سرد شدن رابطه بعد از زایمان | بهترین مرکز مشاوره شمال و غرب تهران

سرد شدن رابطه پس از زایمان
0 ۸۳۲

سرد شدن رابطه بعد از زایمان

سرد شدن رابطه بعد از زایمان

روابط با همسر، خانواده و دوستان غالباً پس از تولد نوزاد تغییر می کند. در مورد راه های مقابله با استرس رابطه و مقابله با آنها این مطلب را تا پایان بخوانید. تغییر از یک زن و شوهر تنها به یک خانواده سه نفره یا احتمالاً بیشتر، می تواند یکی از بزرگترین تحولاتی باشد که در زندگی خود، به وجود می آورید.

در حالی که در بزرگ کردن کودک به ویژه در سال اول تولد چالش هایی وجود دارد، اما برخی از زوج ها قوی تر می شوند زیرا احترام جدیدی را نسبت به یکدیگر با توجه به نقش تازه ی خود پیدا می کنند و تجربیاتی را به وجود می آورند که آنها را به هم پیوند می دهد. این مسئله می تواند به شما برای مقابله با هرگونه مشکل ارتباطی که پس از تولد نوزاد  اتفاق می افتد کمک کند.

سرد شدن رابطه پس از زایمان
سرد شدن رابطه پس از زایمان

فراز و نشیب در روابط پس از بچه دار شدن

یکی از بزرگترین عواملی که منجر به تنش و مشکلات در روابط پس از زایمان می شود، خستگی است. کمبود خواب می تواند تأثیر زیادی در زندگی روزانه داشته باشد و در نظر گرفتن گزینه هایی برای مدیریت این امر مفید است. به عنوان مثال، هنگامی که محرومیت از خواب شروع می شود، ممکن است یکی از والدین نیاز به مدتی خوابیدن در اتاق دیگری را داشته باشد تا بتواند به آن آرامش نسبی برسد.

تفریحات نیز پس از بچه دار شدن اغلب کمتر می شود. ساعاتی که قبلاً برای معاشرت، آرامش و کار های خارج از خانه صرف می شد، به شدت کاهش می یابد و این می تواند پویایی یک رابطه را تغییر دهد.

کمبود پول یا فقدان آن نیز می تواند یک عامل استرس زا برای زوجین باشد. برای بسیاری از والدین جدید، تنظیم زندگی با کاهش درآمد یا یک حقوق ثابت می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. غالباً، موضوعات عاطفی ای در زیر مجموعه ی مشکلات مالی وجود دارد، از جمله از دست دادن استقلال مالی یا احساس فشار برای تأمین مخارج خانواده.

همچنین ممکن است یکی از زوجین به جای اینکه در محل کار باشد، با زندگی در خانه در کنار کودک وقت خود را تنظیم کند.

یک دو سه!

بچه دار شدن، به این معنی است که دو نفر که مهمترین افراد در زندگی یکدیگر بودند، اکنون یک نفر سوم (یا بیشتر با دوقلوها یا چند قلوها) و یک فرد بسیار مهم را دارند که باید درباره آن فکر کنند. برخی والدین این تغییر را دشوار می دانند، با این واقعیت که دیگر در صدر ذهن شریک زندگی خود نیستند برایشان غم انگیز است.

مردان می توانند به دلیل تمرکز مادر بر فرزندشان احساس ترد شدن کنند. به همان اندازه، برخی از زنان ممکن است احساس کنند که دارند از بین می روند زیرا همه توجه خود را به کودک تازه متولد شده متمرکز می کنند. ممکن است مادر احساس کند که وظیفه او مراقبت و تغذیه کودک است به جای اینکه به زندگی و علایق و اهداف شخصی خود بپردازد.

