مرکز مشاوره و روانشناسی کودک | بهترین روانشناس کودک در تهران | مرکز مشاوره روانشناسی کودک

مرکز مشاوره و روانشناسی کودک
0 ۲۱۰

مرکز مشاوره و روانشناسی کودک

مرکز مشاوره و روانشناسی کودک

روانشناسی نامی است که بسیاری از  بزرگسالان هم از شنیدنش می ترسند و هرگز دلشان نمی خواهد هرگز گذارشان پیش یک روانشناس بیفتد. این اتفاق هم به خاطر باور غلطی است که به وجود آمده. مردم از روانشناس ها می ترسند، چون فکر می کنند هرکس پیش روانشناس برود، حتما روانی و مجنون تلقی می شود. (مرکز مشاوره و روانشناسی کودک)

مرکز مشاوره و روانشناسی کودک
مرکز مشاوره و روانشناسی کودک

البته که هرگز اینطور نیست. بیشتر ما برای رفع مشکلات پیش پا افتاده و به نظر ساده ی زندگیمان به کمک حیاتی یک مشاور روانشناس احتیاج داریم. چه برسد به مشکلات حاد تر. بسیاری از مردم به خاطر ترس از برچسب بیمار روانی خوردن، بسیار از مشکلات جدی روحی و روانی خود را سرکوب می کنند. این سرکوب باعث رسوب این معضلات و مشکلات شده و در آینده می تواند نتایج بسیار بدی را برای زندگی فرد به همراه داشته باشد.

 مردم اغلب اوقات فکر می کنند تنها افراد افسرده هستند که به کمک یک مشاور روانشناس احتیاج دارند. در صورتی که گستره ی خدمات مشاوره روانشناسی بسیار وسیع است از مشکلات زنا شویی تا مشاوره تحصیلی را در بر می گیرد.

اما خوب است بدانید وقتی صحبت از روانشناسی، منظور همیشه و الزما بحث در مورد مشکلات روحی و روانی بزرگسالان نیست. کودکان هم ممکن است به اندازه ی بزرگسالان به کمک یک روانشناس احتیاج داشته باشند. کودکان هم ممکن است به اندازه ی بزرگسالان دچار مشکلات روحی و روانی شوند. از قضا از آنجاییکه کودکان به لحاظ روحی و روانی آسیب پذیر تر هستند، اتفاقاتی که ممکن است از نظر بزرگسالان بی اهمییت و ساده بیاید، ممکن است برای یک کودک بسیار هم بحران ساز باشد.

از طرف دیگر دوران کودکی، مهمترین و اثر گذار ترین دوران در شکل گیری شخصیت هر فرد است. شاید باورش برایتان سخت باشد، اما کودکی هر فرد تاثیر بسیار مهم و بزرگی در زندگی آینده ی او دارد. چراکه شخصیت انسان در کودکی هنوز شکل نگرفته و چنانچه به هر دلیل شرایط سلامت روانی برای کودک فراهم نباشد، مشکلات روحی و روانی او می توانند به سادگی در شخصیت او نفوذ کنند و بخشی از شخصیتش را شکل بدهند.

مرکز مشاوره و روانشناسی کودک
مرکز مشاوره و روانشناسی کودک

همین امر سبب می شود که کودک با این مشکلات اخت شود و رشد کند. در چنین شرایطی حل کردن آن معضلات بنیادین برای فرد در بزرگسالی بسیار مشکل آفرین و سخت خواهد بود. چرا که حل کردن و رفع آن مشکل روحی( که از کودکی با آن بزرگ شده) به معنی تغییر کردن بخشی از شخصیتش است.

برای آشنایی بیشتر با مشاوره کودک، مقاله ی روانشناسی کودکان را مطالعه کنید.

بنابراین مهم است که به اندازه ی سلامت جسمانی، به سلامت روحی و روانی کودکمان هم اهمیت بدهیم. این شرایط سلامت روانی الزاما ربطی به شرایط طبقه ی اقتصادی و اجتماعی کودک ندارد. چرا که فراهم کردن یک محیط امن روانی در خانه، نیازمند هیچ هزینه ی مالی نیست.

در ادامه بیشتر به مقوله ی مشاوره و روانشناسی کودک خواهیم پرداخت. اگر شما هم کودکی دارید که به سلامت روح و روانش اهمیت می دهید، بهتر است در ادامه همراه ما باشید.

11 علائمی که نشان می دهند کودک شما به روانشناس احتیاج دارد

آنچه به نظر مشکلات کودکی عادی و نرمال به نظر می رسد ممکن است گاهی اوقات به چیز جدی تری تبدیل شود. چنانچه کودک شما علائم زیر را داشت بهتر است در مورد سلامت روحی و روانی اش نگران باشید و او را پیش یک مشاور متخصص روانشناسی کودک ببرید. علائمی از قبیل:

