روانپزشک کودک | بهترین روانپزشک کودک | روانپزشکی کودک چه کمکی به فرزند شما می کند؟

روانپزشک کودک
0 ۲۵۸

روانپزشک کودک

 روانپزشک کودک

به عنوان والدین مسئولیت پذیر، حتما می دانید که حفظ سلامتی کودک مهمترین وظیفه ی شماست. اما در کنار همه ی زحماتی که در تامین امنیت و سلامت جسمانی کودک می کشید، تامین سلامت روحی و روانی او نیز از اهمیت کمتری برخوردار نیست. شخصیت هر فردی در زمان کودکیش شکل می گیرد و بودن در محیطی ایمن و سالم از نظر روانی در این امر بسیار مهم است.

روانپزشک کودک
روانپزشک کودک

فارغ از همه ی نکاتی که در تربیت فرزندتان رعایت می کنید، گاهی اوقات ممکن است کمک یک مشاور برای فراگرفتن نحوه ی برخورد صحیح با کودک در دوره های مختلف زندگیش به شما کمک کند. یک مشاور متخصص می تواند راهنمایی های ارزشمند جهت تامین شرایط سالم محیطی برای رشد روانی کودک به شما بکند.

از در پاره ای از اوقات، یک روانپزشک می تواند کمک های بیشتری از مشاوره های کودک به شما بکند. گاهی اوقات برخی کودکان هستند که بیشتر از یک مشاوره، عملا به درمان احتیاج دارند. برخی از کودکان مبتلا به بعضی از بیماری های روانی هستند که سبب می شود نیاز داشته باشند تا آنها را پیش یک متخصص رواندرمانگر ببرید.

این درمان های روانی همیشه الزاما به مشاوره ختم نمی شوند، بلکه ممکن است مشکل جدی تر از آن بوده و حتی برای رفع آن به کمک دارو احتیاج باشد. در چنینی شرایطی است که نیاز به کمک یک روانپزشک کودک، در کنار یا حتی به جای یک روانشناس، بیشتر نمود پیدا می کند.

روانپزشک کودک، درمانگری است که برای زمانی طولانی ، آموزش های ویژه ای برای مشاوره و درمان مشکلات روانی کودک دیده است. روانپزشک بر خلاف روانشناس، علاوه بر مشاوره های درمانی و درمان های کلامی، مجوز و تخصص آن را دارد که بتواند نسخه ی دارویی بنویسد. پس اگر کودکتان را برای درمان پیش یک روانشناس بردید و او شما را به یک روانپزشک ارجاع داد، به این معنی است که ممکن است برای کمک به روند درمانی، کودک به مصرف داروهایی نیز احتیاج داشته باشد.

روانپزشک کودک
روانپزشک کودک

برای آشنایی بیشتر با مقوله ی روانپزشکی کودک و برای پیدا کردن یک روانپزشک کودک خوب، در ادامه ی مقاله همراه ما باشید.

روانپزشکی کودک

روانپزشک کودک پزشکی است که در تشخیص و درمان بیماری های رفتاری و فکری کودکان تخصص دارد. یک روانپزشک کودک از دانشی که در مورد عوامل مختلف دارد استفاده می کند تا یک برنامه ی درمانی برای کودکان مبتلا به بیماری های رفتاری و فکری طرح ریزی نماید. از جمله ی این عوامل می توان به عوامل  بیولوژیک و روانی. این برنامه ی درمانی ممکن است شامل تجویز و مصرف داروهایی نیز باشد. تا شاید مصرف این دارو ها به کاهش یا کنترل برخی رفتار ها یا افکار کودک کمک کنند.

روانپزشک کودک چه کاری انجام می دهد؟

اگر کودک شما به بیماری طیف اوتیسم مبتلا باشد، یک روانپزشک کودک می تواند در کمک به درمان او نقش بسیار مهمی ایفا کند. کودکانی که به اوتیسم مبتلا هستند ممکن است به بیماری های روحی یا فکری دیگری نیز مبتلا باشند. چرا که معمولا اوتیسم با بیماری های دیگری نیز همراه است. بیماری هایی از قبیل اختلال وسواس اجباری، نیز ممکن است در اثر اوتیسم در کودک به وجود بیایند. هرچند علائم رفتار های مربوط به این بیماری می توانند با دارو و دخالت های روانپزشک کنترل و مدیریت شوند.

یک روانپزشک کودک ممکن است برنامه ی درمانی ای ترتیب دهد که شامل ملاقات خصوصی با کودک باشد. یا ممکن است شامل جلسه های درمانی خانوادگی یا به همراه گروه های دیگر شود. یک برنامه ی درمانی ممکن است دارای هردو  درمان دارویی یا مشاوره ای باشد تا بتواند رفتار های منفی کودک را کاهش دهد. یک روانپزشک کودک همچنین می تواند نقش درمانگر محوری کودک شما را در کنار پزشکان دیگر، متخصصان مدرسه و مراکز دیگر را به عهده بگیرد.

