اضطراب و دردهای شکمی | دکتر آرش رستمی متخصص روانشناسی بالینی

{"source":"editor","effects_tried":0,"photos_added":0,"origin":"gallery","total_effects_actions":0,"remix_data":[],"tools_used":{"tilt_shift":0,"resize":0,"adjust":0,"curves":0,"motion":0,"perspective":0,"clone":0,"crop":0,"flip_rotate":0,"selection":0,"enhance":0,"free_crop":0,"shape_crop":0,"stretch":0},"total_draw_actions":0,"total_editor_actions":{"border":0,"frame":0,"mask":0,"lensflare":0,"clipart":0,"square_fit":0,"text":0,"shape_mask":0,"callout":0},"entry_point":"create_flow_fte","total_editor_time":0,"total_draw_time":0,"effects_applied":0,"uid":"69EEE972-4832-406F-87D6-D7D79A0AB247_1566471113002","total_effects_time":0,"brushes_used":0,"sources":[],"layers_used":0,"width":1242,"height":2208,"subsource":"done_button"}
0 ۷۸۳

اضطراب و دردهای شکمی

 

 

 

معده عصبی چیست؟ آیا شما معده عصبی دارید؟

 

داشتن معده عصبی می تواند یک عارضه شایع در برخی از افراد باشد. به گفته پزشکان و تحقیقات علوم پزشکی، این یک بیماری به طور دقیق قابل تشخیص نیست. داشتن معده عصبی می تواند به وضعیت عاطفی یا سلامت روانی، سلامت دستگاه گوارش یا روده شما یا حتی ترکیبی از هر دو ارتباط داشته باشد. به ندرت، ممکن است اتفاق جدی تری در جریان باشد. معده عصبی همچنین می تواند ناشی از نحوه عملکرد دستگاه گوارش شما در مواقع استرس باشد.

علائم شایع معده عصبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • دلشوره داشتن
 • تنگی نفس، خفگی، احساس گرفتگی و وجود گره در معده
 • احساس عصبی بودن یا اضطراب
 • لرزیدن، پیچش عضلات شکم
 • نفخ مکرر
 • ناراحتی معده، حالت تهوع
 • سوء هاضمه یا احساس پر بودن سریع هنگام غذا خوردن
 • گرما، گرگرفتگی یا احساس نفخ در معده
 • افزایش ادرار و حرکات روده

در موارد نادر، معده عصبی ممکن است روده ها را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. تکرر ادرار یا حرکات روده ای مکرر یا غیرمستقیم  را در پی داشته باشد که IBS یا سندرم روده تحریک پذیر نام دارد. گاهی اوقات استفراغ  می تواند نتیجه معده عصبی شدید باشد، اما نه همیشه.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه درمان سندرم روده تحریک پذیر،اضطراب و افسردگی و اختلالات شخصیتی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858 -09212773724

اضطراب و دردهای شکمی
اضطراب و دردهای شکمی

چگونه معده عصبی را درمان کنم؟

معده عصبی غالباً با داروهای خانگی و طبیعی و همچنین تغییر سبک زندگی و کاهش استرس  قابل درمان است.

1- داروهای گیاهی را امتحان کنید

بعضی از گیاهان می توانند علائم معده عصبی را در بعضی از افراد برطرف کنند. اگر حالت تهوع یا حساسیت شدید دارید، ممکن است ریشه زنجبیل کمک کند. یک تکه ریشه زنجبیل را بجوید، چای زنجبیل بنوشید یا آب نبات زنجبیل بخورید.

سایر گیاهان دارویی، مانند اسپرمینت، نعناع، اسطوخودوس یا  لیمو نیز ضد اسپاسمهای شناخته شده هستند: ممکن است اسپاسم ها و سفت شدن عضلات صاف که باعث مشکلات معده، نفخ شکم، گرفتگی و ناراحتی می شود را متوقف کنند. یک برگ یا دو عدد برگ خام را از یک گیاه تازه بخورید، نعناعی را امتحان کنید که کاملا طبیعی باشد یا از خاصیت این گیاهان در یک چای لذت ببرید.

2- از مصرف کافئین، به خصوص قهوه خودداری کنید

محتوای کافئین قهوه می تواند باعث عصبی شدن و اضطراب شود و دردهای روده عصبی را بدتر کند. علاوه بر این، قهوه باعث تحریک روده ها نیز می شود و علائم روده را بدتر می کند. سعی کنید کمتر قهوه بنوشید تا روده عصبی شما آرام شود. یا نوشیدنی های دارای کافئین کمتری مانند چای سبز را امتحان کنید.

3- تنفس عمیق، ذهن آگاهی و مراقبه را تمرین کنید

تمرینات ذهنی به شما کمک می کند تا تنفس خود را متمرکز کنید و شما را به لحظه فعلی بازگرداند. این می تواند استرس و اضطرابی را که معده عصبی ایجاد می کند، مدیریت کند. نفس عمیق می تواند به شما بسیار کمک کند. اگر مدیتیشن را دوست دارید یا ترفندهای ذهنی دیگری دارید که شما را آرام می کنند آنها را امتحان کنید.

4- روغن های گیاهی را امتحان کنید

محصولاتی را از گیاهان آرامش بخش مانند بابونه، اسطوخودوس، ویتور یا گل رز خریداری کنید. دستورالعمل های محصول را دنبال کنید. هنگام مقابله با معده عصبی، این کار را با کمی وقت و مکان آرامش بخش برای خود ترتیب دهید.

5- برای آرامش خود فضایی پیدا کنید

در نهایت، وقت و مکانی برای خود پیدا کنید تا سر خود را گرم کرده و عصبی بودن خود را کنترل کنید حتی از یک رویداد که باعث آرامش شما می شود می توانید برای کمک به خود استفاده کنید.

