قاعدگی | قاعدگی دردناک | قاعدگی منظم | محاسبه سیکل قاعدگی

دردهای قاعدگی
0 ۶۲

دردهای قاعدگی

چرخه قاعدگی چیست؟

چرخه قاعدگی یک سری تغییرات ماهانه  است که بدن یک زن  را برای احتمال بارداری  آماده سازی میکند. هر ماه یکی از تخمدانها یک تخمک را تولید می کند و این فرایندی به نام تخمک گذاری است. در همان زمان، تغییرات هورمونی رحم را برای بارداری آماده می کند. اگر تخمک گذاری اتفاق بیفتد و تخمک بارور نگردد، خون رحم  از طریق مهبل رانده می شود. این یک دوره قاعدگی نام دارد.

بسیاری از زنان در ابتدای چرخه قاعدگی با درد شکمی یا لگنی مواجه می شوند. این علامت می تواند از لحاظ شدت، خفیف  یا شدید باشد که 1 یا 2 روز طول می کشد. بسیاری از درمان های خانگی می تواند به یک فرد کمک کند.

در طی یک دوره، رحم در اثر انقباضات ماهیچه های دیواره، پوشش را از دیوار رحم برداشته و اجازه می دهد آن را از طریق واژن از بدن خارج شکند. این انقباضات رحمی باعث گرفتگی دردناک می شود.

اکثر زنان در کمر و شکم دچار گرفتگی می شوند، هرچند درد نیز می تواند به پشت، کشاله ران یا ران بالا برود. گرفتگی قاعدگی در ابتدای یک دوره، بدترین حالت است و افراد روزهای سختی را تجربه می کنند. بسیاری از درمان های خانگی می تواند  به کاهش گرفتگی عضلات در قاعدگی کمک کند.

دردهای قاعدگی

 

علت دردهای قاعدگی

 قاعدگی دردناک می تواند به علت بیماری های زمینه ای همچون:

  سندرم پیش از قاعدگی(PMS) : یک بیماری شایع است که به علت تغییرات هورمونی در بدن رخ می دهد که 1 تا 2 هفته قبل از قاعدگی شروع می شود. علائم معمولا پس از خونریزی شروع می شوند.

  آندومتریوز : این یک وضعیت پزشکی دردناک است که در آن سلول های رحم در قسمت های دیگر بدن، معمولا بر روی لوله های فالوپی، تخمدان ها یا بافتی قرار می گیرند.

  فیبرهای رحم : فیبرویدها تومورهای غیر سرطانی هستند که می توانند بر رحم فشار آورده و یا باعث عادت ماهانه و درد شوند، هرچند اغلب نشانه ها را ایجاد نمی کنند.

  بیماری التهابی لگن(PID ) : عفونت رحم، لوله های فالوپی یا تخمدان ها اغلب ناشی از باکتری های منتقل شده از رابطه جنسی است که باعث التهاب اندام های تولید مثل و درد می شوند.

  آدنومایوز : این وضعیت نادر است که در آن رحم رشد می کند و به دیواره عضلانی رحم فشار وارد کند و باعث التهاب، فشار و درد می شود. همچنین می تواند دوره های طولانی تر یا سنگین تر را ایجاد کند.

 تنگی گردن رحم : تنگی دهانه رحم یک بیماری نادر است که در آن گردن رحم کوچک و یا باریک است که جریان قاعدگی را کند می کند و موجب افزایش فشار داخل رحم می شود که باعث درد میشود.

بارداری یا شیردهی : تغذیه با شیر مادر معمولا پس از حاملگی، بازگشت قاعدگی را  به تاخیر می اندازد.

اختلالات خوردن : کاهش شدید وزن و یا ورزش بیش از حد، اختلالات عصبی و افزایش فعالیت بدنی می تواند قاعدگی را مختل کند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) : زنان با این اختلال سیستم غدد درون ریز معمول ممکن است دوره های نامنظم و همچنین تخمدان های بزرگ که حاوی مجموعه های کوچک فولیکول های مضر هستند، در هر تخمدان دیده شود که در فرایند سونوگرافی  دیده می شود.

نارسایی زودرس تخمدان : اشاره به از دست دادن عملکرد طبیعی تخمدان قبل از 40 سالگی است. زنان مبتلا به نارسایی زودرس تخمدان ، همچنین به عنوان نارسایی اولیه تخمدان شناخته می شوند، ممکن است دوره های نامنظم یا گاه به گاه در طول یک سال داشته باشند.

