مشاوره قبل از ازدواج | چگونه همسر مناسب خود را تشخیص دهید | مشاوره ازدواج

مشاوره قبل از ادواج
0 ۱۷۱

مشاوره قبل از ادواج

مشاوره قبل از ادواج

احتمالا این جمله را پیش از تصمیم به رابطه ای جدی به نام ازدواج بار ها شنیده اید : بحث یکd دو روز نیست، بحث یک عمر زندگی است.

تا به حال دقت کرده اید که این جمله چقدر درست و صحیح است؟ در هنگام پیوند زناشویی شما و همسرتان متعهد می شوید یک عمر کنار هم بمانید و با هم زندگی کنید. و حال که قرار است این بار شریکی را انتخاب کنید که قرار است باقی عمرتان را کنار او بگذارنید، بهتر است انتخاب کاملا دقیق و درستی داشته باشید.

مشاوره قبل از ادواج
مشاوره قبل از ادواج

بله. ازدواج مانند یک معامله است. نه به معنای بده بستان، بلکه به معنی آنکه در انجام آن باید نهایت دقت و حساسیت را به خرج دهید.

اما واقعا چطور می توان کسی را پیدا کرد و مطمئن بود که این، همان فرد درست است؟ چه معیار مشخصی برای انتخاب صحیح همسر وجود دارد؟

بسیار ساده است، معیارش خودتان هستید. بله، شخصیت و شناخت شما از خودتان مهمترین معیار برای تشخیص فرد صحیح برای ازدواج کردن است.

اگر شما هم مایلید در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید و با روش هایی برای تشخیص درست همسر آینده تان آشنا شوید، در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با پدیده ی مشاوره قبل از ازدواج آشنا شوید.

مشاوره قبل از اردواج چیست؟

مشاوره قبل از ازدواج، نوعی تخصصی از مشاوره است که معمولا توسط یک مشاور خانواده یا یک مشاور زوجین ارائه می شود. مشاوره قبل از ازدواج مزایای بسیار زیادی برای زوج هایی دارد که تصمیم دارند زیر بار تعهد طولانی مدت زناشویی بروند. اغلب اوقات هدف اصلی مشاوره قبل از ازدواج کشف و شناسایی پتانسیل های بروز اختلاف و دعوا در رابطه، در همان اوایل رابطه است. پیش از آنکه این دعوا ها و اختلاف ها به مسائل و مشکلات جدی تبدیل شوند. هدف دیگر آن همچنین آموزش دادن استراتژی های رفتاری مناسب به طرفین، برای بحث کردن و حل اختلاف است.

زوجی که قبل از ازدواج به مشاوره قبل از از ازدواج مراجعه کنند همچنین ممکن است بفهمند که مشاوره قبل از ازدواج می تواند به انها در درک انتظاراتشان از اردواج و شناسایی برخی تفاوتها، کمک کند. این درک و تفهیم در محیطی ایمن و بی طرفانه انجام می شود.

مزایای مشاوره قبل از اردواج

مشاوره ازدواج می تواند به زن وشوهر ها کمک کند تا مشکلاتی که در دوران ازدواج رخ می دهند را شناسایی نمایند. اما مشاوره قبل از ازدواج می تواند به طرفین کمک کند تا بخش هایی از زندگی آینده که ممکن است در آنها اختلاف نظر پیش بیایند شناسایی شوند. بخش هایی از قبیل روشهای تربیتی کودکان، اهداف کاری، روابط با خانواده های طرفین و غیره. مشاوره قبل از ازدواج به نوعی پیشگیری از بروز مشکل است. در مشاوره قبل از ازدواج، در حضور مشاور متخصص می توانید همین حالا راه حل هایی برای این قبیل مشکلات پیدا کنید، یا استراتژی های خوبی را فرا بگیرید تا در آینده خودتان بتوانید آنها را حل کنید.

تحقیقات نشان داده است که زوج هایی که به هر شکلی در جلسات مشاوره قبل از ازدواج شرکت کرده اند، 31 درصد کمتر از سایرین، بعدا طلاق گرفته اند.

مشاوره قبل از ادواج
مشاوره قبل از ادواج

مشاوره قبل از ازدواج می تواند به طرفین کمک کند تا از اول رابطه ای سالم را شروع کنند و با هم بسازندش. مشاوره قبل از ازدواج عموما برای همه ی دختران و پسران، پیش از عقد ازدواج رسمی توصیه می شود.  حتی آنهایی که از قبل ارتباطی بدون مشکل داشته اند. مشاوره قبل از ازواج، قبل از بستن پیمانی مانند عقد ازدواج، تنها از آن جهت سودمند نیست که می تواند به هر طرف کمک کند افکارش، نگرانی هایش و انتظارتش را شناسایی کند. بلکه همچنین می تواند به زوج ها کمک می کند تا در آینده هم اگر به مشکلی برخورد کردند، بیاموزند که می توانند همیشه به یک مشاوره اعتماد کنند.

