فلوکستین | همه چیز درباره قرص فلوکستین | بهترین مرکز مشاوره شمال و غرب تهران

فلوکستین
0 ۷۸۸

فلوکستین

فلوکستین چیست؟

فلوکستین یک داروی ضد افسردگی است که در گروه دارویی SSRI قرتر دارد و باعث افزایش سطح سروتونین در مغز می شود و در دوزهای بالاتر، باعث مهار بازجذب دوپامین می شود. نام تجاری آن پروزاک است و یکی از داروهای پرطرفدار در سالهای اخیر است.

فلوکستین، برای درمان اختلال افسردگی، پرخوری عصبی، اختلال وسواسی-اجباری، اختلال هراس و اختلالات قبل از قاعدگی و زود انزالی در مردان مورد استفاده قرار می گیرد.

فلوکستین گاهی همراه با داروی دیگری برای درمان افسردگی مانیا، ناشی از اختلال دوقطبی استفاده می شود. این ترکیبات همچنین برای درمان افسردگی های عادی مورد استفاده قرار می گیرد.

توجه: هدف ما از ارائه  این مطالب افزایش آگاهی عمومی هرچه بیشتر شماست. با این حال، به دلیل اینکه تاثیر داروها بر هر فرد متفاوت است، ما نمی توانیم تضمین کنیم که این اطلاعات شامل تمامی عوارض جانبی احتمالی باشد. لذا این اطلاعات را  هرگز جایگزین مشاوره پزشکی نکنید.

 

قبل از مصرف فلوکستین

در صورت استفاده از مهار کننده MAO در 14 روز گذشته، از فلوکستین استفاده نکنید، چون تداخلات خطرناک دارویی می تواند رخ دهد. مهار کننده های MAO شامل ایسوکاربوکازید، لینزولید، فنلزین، رازگالی، و ترانیلسیپرومین هستند. قبل از اینکه فلوکستین را مصرف کنید باید حداقل 14 روز از متوقف کردن مهار کننده MAO گذشته باشد. قبل از مصرف ترییدیدین یا یک مهارکننده اصلی، باید 5 هفته پس از متوقف کردن فلوکستین صبر کنید.

اگر شما به فلوکستین حساسیت دارید، نباید از آن استفاده کنید، در صورت مصرف پیاموزید یا ترییدیدین، یا در صورت تزریق متیلن بلو، فلوکستین مصرف نکنید.

به پزشک خود در مورد همه داروهای ضد افسردگی دیگر که مصرف میکنید، اطلاع دهید.

 

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی اضطراب،افسردگی، کودک و خانواده و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز کشاوره حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 09212773724

تداخلات دارویی فلوکستین

برخی از داروها می توانند با فلوکستین تداخل برقرار کنند و باعث ایجاد یک بیماری جدی به نام سندرم سروتونین شوند. اطمینان حاصل کنید که پزشک شما در مورد تمام داروهای دیگر که استفاده می کنید اطلاع دارد. قبل از هر گونه تغییر در نحوه و زمان مصرف داروهای خود، از دکتر خود بپرسید.

برای اطمینان از اینکه مصرف فلوکستین برای شما ایمن است، اگر مشکلات زیر را دارید به پزشک خود بگویید

 • سیروز کبدی
 • بیماری کلیوی
 • دیابت
 • گلوکوم
 • تشنج و یا صرع
 • اختلال دوقطبی (افسردگی مانی)
 • سابقه مصرف مواد مخدر یا افکار خودکشی
 • اگر شما با درمان الکتروشوک (ECT) سروکار دارید.

  فلوکستین
  فلوکستین

مصرف فلوکستین در بارداری

مصرف داروهای ضدافسردگی SSRI در دوران بارداری ممکن است سبب مشکلات جدی ریه یا سایر عوارض در کودک شود. با این حساب، اگر درحال مصرف داروهای ضد افسردگی هستید، ممکن است عود افسردگی را تجربه کنید. اگر قصد دارید حامله شوید، به پزشک خود اطلاع دهید.

در طول بارداری بدون مشاوره با پزشک خود، شروع به مصرف فلوکستین نکنید.

این دارو می تواند به شیر مادر منتقل شود. در صورتی که  شیردهی داشتید، به پزشک خود بگویید.

فلوکستین برای افرادی که کمتر از 18 سال دارند استفاده نمی شود.

