درمان قطعی بیش فعالی با نوروفیدبک | مرکز تخصصی نوروفیدبک در شمال و غرب تهران

0 ۲۱۴

درمان قطعی بیش فعالی با نوروفیدبک

درمان قطعی بیش فعالی با نوروفیدبک

 

نوروفیدبک یک درمان مؤثر و غیر دارویی برای بیش فعالی

نوروفیدبک تراپی، یک درمان مؤثر و غیر دارویی برای بیش فعالی ست. مصرف دارو تنها راه برای مدیریت رفتارهای نامناسب یا ناسازگار فرزند شما نیست.

نوروفیدبک درمانی گزینه ای، ایمن، غیر تهاجمی، جایگزین و یا مکمل برای درمان اختلال بیش فعالی، کمبود توجه (ADHD) در کودکان و نوجوانان است. آکادمی اطفال آمریکا، بیوفیدبک و نورو فیدبک را به عنوان یک روش درمانی سطح 1 یا “بهترین پشتیبانی” برای کودکان مبتلا به ADHD تصویب کرد.

برای والدینی که به دنبال درمان مؤثر و غیر دارویی ADHD هستند، نوروفیدبک موردی بسیار عالی و نتیجه بخش است.

تخمین زده می شود که دو میلیون کودک در ایالات متحده با علائم ADHD دست و پنجه نرم می کنند که عدم توجه و تمرکز همراه با بیش فعالی است.

درمان قطعی بیش فعالی با نوروفیدبک
درمان قطعی بیش فعالی با نوروفیدبک

علائم بیش فعالی و نقص توجه

شاخصهای مشترک بیش فعالی  عبارتند از:

  • احساس بیقراری، حرکات تکانشی و یا لرزیدن
  • گفتار تحریک آمیز و پاسخ های مبهم
  • داشتن مشکل در آرامش یافتن و آرام بودن
  • صحبت کردن و حرکت بیش از حد، دائماً در حال حرکت

شاخص های بخش عدم توجه عبارتند از:

  • عدم توانایی تمرکز
  • بی دقتی هنگام کار در مدرسه و کارهای دیگر
  • خیلی راحت حواسشان پرت می شود
  • گم کردن وسایل یا فراموش کردن موارد مهم
  • معمولاً کارها را به طور کامل به پایان نمی رسانند و از یک فعالیت به فعالیت دیگر می روند.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی بیش فعالی،

نقص توجه و درمان نوروفیدبک و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 09212773724

درمان نورو فیدبک برای ADHD

نوروفیدبک، کودکان را آموزش می دهد تا نسبت به پاسخ های فیزیولوژیکی و چگونگی به دست آوردن کنترل لوب پیشانی مغز، که مرکز عملکرد اجرایی است، آگاه شوند. نوروفیدبک الکتریکی الکتروانسفالوگرافی (EEG)، یک تکنیک خاص و زیر مجموعه ای از بیوفیدبک است و کار آن ضبط فعالیت الکتریکی مغز از طریق پوست سر است. نوروفیدبک از طریق نوعی EEG بر روی سیستم عصبی مرکزی و فعالیت مغز به منظور ارائه اطلاعات لحظه به لحظه تمرکز دارد.

کودکان مبتلا به ADHD در مقایسه با کودکان فاقد اختلال بیش فعالی (ADHD) از میزان ناهنجاری های EEG(نوار مغز) بالاتری برخوردار  هستند، مانند تعداد بیشتر موج تتا (خواب آلودگی)، ریتم های حسگر پایین تر (عدم کنترل حرکت) و امواج بتا پایین تر (فرآیندهای توجه و حافظه). نوروفیدبک تفسیرهای صوتی و تصویری از این امواج مغزی را ارائه می دهد، و کودکان یاد می گیرند که چگونه سطوح مناسب برای عملکرد درست را حفظ کنند.

در یک جلسه نوروفیدبک چه اتفاقی رخ می هد؟

در طی یک جلسه نوروفیدبک، سنسورهای EEG روی پوست سر قرار می گیرند. سپس فعالیت خاص موج مغزی شناسایی، تقویت و ثبت می شود. اطلاعات بلافاصله به درمانگر و مراجع بر روی صفحه مانیتور نمایش داده می شود. درمانگر آنچه را که مشاهده می کند به مراجع اطلاع می دهد و آنها را در مورد چگونگی کنترل فعالیت مغز راهنمایی می کند تا از نظر فعالیت مغزی به حد مطلوب برسند. با کمک یک برنامه بازی ویدیویی، کودک یاد می گیرد فعالیت کم امواج دلتا و افزایش امواج بتا را حفظ کند، یا به بازی خود ادامه ندهد. با این کار کودک مغز را تمرین می دهد و تمرکز و توجه خود را افزایش می دهد.

