ترس از رانندگی | راههای غلبه بر ترس حین رانندگی | بهترین مرکز مشاوره شمال و غرب تهران

0 ۱۷۰

ترس از رانندگی

ترس از رانندگی مشکل رایجی است، اما این مشکل به راحتی قابل حل است . گام اول این است که عامل بوجود آورنده ی ترس از رانندگی را شناسایی کنید. برای این کار میتوانید از متخصصین کمک گرفته و یا در صورت توان، خودتان مشکل را موشکافی کنید. فراموش نکنید که شناسایی و حل این مشکلات نیاز به زمان و حوصله ی کافی داشته که در این صورت می تواند نتایج مثبت قابل توجهی در زندگی شما داشته باشد.

ترس از رانندگی
ترس از رانندگی

درابتدا به بیان یک سری از عوامل مرتبط با ترس از رانندگی میپردازیم سپس راه های درمان پیشنهادی را بررسی میکنیم.

ترس از حملات هراس

افرادی که در معرض حملات وحشت زدگی  هستند، اغلب از داشتن تجربه رانندگی  می ترسند. آنها مجاز به رانندگی هستند و به طور کلی رانندگی خوبی دارند و احتمالا بدون هیچ گونه مشکلی، شاید برای سالها، تا زمانی که شروع به حملات هراس  کنند رانندگی میکردند ، اما پس از ان اتفاق از رانندگی هراس پیدا کردند.

ترس آنها درحقیقت در مورد رانندگی نیست بلکه در مورد حملات هراس در حین رانندگی است. آنها نگران هستند که در طول رانندگی  خطری تهدیدشان کند و قادر نباشند که به سرعت از صحنه فرار کنند .

افراد پنیک چگونه رانندگی میکنند؟

آنها با وجود سال ها رانندگی، اغلب رانندگی در مکان های خلوت را انتخاب میکند و از رانندگی در بزرگراه ها اجتناب میکنند.  آنها اغلب در خط راست پیش میروند و از پل ها، تونل ها و سایر شرایط جاده ای اجتناب می کنند، که در صورت حمله وحشت، توانایی کنترل شرایط را بهتر در دست داشته باشند. آنها از چرخش های به چپ جلوگیری می کنند، مگر اینکه یک سد ترافیکی با یک پیکان چرخش وجود داشته باشد، که ناچار به تغییر مسیر شوند همچنین آنها از رانندگی در ساعات ترافیک اجتناب می کنند.

این افراد به علاوه از راه های مختلف برای کاهش اضطراب و وحشت استفاده می کنند. آنها ممکن است با افرادی تماس بگیرند تا خود را از افکار وحشت رهایی دهند.همچنین  ممکن است از یک بطری آب نوشیدنی برای این احساس اطمینان استفاده کنند. به علاوه این افراد معمولا  تنها با یک فرد “مطمئن” هنگام رانندگی همراه می شوند.

حتما بخوانید: زوج درمانی

ترس از رانندگی به عنوان اضطراب در عملکرد

افرادی که این نوع رانندگی را تجربه می کنند،کسانی هستند که گواهینامه رانندگی داشته و تمامی مراحل را به خوبی پشت سر گذاشته اند، اما اغلب پس از آن تجربه زیادی نداشتند و اعتماد به نفس در توانایی رانندگی آنها کم است. بر خلاف گروه اول، آنها احتمالا حملات ترس را در خارج از وضعیت رانندگی تجربه نمی کنند.

آنها ممکن است درمورد حوادث نگران باشند و توجهشان اغلب به مسائل منفی ست تا مثبت با این نوع شیوه ی رانندگی، نگران این هستند که مبادا با سرعت زیاد رانندگی کنند یا اینکه وقتی چراغ  سبز می شود، به موقع حرکت نکنند تا رانندگان پشت سرشان بی صبرانه بوق بزنند.

آنها  همچنین نگران این هستند که وقتی این اتفاق می افتد، اضطراب بیشتری داشته باشند  طوری که ماشین را خاموش کنند یا اشتباه دیگری انجام دهید. در ذهن آنها ، این به سرعت به صحنه وحشتناکی از ترافیک ناامید کننده تبدیل می شود، صحنه ای با صدای فریاد ،صدای بوق و یک جمعیت انبوه به همراه پلیس و ماشین آمبولانس!

