علائم وسواس فکری | درمان قطعی وسواس فکری | مرکز مشاوره شمال و غرب تهران

وسواس فکری
0 ۱۵۵

علائم وسواس فکری

 وسواس فکری

اختلال وسواسی-اجباری یا (OCD)، تکرار اندیشه های مداوم و ناخواسته، آرزوها یا تصاویری است که باعث ناراحتی و اضطراب می شوند. شما ممکن است سعی کنید آنها را نادیده بگیرید یا از شر آنها با انجام یک رفتار  اجباری  خود را خلاص کنید. این وسواس ها معمولا زمانی اتفاق می افتد که شما در حال تلاش برای فکر کردن یا انجام کارهای دیگر هستید.

وسواس فکری، دارای الگوی افکار و ترس های غیر منطقی (وسواس) است، که شما را به رفتارهای تکراری (اجبار) هدایت می کند. این وسواس ها و اجبار ها با فعالیت های روزانه تداخل پیدا کرده و موجب ناراحتی شدید و ایجاد مشکل در زندگی روزانه می شوند. OCD اغلب در اطراف موضوعات خاص متمرکز است. برای مثال، ترس از آلودگی با میکروب ها. برای تسکین ترس از آلودگی، ممکن است به طور اجتناب ناپذیر دست های خود را دائما بشویید. اگر علائم وسواس فکری را  دارید، ممکن است در مورد وضعیت خود شرمنده و خجالت زده باشید، اما خبر خوب این است که وسواس شما قابل درمان است.

OCD معمولا در نوجوانی یا بزرگسالان شروع می شود. علائم وسواس فکری به تدریج شروع می شوند و تمایل زیادی به شدت گرفتن در طول زندگی فرد دارند. این علائم به طور کلی هنگام استرس بیشتر  می شوند. OCD، که معمولا یک اختلال درازمدت درنظر گرفته می شود، می تواند علائم خفیف تا متوسط  یا بسیار شدید ​​داشته باشد. به طور کلی دو نوع وسواس داریم ، وسواس فکری و وسواس فکری عملی.

علائم وسواس فکری
علائم وسواس فکری

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه وسواس فکری و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکزمشاوره حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858 –  09212773724

علائم وسواس فکری

اختلال وسواس فکری، یک درگیری ذهنی است و ذهن دائما درگیر یک ترس یا نگرانی می شود. افکار تکراری پشت سرهم به ذهن شما هجوم می آورند. شما ممکن است متوجه شوید که وسواس شما غلط یا غیر منطقی است، اما آنها زمان زیادی از وقت شما را تلف می کنند و در کار روزمره و اجتماعی یا کاری شما مشکلات زیادی ایجاد می کنند.

از علائم وسواس اجباری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- کمال گرایی

2- به سختی تصمیم گیری می کنند.

3- بسیار عجول بودن

4- حساس بودن به زمان

5- مردد و دودل هستند

6- دیگران را بسیار سرزنش می کنند

 نظریه هایی در مورد علت وسواس فکری

علت زیست شناسی OCD ممکن است به علت تغییراتی  شیمیایی در عملکرد مغز شما باشد.
OCD ممکن است یک مولفه ژنتیکی داشته باشد، اما ژن های خاص هنوز شناسایی نشده اند.
برخی از عوامل محیطی مانند عفونت ها به عنوان یک عامل برای OCD پیشنهاد می شوند، اما تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

علائم وسواس فکری
علائم وسواس فکری

وسواس فکری در چه مواردی است؟

 • ترس از آلودگی یا خاک
 • چیزهای مورد نیاز منظم و متقارن
 • افکار تهاجمی و یا وحشتناک در مورد آسیب رساندن به خود یا دیگران
 • افکار ناخواسته، از جمله تجاوز، یا موضوعات جنسی و مذهبی

علائم رفتار اجباری

علائم وسواس فکری
علائم وسواس فکری

محکومیت های OCD ، رفتارهای تکراری است که شما احساس می کنید، به انجام آن نیاز دارید. این رفتارهای تکراری یا اعمال ذهنی به منظور جلوگیری یا کاهش اضطراب شماست. وسواس های شما به منظور جلوگیری از اتفاقات بد است. زمانی که افکار وسواسی دارید ممکن است  به دنبال کنترل اضطراب خود رفتارهایی را انجام دهید.

  وسواس فکری به طور معمول از موضوعاتی خاص نشات میگیرد، مانند:

 • شستن و تمیز کردن
 • چک کردن
 • نظم و انضباط
 • دنبال یک روال سختگیرانه
 • خواستار اطمینان
علائم وسواس فکری
علائم وسواس فکری

نمونه هایی از علائم رفتارهای اجباری عبارتند از:

 • دست شستن تا زمانی که پوست شما در وعرض خطر قرار گیرد
 • درب ها را مکررا چک میکنید تا مطمئن شوید قفل شده اند
 • اجاق گاز را چند بار چک میکنید تا اطمینان حاصل شود
 • شمارش در الگوهای خاص
 •  تکرار نماز، کلمه یا عبارت
 داشتن والدین یا سایر اعضای خانواده با این اختلال ممکن است خطر ابتلا به OCD را افزایش دهد.
علائم وسواس فکری
علائم وسواس فکری

تشخیص وسواس فکری

متخصص روانشناس می تواند با پرسیدن چند سوال از شما درباره سبک زندگیتان و نیز معاینه فیزیکی شما، پی به اختلال وسواس در شما شود. او همچنین درباره احساسات، افکار و عادتهایتان صحبت خواهد کرد. اگر افکار و عادت های شما حداقل یک ساعت در روز، شما را به انجام کاری که می خواهید درگیر کنند، ممکن است OCD داشته باشید.

علائم وسواس فکری
علائم وسواس فکری

درمان وسواس فکری

فرد مبتلا بهOCD ،خود به تنهایی نمی تواند بیماری اش را درمان کند و حتما باید از یک متخصص روانشناس برای درمان، کمک یگیرد. درمان دارویی و شناختی -رفتاری از اصلی ترین و رایج ترین روشهای درمان OCD هستند. هنگام هجوم این افکار به ذهن، فقط شاهد و ناظر این افکار باشیم و هیچ عکس العمل خاصی انجام ندهیم و حتی مانع ورود افکار هم نشویم، چون تلاش برای مانع ورود افکار، باعث هجوم بیشتر افکار و شدیدتر شدن وسواس می شود. همچنین، هنگامی که یک فکر وسواسی مثلا خاموش کردن گاز یا قفل کردن درب، به ذهن هجوم می آورد، لازم نیست که هیچ واکنشی به این افکار نشان دهید، با تکرار این رفتار، به تدریج ذهن با افکار مزاحم خوگیری می کند و شدت وسواس کم می شود.

در روش شناختی-رفتاری، فرد با کمک یک متخصص روانشناس، باورها و افکاری که باعث ایجاد رفتارهای وسواسی در او می شود را شناسایی می کند و افکار و باورهای مناسب را جایگزین آن می کند.

علائم وسواس فکری
علائم وسواس فکری

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه وسواس فکری و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکزمشاوره حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858 –  09212773724

 

مطالب پیشنهادی