در جلسات مشاوره قبل از ازدواج، زوج ها این شانس را دارند که در مورد موضوعاتی همچون مسائل مالی،  بچه و شکل روابط با دیگران صحبت کنند. سه موضوع اصلی که معمولا بیشتر زوج ها در موردشان به اختلاف نظر می خورند. ا طرفین می توانند الگو های مهارت های حل مشکلات و بحران های آینده را بیاموزند و هرگونه ترسی که ممکن است از ادواج داشته باشند را شناسایی کنند. حال فرقی نمی کند که اگر این ترس ها و نگرانی ها ناشی از تجربه ی رابطه ی یکی از طرفین یا سابقه ی خانوادگیش یا هر چیز دیگری باشد.

مشاور قبل از ازدواج

دیدن یک مشاور قبل از ازدواج می تواند به بسیاری از زوج ها برای آماده سازی پیش از ازدواج کمک کند. بسیاری از مشاوران ازدواج یا خانواده همچنین می توانند مشاوره قبل از از ازدواج را نیز به مراجعینشان ارائه دهند.  زوج هایی که با هم صمیمی تر هستند همچنین می توانند پیش یک مشاور روانشناس بروند، یا در ورکشاپ های مربوطه شرکت کنند، یا در گروه درمانی حاضر شوند یا در برنامه های اجتماعی شرکت نمایند. کتاب ها و دی وی دی های آموزشی هم برای کسانی که مایل نیستند مستقیما به جلسه ی حضوری پیش یک مشاور بروند، در دسترس هستند.

مشاوره قبل از ادواج
مشاوره قبل از ادواج

بهترین مرکز مشاوره قبل از ازدواج در تهران

مراکز رواندرمانی یا روانشناسی بسیاری در تهران هستند که خدمات مشاوره خانواده یا مشاوره ازدواج ارائه می دهند. اما در واقع تعداد کمی از آنها تجارب کمی در مشاوره قبل از ازدواج دارند.

مرکز مشاوره بوجیکا با کادری مجرب از روانشناسان و مشاوران خانواده، دارای تجارب زیادی در زمینه ی مشاوره قبل از ازدواج بوده و آماده ارائه ی این خدمات به مراجعین عزیز می باشد. شما هم اکنون می توانید برای آشنایی بیشتر و بهره مندی از خدمات مشاوره پیش از ازدواج، به صفحه ی تماس با ما مراجعه کنید. تلفن : 22636858 و 09212773724 .

چالش های مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج ممکن است برای برخی از افراد چالش برانگیز باشد، چرا که برخی از زوج ها ممکن است به دلیل ترس یا اضطراب از مسائلی که ممکن است در مقابل دیگری آشکار شوند، از رفتن به مشاوره قبل از ازدواج خودداری می کنند. موضوعات دشوار یا برخی نگرانی های خاص ممکن است در طول مشاوره قبل از ازدواج بیشتر مورد توجه قرار بگیرند. برخی از زوج ها در جلسه ی مشاوره، برای اولین بار ارزش های شخصی و باورها یا ایده هایشان درمورد نقش همسرشان را بیان کنند.

اگرچه بیرون کشیدن اختلاف نظر ها ممکن است به برخی از زوج ها کمک کند تا مشکلاتشان را همین ابتدای راه بشناسند و با موفقیت آنها را حل کنند، اما همین رو شدن اختلاف نظر ها ممکن است برای برخی زوج های دیگر چالش برانگیز باشد و باعث شود تصمیم بگیرند به جلسه ی مشاوره قبل از ازدواج مراجعه نکنند، چرا که می ترسند ابراز این اختلاف نظر ها باعث می شوند نتوانند ازدواج کنند.

مشاوره قبل از ادواج
مشاوره قبل از ادواج

مشاوره قبل از ازدواج محیطی امن برای مراجعین فراهم می آورد تا بتوانند در مورد نگرانی هایشان بحث کنند. اما به این نکته هم توجه داشته باشید که نشیدن که افکار و عقاید طرف مقابل در مورد نقش همسرش در ازدواج و بروز دادن باور هایش در مورد رابطه، ممکن است موجب شود احساسات طرف دیگر کمی جریحه دار شود یا حتی منجر به بحث و مشاجره گردد. اما خوشبختانه نقش بی طرفانه ی مشاور در مدیریت جلسه از بروز آسیب جلوگیری می کند. به معنی که نگران آن نباشید که این مشاجره ها نگذارند شما بتوانید ازدواج کنید.

صداقت داشتن در مورد عقایدی که در مورد شک ها، انتظرات یا اهدافی که از مقوله ی ازدواج دارید ممکن است موجب به وجود آمدن بحث های کوتاه مدت بین شما و همسر احتمالی آینده تان شود، اما بسیاری از زوج ها از پس آن بر می آیند. البته با کمک خود مشاور. و پس از آن پایه های رابطه شان را قوی تر می نمایند.

لیتک منبع

راهکار هایی برای درمان افسردگی | چگونه افسردگی را درمان کنیم؟
کلینیک روانشناسی |مرکز مشاوره روانشناسی | بهترین روانشناس تهران
مرکز مشاوره خانواده | مرکز مشاوره خانواده در تهران | مرکز مشاوره در شمال تهران
رواندرمانی
سکستراپی