روانپزشک کودک
روانپزشک کودک

جلسه ی اول روانپزشکی کودک

جلسه ی اول روانپزشکی کودک، که به عنوان جلسه ی مشاوره یا معارفه شناخته می شود، ممکن است در حدود یک ساعت به طول بیانجامد. در این جلسه روانپزشک کودک با شما به عنوان والدین و خود کودک مصاحبه ی دوستانه ای می کند تا بتواند اطلاعات مورد نیازش را کسب کند. روانپزشک همچنین علائم اولیه کودک مانند فشار خون و وزنش را چک آپ می کند تا در صورت نیاز بتواند به شکلی دقیق دارو های مورد نیاز را تجویز نماید. در جلسه ی اول روانپزشکی کودک، روانپزشک در مورد پیش زمینه ی خانوادگی از شما سوال خواهد پرسید تا درک بهتری از تعاملات و شرایط خانوادگیتان داشته باشد.

همچنین ممکن است روانپزشک کودک در کنار پرسش از سابقه ی سلامت یا تجربه های پیشین با روانپزشک، از اعضای فامیلتان هم سوال هایی بپرسد. چنانچه مدارکی در زمینه ی عارضه های پیشین یا مشکلات رفتاری در گذشته ی خود یا فرزندتان دارید، جلسه ی اول بهترین فرصت برای ارائه ی آنها به روانپزشک است.

در جلسات روانپزشکی کودک، روانپزشک ممکن است از کودک شما بخواهد یک نقاشی از خانواده اش بکشد. این کار به روانپزشک کمک می کند تا جدای از توانایی های برقراری ارتباط کلامی، بتواند توانایی هایی دیگر کودک را نیز ارزیابی کند. روانپزشک همچنین ممکن است سوالات ساده ای درباره خانواده از کودک شما بپرسد. در طرح ریزی یک برنامه ی درمانی ممکن است روانپزشک از شما بخواهد تا کودک را پیش متخصصان دیگری هم ببرید.

روانپزشک کودک
روانپزشک کودک

در کنار نوشتن نسخه های دارویی، برای کمک به مدیریت و کنترل رفتار های غیر عادی ای که ممکن است در کودک شما وجود داشته باشند، روانپزشک برنامه ی جلسات آینده را نیز ترتیب می دهد. پس از جلسه ی مشاوره از روانپزشک بخواهید گزارش دقیقی از روند جلسه به همراه موارد تشخیصی و برنامه ی درمانی به شما ارائه دهد.

چه زمانی باید فرزندتان را پیش روانپزشک کودک ببرید؟

اگر کودک شما به عارضه های زیر دچار است، وقت آن رسیده که او را پیش یک روانپزشک کودک ببرید. عارضه هایی از قبیل:

 • افسردگی دوران کودکی یا افسردگی پیش از دوران نوجوانی
 • اضطراب شدید دوران کودکی یا اضطراب نوجوانی
 • رفتار خودخواهانه
 • اسکیزوفرنی (بیماری روانی/ جنون)
 • اختلال خوردن
 • یک اختلال رفتاری شدید
 • تروما و سایر اختلالات مربوط به استرس
 • مشکلات عاطفی یا روانی که موجب بدتر شدن بیماری های جسمی می شوند.

چنانچه کودک شما از هریک از مشکلات اشاره شده در بالا رنج ببرد، روانپزشک تلاش می کند بهترین درمان را برای او طراحی کند. همچنین ممکن است تنها توجهش را معطوف به خود کودک نکند و همچنین به کل خانواده هم توجه داشته باشد.

روانپزشک کودک
روانپزشک کودک

درمان هایی که یک روانپزشک کودک ممکن است در پیش بگیرد عبارتند از:

 • درمان فردی
 • پشتیبانی و حمایت از خانواده – برای مثال، آموزش و مشاوره
 • مشاوره خانواده برای بهبود ارتباطات خانوادگی
 • مشاوره والدین
 • دارو درمانی – به عنوان مثال، تجویز داروهای ضد افسردگی
 • ترکیبی از همه ی این درمان ها

بهترین روانپزشک کودک در تهران

به همان اندازه که روانپزشک حق دارد شرایط کودک و خانواده شما را ارزیبای کند، شما هم حق دارید عملکرد او را مورد ارزیابی قرار دهید. چنانچه حس کردید روانپزشک چندان عملکرد مناسبی ندارد یا حتی به شکل عمومی با او راحت نبودید، یا مهمتر از آن، کودکتان با او احساس راحتی نکرد، سراغ فرد دیگری بروید.

برای تشخیص بهترین روانپزشک کودک می توانید از معیار های بالا استفاده کنید.

مرکز مشاوره بوجیکا، با کادری مجرب و حرفه ای از روانشناسان و روانپزشکان، آماده ی ارائه ی خدمات تخصصی روانپزشکی کودک به شما عزیزان می باشد. شما هم اکنون می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما یا شماره های  22636858 و 09212773724 با بوجیکا تماس بگیرید.

لینک منبع

مرکز مشاوره خانواده | مرکز مشاوره خانواده در تهران | مرکز مشاوره در شمال تهران
تست بیش فعالی | سن تشخیص بیش فعالی | علائم بیش فعالی خفیف
مرکز مشاوره کودک | بهترین متخصص روانشناسی کودکان
روانشناسی کودک
بازی درمانی
منبع