نحوه مصرف فلوکستین

 1. فلوکستین را دقیقا مطابق با دستور پزشک خود مصرف نمایید. پیروی از تمام دستورالعمل ها در نسخه ی تجویزی خود را دنبال کنید. پزشک ممکن است گاهی اوقات دوز مصرف شما را تغییر دهد. این دارو را در مقادیر کمتر یا بیشتر و یا طولانی تر از میزان توصیه شده مصرف نکنید.
 2. کپسول فلوکستین را باز نکنید، جویدن، شکستن یا باز کردن آن جایزنیست. آن را به طور کامل ببلعید.
 3. دارو مایع را با  سرنگ مندرج یا با یک قاشق مخصوص  یا فنجان دارویی مصرف کنید. اگر دستگاه اندازه گیری دوز نداشته باشید، از داروساز خود بخواهید یکی از آن را به شما بدهد.
 4. برای درمان اختلال های قبل از قاعدگی، دوز معمولی فلوکستین یک بار در روز است.
 5. ممکن است 4 هفته طول بکشد تا علائم شما بهبود یابد. اگر علائم شما بهبود نیافتد، از دارو استفاده نکنید و به پزشک خود بگویید.
 6. فلوکستین را به طور ناگهانی متوقف نکنید چرا که ممکن است علائم قطع ناگهانی داشته باشید. از پزشک خود بپرسید چگونه با خیال راحت فلوکستین را متوقف کنید.
 7. دارو در دمای اتاقی به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود.

 اگر یک وعده مصرف فلوکستین را فراموش کنم؟

اگر خیلی زود به خاطر آوردید که دارو را فراموش کرده اید آن را مصرف کنید. اما اگر دیر به خاطر آوردید، دوز از دست رفته را رها کنید. هرگز داروهای اضافی برای جبران دوزهای از دست رفته مصرف نکنید.

اگر بیش از حد فلوکستین مصرف کنم چه می شود؟

فورا به اورژانس مراجعه کنید، مصرف بیش از حد فلوکستین میتواند مرگبار باشد.

علائم مصرف زیاد ممکن است شامل خواب آلودگی شدید، سردرگمی، ضعف عضلانی یا از دست دادن هوشیاری باشد. اگر خودتان قادر به تماس با پزشک یا اورژانس نبودید حتما از نزدیکانتان بخواهید این کار را برایتان انجام دهند. هرگز این شرایط را ساده نگیرید و اقدام به خوددرمانی نکنید. همچنین هرگز این دارو را در دسترس دیگران قراره نداده تا مبادا عامدانه یا سهوا از آن استفاده کنند.

فلوکستین
فلوکستین

عوارض جانبی فلوکستین

اگر علائم واکنش آلرژیک به فلوکستین دارید: شامل مشکلات پوستی، دشواری تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، هر گونه نشانه های جدید و یا بدتر شدن علائم قبلی را برای دکتر خود گزارش دهید، مانند: تغییرات رفتاری یا خلقی، اضطراب، حملات هراس، خواب آلودگی،

مشورت با پزشک در صورتی که:

 •  تاری بینایی، دید تونلی، درد چشم یا تورم آن، و یا دیدن هاله در اطراف چشم دارید
 • نشانه های سطح بالای سروتونین در بدن مانند: تحریک، توهم، تب، تپش قلب، رفلکس های بیش فعالی، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، از دست دادن تعادل، غش کردن
 • نشانه های کمبود سدیم در بدن مانند: سردرد، سردرگمی، بی حوصلگی، ضعف شدید، استفراغ، از دست دادن تعادل، احساس ناپایداری
 • مشکل سفتی عضلات ، تب بالا، عرق کردن، سردرگمی، ضربان قلب سریع یا نامنظم، لرزش، بی حسی
 • واکنش شدید پوست، تب، گلودرد، تورم در چهره یا زبان شما، سوزش در چشم شما، درد پوست، واکنش های پوستی و قرمز یا بنفش شدن پوست که به خصوص در صورت یا بخش فوقانی بدن  گسترش می یابدو موجب پوسته پوسته شدن و لایه برداری پوست می شود.