 1. کودک در چندین بخش از زندگی مشکلاتی دارد بخش هایی مانند روابط خانوادگی، وضعیت تحصیلی، فعالیت های اوقات فراغت و دوستی هایش با دیگران.
 2. احساس خوبی نسبت به خودش ندارد، اعتماد به نفسش پایین می آید و عملکردش کاهش پیدا می کند.
 3. کمتر در مورد آینده از خود نگرانی نشان می دهد
 4. همواره ناامید است و ناامیدی اش را همیشه بروز می دهد
 5. از خانواده، دوستان یا کار هایی که قبلا از انجام آنها لذت می برد، دوری می کند
 6. عادات خواب و تغذیه اش به وضوح دچار تغییراتی شده است
 7. بیشتر و بیشتر رفتار های منفی از خود نشان می دهد
 8. رفتار های خود آزار گرانه ای مانند کشیدن مو یا خراش دادن پوستش از خود نشان می دهد
 9. در مورد آسیب زدن به خودش حرف می زند و یا حتی ممکن است آن را انجام دهد
 10. جملاتی مانند ” آروز داشتم الان اینجا نبودم” یا ” اگر من فرار کنم کسی اهمیتی نمی دهد” می گوید
 11. به وضوح از خودکشی حرف می زند

شما به عنوان والدین فرزندتان را بهتر از هر کس دیگری می شناسید. اگر احساس می کنید چیزی در مورد او درست نیست و یا از حالت عادی خارج شده، به غریضه ی پدری یا مادریتان اتکا کنید. بهتر است او را پیش یک روانشناس کودک ببرید تا معاینه شود، تا اینکه بنشینید و دست و روی دست بگذارید، بدون اینکه از وجود یا عدم وجود مشکلی مطمئن باشید.

مرکز مشاوره و روانشناسی کودک
مرکز مشاوره و روانشناسی کودک

انواع درمان روانشناسی کودک

هنر درمانی

برای اهداف تشخیصی روانشناس کودک ممکن است کار هایی به کودک دهد تا او انجا م دهد. کار هایی مانند کپی کردن از روی یک نقاشی، کامل کردن یک نقاشی یا موضوعاتی که درمورد آنها نقاشی بکشد. موضوعاتی مانند خانواده یا حیوانات مختلف. در موارد و زمان های دیگر قرار دادن ابزار مختلف در اختیار کودک برای خلق هنری می تواند به برونریزی احساس و افکار کودک کمک کند و فرصت لازم را برایش فراهم آورد. مشاور روانشناس کودک از طریق نگاه کردن به تم و صحبت کردن با بچه در مورد اثری که خلق کرده، اثر هنری کودک را بررسی می کند. انجام هنر درمانی می تواند به مشاور روانشناس کودک کمک کند تا بیشتر بفهمد که مشکلات و نگرانی های کودک چیستند. همچنین روانشناس می تواند از طریق بررسی آثار کودک بفهمد که کودک چگونه دارد با مشکلاتش دست و پنجه نرم می کند.

درمان کلامی

درمان کلامی ( درمان از طریق صحبت کردن با کودک) برای کودکانی که اخیرا حادثه ی تلخی را پشت سر گذاشته اند بسیار سودمند و مفید است. حادثه های تلخی مانند سوء استفاده ی فیزیکی، سوء استفاده جنسی و مرگ یکی از نزدیکان. با استفاده از درمان کلامی، مشاور روانشناس کودک بچه را تشویق می کند تا آن رویداد تلخ را توصیف کند. و سپس بر روی واکنش ها ی کودک نسبت به آن حادثه تمرکز می کند. به این بررسی واکنش کوک، قصه ی ثانویه می گویند. چراکه مشاور از این طریق می تواند به لایه های احساسی پنهان کودک پی ببرد و به گونه ای داستان را از منظر دیگری بررسی کند.

مرکز مشاوره و روانشناسی کودک
مرکز مشاوره و روانشناسی کودک

مشاور روانشناس با سوال پرسیدن از کودک در مورد فعالیت های کودک، سعی می کند به او کمک کند تا نقاط قوت خود را کشف کند. با استفاده از روش درمانی که بر نقاط قوت کودک متمرکز است، کودک احساس می کند که در زندگی خودش انسان تاثیر گذاری است، جایی که می تواند قهرمان قصه ی زندگی خودش باشد.

بازی درمانی

بازی درمانی یکی از بهترین روش های درمان روانشناسی کودک است.

باری آشنایی کامل با این روش درمانی بهتر است مقاله بازی درمانی را مطالعه کنید.

بهترین مرکز مشاوره و روانشناسی کودک در تهران

مراکز مشاور معدودی در تهران هستند که خدمات مشاوره روانشناسی کودک را به شکلی تخصصی ارائه می دهند. یکی از بهترین این مراکز مشاوره، مرکز مشاوره بوجیکا، در شمال تهران است.

مرکز مشاوره بوجیکا، با در اختیار داشتن کادری مجرب از روانشناسان و روانپزشکان حرفه ای، آماده ی ارائه ی مشاوره های تخصصی کودک به فرزندان عزیز شما می باشد. شما هم اکنون می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما با بوجیکا ارتباط برقرا کنید و برای تعیین وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

لینک منبع

مشاوره روانشناسی تهران | بهترین مرکز روانشناسی در تهران | مرکز مشاوره در شمال تهران

تست روانشناسی | تست شخصیت | خود را بهتر بشناسید

دکتر روانشناس خوب | روانشناس خوب در تهران با قیمت مناسب

اختلال یادگیری

روانشناسی کودک
منبع