مهم است که بپذیریم چگونه نقش ها ممکن است تغییر کنند و چگونه این احساسات را هر دو والد احساس می کنند. همچنین صحبت کردن در طول روز با یکدیگر مفید است تا بدانید چه چیزی مثبت یا چالش برانگیز بوده تا بتوانید رابطه را بهبود ببخشید.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه اضطراب و افسردگی پس از زایمان و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکزحال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858 -09212773724

سرد شدن رابطه پس از زایمان
سرد شدن رابطه پس از زایمان

تصمیم گیری در مورد فرزندپروری پس از زایمان

بعضی از والدین می دانند که در مورد فرزند پروری دیدگاه های متفاوتی دارند که می تواند باعث درگیری شود. با یکدیگر به گفت و گو بپردازید. این امر کمک می کند تا دیدگاه های یکدیگر را مورد بحث قرار داده و سعی در ایجاد یک رویکرد مشترک داشته باشید. قبول اینکه ممکن است روشهای مختلف مراقبت از کودک خود را داشته باشید نیز مهم است. فقط به این دلیل که شما کارهایی متفاوت انجام می دهید این به این معنی نیست که یک راه درست یا نادرست است. سعی کنید این موضوع را به خوبی درک کنید.

روابط جسمی

جنبه جسمی یک رابطه نیز می تواند به طرز چشمگیری تغییر کند. به خاطر خستگی، تأثیر جسمی و عاطفی تولد نوزاد و خواسته های زندگی با یک نوزاد، روابط جنسی دو طرف پس از تولد نوزاد به طرز چشم گیری ممکن است دچار تغییر شود.

یک رویکرد مثبت تقویت صبر، حس شوخ طبعی، درک و تمایل برای یافتن راههای جدید ابراز محبت جسمی تا زمانی که هر دو زوجین احساس آمادگی دوباره در برقراری رابطه جنسی را پیدا کنند می تواند بسیار مفید باشد.

ارتباطات

ارتباطات باز و دوستانه در هر رابطه ای به ویژه برای والدین جدید  بسیار حیاتی است.

اگر در رابطه شما تنش وجود دارد، موارد زیر می تواند موثر باشد:

  • وقتی احساس آرامش کردید، وقت خود را برای گفتگو بگذارید.
  • گوش دهید و سعی کنید دیدگاه شریک زندگی خود را درک کنید.
  • از انتقاد یا سرزنش خودداری کنید.
  • افسردگی پس از تولد (PND) می تواند بر مادران و پدران تأثیر بگذارد و تأثیر زیادی بر روابط دارد. اگر فکر می کنید که شما یا شریک زندگی تان دچار افسردگی هستید، حمایت از یکدیگر و پیدا کردن کمک بسیار مهم است.

روابط گسترده تر

تولد نوزاد ممکن است برخی از روابط با دوستان و خانواده را از آنچه انتظار دارید نزدیکتر کند و در مواردی نیز ممکن است دورتر یا چالش برانگیزتر شود. بسیاری از والدین در می یابند که دوستان و خانواده، تجربیات و نظرات خود را ارائه می دهند، بعضی اوقات در مورد عقاید والدین خود مغایرت ندارند و گاهی در تعارض هستند. اگر شما با توصیه ای که دیگران ارائه می دهند مخالف هستید، می توانید به این نکته توجه کنید که این به معنای یک پیشنهاد است نه چیز دیگری و این به عهده ی شما است که تصمیم بگیرید که آیا توصیه های ارائه شده را بپذیرید یا نه.

برای بسیاری از والدین پشتیبانی که ممکن است توسط پدربزرگ و مادربزرگ و مادر و پدر خودشان ارائه شود، یا افراد دیگر مانند دوستان و حتی همسایگان، می تواند بسیار ارزشمند باشد. حمایت اجتماعی می تواند برای رفاه عاطفی والدین در دوره پس از تولد بسیار سودمند باشد، بنابراین از درخواست کمک یا قبول کمک نترسید.

سرد شدن رابطه پس از زایمان
سرد شدن رابطه پس از زایمان

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه اضطراب و افسردگی پس از زایمان و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858 -09212773724

مطالب پیشنهادی:

سوالات مراسم خواستگاری

خودارضایی آیا به رابطه زناشویی آسیب می زند؟

ازدواج با فرد اسکیزوفرنی

پارانویید چیست ؟

بیماری های مقاربتی چیست؟

ذهن میمونی چیست؟ TDCS