جهت استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ترس از رانندگی و سایر اختلالات روانشناسی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصین مرکز مشاوره حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858 – 09212773724

ترس از رانندگی
ترس از رانندگی

ترس از رانندگی

ممکن است افرادی وجود داشته باشند که به طور کلی از رانندگی هراس یا اصطلاحا فوبیای رانندگی دارند  اینها افرادی هستند که معمولا در  رانندگی خیلی ضعیف هستند و سابقه تصادفات بسیار زیادی دارند. با این حال، این روند درست نیست چرا که فوبیا یک ترس غیر منطقی است. اگر شما یک راننده بی پروا یا بی کفایتی هستید، بهتر است از رانندگی اجتناب کنید تا زمانی که برخی از دوره های بازآموزی را دریافت کنید. اما در غیر این صورت این ترس معمولا بی جاست. با این حال معمولا افرادی که برای این مسئله مراجعه می کنند شاید آخرین باری که تصادف رانندگی را تجربه کرده اند به خاطر نیاورند و فقط در این مورد نگرانند.

 

مشکلات ناشی از هراس

بخشی از مشکل هراسها این است که به نظر دیگران غیرممکن است که به آنها آسیب برساند، به همین دلیل همدردی خارجی را دشوار می سازد. ما نمیتوانیم ادعا کنیم که رانندگی کار خطرناک نیستی، اما اگر شما با کمک یک مربی حرفه ای رانندگی کنید و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، رانندگی بسیار امن تر از آن چیز ترسناکی است که به شما می گویند.

 

ترس از رانندگی
ترس از رانندگی

 

چگونه از این مشکلات رهایی یابید!

اگر ترس شما از رانندگی بیشتر در مورد حملات هراس است، راه حل این مشکل این است که یاد بگیرید اگر حملات ناگوار در موقعیت هایی غیر از رانندگی به سراغتان آید، مثلا وضعیتی که در آن نقش شما منفعل تر باشد (در یک صف طولانی باشید و یا در یک بازار پر جمعیت شلوغ) پس از آنکه در نقش غیر فعال تر پیشرفت کردید، می توانید روی رانندگی کار کنید.

اگر ترس شما بیشتر شبیه اضطراب عملکردی است که در بالا توضیح داده شده است، شما نیاز به یک رویه پیشرفته مشابه با رانندگی دارید که در آن می توانید در طول انجام کار رانندگی، پذیرفتن افکار و احساسات ترس خود را تمرین کنید. همچنین  می توانید از تکنیک های مشابه با فرد مبتلا به حملات وحشت استفاده کنید تنها تفاوت اصلی در افکار با اضطراب عملکرد این است که شما نگران هستید که دیگران در حال تماشا و قضاوت شما هستند.

آیا به کمک حرفه ای نیاز دارم؟

 

1-درمان شناختی رفتاری

درمان اغلب برای کمک به افرادی که از فوبیای رانندگی رنج می برند، درمان شناختی رفتاری (CBT) است. این شیوه شامل شناسایی حالات و احساساتی است که در اثر ترس از رانندگی، عرق کردن، حالت تهوع، افزایش ضربان قلب، سرگیجه  و تلاش برای فرار از پاسخ ترس از طریق قرار گرفتن تدریجی در معرض عامل ترس رخ می دهد. البته، در ابتدا ناراحت کننده است، اما ثابت شده است که بسیار موثر است، به ویژه درمورد افرادی که در معرض آسیب های ناشی از یک تصادف اتومبیل رانندگی قرار گرفته اند.

 

2- هیپنوتیزم

 ترس از رانندگی یکی از دلایل اصلی مراجعه مردم به هیپنوتراپیست هاست. یک مراجع که 10 سال از ترس رانندگی رنج میبرد می گوید: “این چیزی نیست که درمانگر به من گفت باشد، یا خود هیپنوتیزم، این همان چیزی بود که اعتقاد من را به کلی عوض می کرد.

 

درمان فردی

1- تکرار

یک راننده نسبتا ترسو، بهترین کاری که باید انجام دهید این است که رانندگی را ادامه دهد. اگر آن را برای یک روز دیگر ادامه دهید، احتمالا بهتر میتوانید به خودتان مسلط شوید. بسیاری از مردم ادعا می کنند که تنها زمانی که آنها مجبور بودند هر روز رانندگی کنند با زندگی در یک منطقه بدون دسترسی به حمل و نقل عمومی به طور کامل،  آنها ترس های خود را به طور کامل رفع کردند.

 

2-موسیقی و سرگرمی

با توجه به تحقیقات انجام شده، نشان داده شده است که موسیقی به میزان قابل توجهی باعث کاهش پریشانی های عاطفی در بیمارستان ها و بیماران مبتلا به سرطان شده است،  بنابراین احتمالا در کاهش اضطراب ناشی از رانندگی هم موثر خواهد بود.

امیدواریم که این مطالب گامی درجهت بهبود هراس شما در هراس از رانندگی باشد

 

جهت استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ترس از رانندگی و سایر اختلالات روانشناسی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصین مرکز مشاوره حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858 – 09212773724

مطالب پیشنهادی