که جلسات مشاوره کودک در آن برگزار می شود، با اتاقی که شما در آن با مشاور ملاقات می کنید فرق داشته باشد. پس حتما از مشاورین کودک بخواهید که اگر اتاق مخصوصی برای مشاوره کودک دارند، آن را به شما نشان دهند.

بهترین مشاور کودک در تهران

مراکز زیادی در تهران هستند که خدمات مشاوره و روانشناسی کودک را به شما عرضه می کنند. اما همه ی آنها کیفیت لازم را ندارند و شما هم ممکن است با بیشتر آنها راحت نباشید. در انتخاب مرکز مشاوره کودک دقت لازم و کافی را داشته باشید.

مرکز مشاوره کودک حالِ کوک، با کادری مجرب از روانشناسان متخصص، یکی از آن مراکزی است که می توانید یک مشاور کودک خوب را در آن پیدا کنید. شما هم اکنون می توانید برای آشنایی بیشتر با حالِ کوک و برقراری تماس، به صفحه ی تماس با ما مراجعه نمایید.
لینک منبع
بهترین روانشناس کودک در تهران
مشکلات رفتاری کودکان
روانشناس کودک
روانشناسی کودک
مرکز مشاوره کودک