درمان قطعی بیش فعالی با نوروفیدبک
درمان قطعی بیش فعالی با نوروفیدبک

فعالیت مغزی کودکان بیش فعال چگونه است؟

مطالعات در زمینه بیش فعالی و نقص توجه نشان داده است که مغز کودکان مبتلا به ADHD فاقد تنظیم از ناحیه فرونتال است و به مغز میانی اجازه می دهد سریعاً بدون نوعی سیستم کنترل کننده، واکنش نشان دهد. نوروفیدبک قدرت ناحیه فرونتال مغز را بازیابی می کند و ارتباط بهتری بین بخش میانی مغز و بخش جلویی ایجاد می کند و امکان کنترل، توجه، انگیزه ها و واکنش های عاطفی را فراهم می کند. کودکان روش های بهبود حافظه را برای دستیابی به نتایج مطلوب در جلسات آموزش می بینند  و در خارج از جلسات نیز از آن ها برای ایجاد نتایج ماندگار استفاده می کنند.

 

مصرف دارو برای درمان بیش فعالی

متیل فنیدات (ریتالین) یک داروی روانگردان است که معمولاً برای درمان ADHD در کودکان و نوجوانان استفاده می شود. تحقیقات نشان می دهد که نوروفیدبک یک درمان غیر تهاجمی ست که به همان اندازه مؤثر است. کودکان به طور معمول روزانه در دوران مدرسه سه دوز 10 میلی گرم ریتالین مصرف می کنند. آموزش نوروفیدبک گزینه مناسبی است که نتایج مشابه دارو را ارائه می دهد. برای والدینی که گزینه های دیگر به غیر از دارو را ترجیح می دهند، نورو فیدبک یک گزینه درمانی غیر تهاجمی، ایمن ، مؤثر و با اثرات طولانی مدت است. به طور معمول، کودک بسته به شدت علائم در 10 تا 20 جلسه نورو فیدبک یا بیشتر شرکت خواهد کرد و هر جلسه 30 تا 60 دقیقه طول می کشد.

 

نوروفیدبک برای بیش فعالی چه کاری انجام می دهد؟

معمولاً وقتی روی یک کار متمرکز می شویم، فعالیت سریع (یا فعالیت بتا) در قسمت های خاصی از مغز افزایش می یابد. برای مبتلایان به ADHD ADD ، اغلب شاهد تأخیر این امواج مغزی هستیم (تتا فرونتال یا فرکانس اوج آلفای کند). به طور کلی هنگامی که فرد تمرکز می کند، این امواج مغزی فعال تر هستند، اما افراد مبتلا به ADHD برعکس این امر را نشان می دهند، بنابراین فعالیت مغز کندتر می شود و تمرکز آن را سخت تر می کند. این روش ممکن است برای همه افراد مبتلا به ADHD یا ADD مناسب نباشد، به همین دلیل مهم است که یک درمانگر قبل از شروع نوروفیدبک، یک EEG جامع انجام دهد.

نوروفیدبک روشی است که بازخوردی را بر روی امواج مغزی خاص (EEG) هدایت می کند. از طریق این روش به مغز آموزش داده می شود که فعالیت خاصی از خود را فعال یا سرکوب کند. نوروفیدبک راهی برای درمان اختلالاتی مانند ADHD ، ADD و بی خوابی بدون استفاده از دارو است. شدت ناهنجاری های رفتاری در بیمارانی که تحت درمان نوروفیدبک قرار می گیرند با افزایش میزان توجه شان کاهش می یابد.

یکی از مهمترین مزایای نوروفیدبک این است که می توان نتیجه مثبت و طولانی مدت بعد از حدود 30 یا 40 جلسه بدست آورد، که عوارض جانبی کم و ناچیزی نیز برای آن وجود دارد. اثرات آن شبیه به مصرف مداوم دارو اما بدون عوارض جانبی دارو است. برای درمان ADHD یا ADD ، نوروفیدبک بیش از 30 سال است که به طور موفقیت آمیزی به کار رفته است و روشی مبتنی بر شواهد و آزمایشات علمی است.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی بیش فعالی،

نقص توجه و درمان نوروفیدبک و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز مشاوره حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 09212773724

مطالب پیشنهادی:

دلریوم

ترس از مار

ترس از تاریکی

بیماری های مقاربتی چیست؟

مشاوره زناشویی

خودارضایی آیا به رابطه زناشویی آسیب می زند؟

درمان بی خوابی در بزرگسالان