اگر در حال صحبت با یک دوست، عضو خانواده یا غیره هستید و احساس آرامش می کنید، در این مدت این کار را انجام دهید. صحبت با شخصی که به او اعتماد دارید می تواند به شما در غلبه بر اضطراب کمک کند.

6- به یک روانپزشک مراجعه کنید

منشا اصلی روده عصبی یا IBS، اضطراب می باشد. با مراجعه به روانپزشک و استفاده از داروهای آرام بخش و داروی پیموزاید با نام تجاری ORAP تا حد زیادی بیماری شما درمان می شود. این دارو از طریق مهار گیرنده های دوپامین در دستگاه عصبی مرکزی عمل می کند و باعث افزایش دوپامین می شود.

اضطراب و دردهای شکمی
اضطراب و دردهای شکمی

چرا معده عصبی دارم؟

به احتمال زیاد، شما معده عصبی خواهید داشت در صورتی که به سرعت عصبی می شوید. این مشکل میتواند برای هرکسی پیش بیاید اما کنترل آن بسیار مهم است. مغز و روده از طریق عصب واگ، یکی از بزرگترین اعصاب بدن به هم متصل می شوند. این عصب سیگنالهایی را از مغز به روده و برعکس ارسال می کند،و تحریک کننده فعالیت هضم و بی نظمی در هنگام بروز استرس و اضطراب است.

اگر به طور مرتب علائم معده عصبی را نشان می دهید و به خصوص اگر علائم شما به تدریج رو به وخامت باشد، ممکن است لازم باشد که به سطح استرس و سلامت گوارش خود توجه بیشتری داشته باشید.

در موارد نادر، معده عصبی ممکن است علامت یک مشکل اساسی برای سلامتی باشد. اگر معده عصبی برای شما یک تجربه نادر است، با پزشک خود مشورت کنید.

پزشکان به رد سایر مواردی که ممکن است بر معده شما تأثیر بگذارد می پردازند، مانند:

 • سندرم روده تحریک پذیر
 • بیماری زخم معده
 • بیماری التهابی روده
 • اختلال اضطراب

حتی در موارد نادر، معده عصبی ممکن است مربوط به سنگ کیسه صفرا یا آسیب عصب واگ باشد. در غیر این صورت، معده عصبی یک اتفاق کاملاً طبیعی است که به راحتی درمان می شود.

چگونه می توان از بروز معده عصبی جلوگیری کرد؟

برخی از معالجات یک درمان سریع و زود گذر برای معده عصبی هستند. با این حال، اگر این یک اتفاق معمول و مشکل آفرین باشد، می توان با تغییر سبک زندگی از بروز آن جلوگیری کرد. در اینجا برخی از رویکردهای سبک زندگی جامع تر که می تواند مفید باشد آورده شده است:

1- استرس را در زندگی خود مدیریت کنید

معده عصبی می تواند به معنای این باشد که شما در حالت عصبی قرار دارید. آیا اخیراً دچار استرس زیادی شده اید؟ آیا یک رویداد بزرگ، مصاحبه شغلی یا تجربه هیجان انگیز داشته اید؟

اگر هر روز با تجربیات استرس زای مزمن و علائم معده عصبی زیادی روبرو هستید، از طرف دیگر، یافتن راههای مدیریت استرس ضروری است. معده عصبی شما می تواند به راحتی بهبود یابد.

2- سلامت روده را بهبود بخشید

معده عصبی می تواند نشانه اختلال  در هضم شما باشد. این همچنین می تواند به معنای سطح بالای استرس و سلامت گوارشی باشد. سوء هاضمه، نفخ و احساس پر بودن معده از علائم مهم این امر است.

تغییرات ساده در رژیم غذایی خود مانند خوردن غذاهای پر فیبر و پروبیوتیک بیشتر، یا مکمل فیبر و پروبیوتیک در رژیم غذایی خود جای دهید. مطالعات مقدماتی بر روی موش ها از سال 2011 نشان داده اند که پروبیوتیک ها از طریق عمل بر روی عصب واگ، می توانند اضطراب و علائم روده را کاهش دهند. قبل از ایجاد تغییرات اساسی در رژیم و مصرف مکمل ها با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر داروهای خاصی مصرف می کنید.

3- وعده های غذایی را سبک تر کنید

به جای غذاهای سنگین سعی کنید غذاهای سبک تر بخورید. عملیات هضم شما ممکن است دارای مشکل باشد، که می تواند باعث معده عصبی شما شود. خوردن غذاهای سبکتر و غذاهای دارای هضم آسان به حل این مشکل کمک می کند. همچنین می توانید به جای سه وعده غذایی سنگین هر روز، وعده های غذایی و میان وعده های بیشتر را با حجم سبک تر، امتحان کنید. به خصوص سبزیجاتی مانند کلم، اسفناج و کاهو در سالادها توصیه می شود.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه درمان سندرم روده تحریک پذیر، اضطراب و افسردگی و اختلالات شخصیتی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858 -09212773724

مطالب پیشنهادی:

سوالات مراسم خواستگاری | دختر پسرای دم بخت

خودارضایی آیا به رابطه زناشویی آسیب می زند؟ | بهترین مرکز…

ازدواج با فرد اسکیزوفرنی | درمان اسکیزوفرنی | انواع اسکیزوفرنی

پارانویید چیست ؟ | تست پارانویا | علت پارانویا | آیا پارانوئید قابل درمان است

بیماری های مقاربتی چیست؟ | خطرناک ترین بیماری های مقاربتی

ذهن میمونی چیست؟ | درمان وسواس فکری با نوروفیدبک و TDCS