فیبروئید رحم :  فیبروئید های رحم رشد غیرقطعی رحم است. آنها می توانند دوره های قاعدگی شدید و دوره های طولانی مدت قاعدگی را ایجاد کنند.

قاعدگی
قاعدگی

 

راه های کاهش درد های قاعدگی

کیسه آب گرم

قرار دادن یک کیسه آب گرم یا پد گرم بر روی شکم می تواند ماهیچه ها را آرام کند و گرفتگی های عضلانی را از بین ببرد.

گرما به عضله رحم و اطراف آن کمک می کند تا آرام شود، که ممکن است باعث کاهش درد شود. یک فرد همچنین می تواند یک پد حرارتی در پشت کمر قرار دهد تا از درد پش  خلاص شود. یکی دیگر از گزینه ها این است که در یک حمام گرم بخوابید، که می تواند ماهیچه های شکم، پشت و پاها را آرام کند.

دردهای قاعدگی

ورزش آرام

اگر چه ورزش ممکن است آخرین چیزی باشد که بسیاری از زنان احساس آرامش می کنند، زمانی که آنها دارای گرفتگی عضلانی هستند، ممکن است باعث کاهش درد شود.

قاعدگی

ورزش شدید ممکن است مفید باشد، اما ورزش های کششی، قدم زدن یا رفتن به یوگا ممکن است کمک کند. ورزش همچنین اندورفین ها را آزاد می کند، که به طور طبیعی باعث کاهش درد طبیعی می شود.

یک تحقیق نشان داد که 12 هفته کلاسهای یوگا دو بار در هفته باعث کاهش میزان درد قاعدگی در شرکت کنندگان می شود.

ارگاسم

  ارگاسم یک درمان بزرگ برای دردهای قاعدگی است. همانند ورزش، داشتن یک ارگاسم، مقدار زیادی از آندورفین ها و هورمون های دیگر را که درد را کاهش می دهد، آزاد می کند و فرد به یک احساس خوبی می رسد.

طب سوزنی

  تحقیقات نشان داده است کهطب سوزنی می تواند گرفتگی عضلات قاعدگی را کاهش دهد. این درمان می تواند التهاب را کاهش دهد، علاوه بر آن، باعث آزاد شدن اندورفین ها و کمک به یآرامش فرد میکند.

ماساژ

ماساژ دادن یا انجام ماساژ شخصی بر روی شکم همچنین می تواند عضلات لگن را تسکین دهد و سم زدایی کند.

مردم می توانند به آرامی روغن ماساژ، لوسیون بدن یا نارگیل را به پوست خود بمالند.

روغن های ضروری

  یک مطالعه در سال 2013، کاهش دردهای قاعدگی پس از ماساژ شکمی در دو گروه از دانش موزان دختر را مقایسه کردند. یک گروه ماساژ با استفاده از روغن بادام تنها داشتند، در حالی که گروه دیگری ماساژ با استفاده از ترکیبی از روغنهای ضروری حاوی دارچین ، گل میخک، اسطوخدوس و گل رز در یک پایه روغن بادام بود.

محققان دریافتند که گروهی که از  روغنهای ضروری استفاده کردند،  دردهای قاعدگی کمتری نسبت به گروه دیگر تجربه کردند.

دم نوش

چای های گیاهی گرم و آرام بخش هستند و در برخی موارد گیاهان نیز می توانند مفید باشند.

دردهای قاعدگی

بعضی از تولید کنندگاندم نوش های خاصی مانند بابونه، قاصدک، تمشک قرمز و چای رازیانه را به عنوان کاهش دهنده امراض قاعدگی یاد می کنند. با این حال، شواهد کمی برای حمایت از این وجود دارد.

رژیم غذایی

داشتن رژیم غذایی حاوی اسیدهای چرب حاوی امگا3، میوه ها، سبزیجات، آجیل، پروتئین و دانه های جامد به بدن کمک می کند سالم بماند. افزایش میزان مصرف مایعات، مانند آب و چای گیاهی، به بدن کمک می کند تا هیدراته شود. دهیدراسیون یک علت شایع در گرفتگی عضلانی است.