عوارض جانبی فلوکستین همچنین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مشکلات خواب (بی خوابی)، رویاهای عجیب و غریب
 • سردرد، سرگیجه، تغییرات بینایی
 • لرزش یا تکان دادن، احساس اضطراب یا عصبی
 • درد، ضعف، خمیازه، احساس خستگی
 • ناراحتی معده، از دست دادن اشتها، حالت تهوع، استفراغ، اسهال
 • دهان خشک، عرق کردن، گرگرفتگی
 • تغییر در وزن یا اشتها
 • بینی سوزنی، گلودرد، علائم آنفلوانزا
 • کاهش میل جنسی، ناتوانی جنسی، یا مشکل داشتن ارگاسم.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی نیست و ممکن است در بعضی ها متفاوت باشد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید

فلوکستینفلوکستین
فلوکستین

تداخلات دارویی فلوکستین

مصرف فلوکستین با داروهای دیگر که باعث خواب آلودگی یا آهسته شدن تنفس می شود، می تواند عوارض جانبی خطرناک یا مرگ را ایجاد کند. قبل از مصرف قرص خواب، داروهای ضد درد، داروهای ضد سرفه، آرامش عضله یا دارو برای اضطراب، افسردگی یا تشنج، از پزشک خود بپرسید.

بسیاری از داروها می توانند با فلوکستین تداخل کنند. همه تعاملات ممکن در اینجا ذکر نشده است. به پزشک خود در مورد تمام داروهای فعلی خود بگویید، هر دارویی که شروع یا مصرف می کنید، به ویژه:

 • هر نوع ضد افسردگی دیگر
 • تریپتوفان (گاهی L-تریپتوفان نامیده می شود)
 • داروهای ضد انعقاد مانند: وارفارین، کومادین، یانوتون
 • دارو برای درمان اضطراب، اختلالات خلقی، اختلالات فکر، یا بیماری روحی مانند: آمیتریپتیلین، بوزپیرون، دیزاپامین، لیتیوم، نوریتیپتیلین و بسیاری دیگر.
 • دارو برای درمان ADHD یا نارکولپسی، Adderall، Concerta، Ritalin، Vyvansse، Zenzedi و غیره.
 • داروهای ضد درد شامل ایبوپروفن، استامینوفن، آسپرین یا داروهای مشابه
 • داروهای سردرد میگرنی مانند: ریزاتریپتان، سوپاتریپتان، زولمیت پرپتان و غیره
 • داروی ضد درد مانند: فنتانیل، ترامادول.

این لیست، کامل نیست و بسیاری از داروهای دیگر می توانند با فلوکستین تداخل داشته باشند. این داروها شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها، و محصولات گیاهی هستند. لیستی از تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک خود ارائه دهید.

توجه:

 1. اگر شما پیاموزید یا ترییدیدین را مصرف می کنید، نباید فلوکستین مصرف کنید، یا اگر با تزریق متیلن بلو درحال درمان هستید.
 2. اگر در 14 روز گذشته از یک مهار کننده MAO (مانند ایسوکاربوکازید، ریزاگالیس، سلگلیین، فنلزین یا ترانس سیپرومین) استفاده کرده اید،از فلوکستین استفاده نکنید. از فلوکستین با ترییدیزین، لینزولید، پیاموزید یا تزریق متیلن بلو هرگز همزمان با مصرف فلوکستین استفاده نکنید.
 3. قبل از اینکه فلوکستین را مصرف کنید باید حداقل 14 روز از متوقف کردن مهار کننده MAO گذشته باشد. قبل از مصرف ترییدیدین یا یک مهارکننده اصلی، باید 5 هفته پس از متوقف کردن فلوکستین گذشته باشد.
 4. بعضی از جوانان هنگام مصرف فلوکستین در صورت مصرف داروهای ضد افسردگی خودکشی می کنند. به تغییرات خلق و خو و یا علائم خود توجه داشته باشید.
 5. فلوکستین می تواند قضاوت، تفکر، یا مهارت های حرکتی را مختل کند. هنگام رانندگی یا کارهای حساس دیگر بسیار احتیاط کنید.
 6. هر گونه نشانه های جدید و یا بدترشدن علائم قبلی را  برای دکتر خود گزارش دهید، مانند: تغییرات رفتاری یا خلقی، اضطراب، حملات هراس، خواب آلودگی، یا اگر احساس می کنید تحریک پذیری، خشمگین، زودرنج، تهاجمی، بی قراری وافسرده شدید یا افکاری در مورد خودکشی یا صدمه زدن به خودتان دارید.

  فلوکستین
  فلوکستین

 

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی اضطراب،افسردگی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 09212773724

 

مطالب پیشنهادی:

مشاوره کودک

کنترل خشم

پارانویید چیست ؟

ازدواج با فرد اسکیزوفرنی

خیانت زنان متاهل چه نشانه هایی دارد ؟