در نهایت بهتر است که نمک های غیر ضروری را که می تواند موجب نفخ و ماندگاری مایع شود و کافئین، که می تواند اثرات ضد التهابی داشته باشد، حذف شود.

قاعدگی نرمال

چرخه قاعدگی، که از روز اول یک دوره تا روز اول دوره بعد شمارش می شود، برای هر زن یکسان نیست. جریان قاعدگی ممکن است هر 21 تا 35 روز و دو تا هفت روز گذشته رخ دهد. برای چند سال اول پس از قاعدگی، چرخه های طولانی شایع هستند. با این حال، سیکل قاعدگی تمایل به کوتاه شدن و تبدیل شدن به حالتی منظم نسبت به سن شماست.

چرخه قاعدگی شما ممکن است به طور منظم باشد (حدود یک ماه طول می کشد) یا تا حدودی نامنظم است و دوره شما ممکن است سبک یا سنگین، دردناک و بدون درد، طولانی یا کوتاه باشد و هنوز هم طبیعی است.

دردهای قاعدگی

در نظر داشته باشید که استفاده از انواع خاصی از روش های جلوگیری از بارداری، مانند مصرف طولانی مدت قرص های ضد بارداری  و دستگاه های داخل رحمی (IUD)، چرخه قاعدگی شما را تغییر خواهد داد. در مورد آنچه که اتفاق می افتد، با پزشک خود صحبت کنید.

هنگامی که شما نزدیک به یائسگی می شوید، چرخه شما ممکن است مجددا غیرطبیعی شود. با این حال، به دلیل اینکه خطر ابتلا به سرطان رحم به نسبت سن شما افزایش می یابد، با داشتن  خونریزی نامنظم در دوران یائسگی، با پزشک خود صحبت کنید.

دوره ها معمولا حدود 5 روز طول می کشند اما یک دوره می تواند کوتاه تر یا طولانی تر باشد.

دوره ها معمولا یک بار در هر 4-5 هفته اتفاق می افتد. اما برخی از دختران دوره های خود را کمی کمتر یابیشتر تجربه میکنند.

چگونه می توانیم چرخه قاعدگی خود را پیگیری کنیم؟

برای پیدا کردن آنچه که برای شما طبیعی است، شروع به ثبت یک دوره چرخه قاعدگی خود در یک تقویم کنید.  برای شناسایی منظم دوره های خود  شروع به ردیابی تاریخ شروع خود را هر ماه و سپس در ماه های بعد کنید.

قاعدگی
قاعدگی

اگر شما در مورد دوره های خود نگران هستید، هر ماه این موارد را  به یاد داشته باشید:

 • تاریخ پایان. چه مدت دوره شما به طور معمول طول میکشد؟ آیا طولانی تر یا کوتاه تر از حد معمول است؟
 • جریان. سنگین بودن جریان خود را ثبت کنید. آیا به نظر می رسد سبک تر یا سنگین تر از معمول است؟ چقدر باید حفاظت بهداشتی خود را تغییر دهید؟ آیا  لخته خون مشاهده میکنید؟
 • آیا بین دوره ها، خونریزی غیر طبیعی دارید؟
 • هرگونه درد در ارتباط با دوره خود را توضیح دهید. آیا درد احساس بدتر از حد معمول است؟
 • سایر تغییرات آیا تغییرات در حالت خلقی یا رفتاری را تاثی  می گذارند؟ آیا در زمان تغییر در دوره های شما اتفاق تازه ای افتاده است؟
قاعدگی
قاعدگی

 

 

موارد غیر طبیعی که گاهی اتفاق می افتد

 • دوره های شما به طور ناگهانی برای بیش از 90 روز متوقف می شوند و شما حامله نیستید
 • دوره های شما پس از منظم بودن، بی ثبات می شوند
 • شما بیش از هفت روز خونریزی می کنید
 • شما بیش از حد خونریزی می کنید یا بیش از یک پد یا تامپون را هر ساعت یا دو دقیقه خیس می کنید
 • دوره های شما کمتر از 21 روز یا بیشتر از 35 روز فاصله دارند
 • شما بین دوره ها خونریزی می کنید
 • شما در طول دوره درد شدید حس میکنید
 • شما ناگهان احساس تب می کنید و بعد مجبور به استفاده از تامپون میشوید.

02122636858 – 09212773724

مطالب پیشنهادی